Friday, January 19, 2018

Kujdes çfarë publikoni në Facebook, aplikacioni nis filtrimin e postimeve

ë enjten Facebook nisi aplikimin e disa ndryshimeve në mënyrën sesi filtrohen postimet dhe videot në News Feed. Shefi ekzekutiv Zuckerberg tha se një...

Teknologjia po na ndryshon jetën, del në treg pajisja me kamera që do të...

E kishit menduar se Facebook mund t’ju “përgjojë” në shtëpitë apo vendet ku jetoni? Në fakt teknologjia është duke përparuar dhe së shpejti do...

Acer prezanton laptopin më të hollë në botë

Duke e pasuruar serinë e pajisjeve të reja të zbuluara në ngjarjen e teknologjisë CES 2018 të këtij viti, Acer ka modelin e saj...

Prodhohen sensorët për zbulimin e vendndodhjes së fëmijëve

Frika më e madhe e çdo prindi është humbja e fëmijëve, ndaj pothuajse gjithmonë i shoqërojnë në shkollë apo në këndin e lojrave. Por me...

Panairi i teknologjisë, mbizotërojnë pajisjet inteligjente

Në panairin më të madh të pajisjeve elektronike për konsumatorët që po zhvillohet këtë javë në Las Vegas, kompanitë po prezantojnë të rejat më...

Mark Zuckerberg: Ja se si të përdorim Facebook për t’u ndier më të lumtur

Mediat sociale dëshirojnë të përmirësojë mirëqenien e përdoruesve. Kështu thotë Mark Zuckerberg, miliarderi titan i teknologjisë që krijoi mediat shoqërore. Kur e përdorni Facebook për të...

KE do të ofrojë 1 miliard euro për zhvillimin e superkompjuterëve

Komisioni Evropian (KE) sot njoftoi se do të investojë 1 miliard euro në zhvillimin e kompjuterëve me performancë të lartë deri në vitin 2020,...

Inteligjenca artificiale lexon mendimet

Teknologjitë e inteligjencës artificiale bëhen gjithnjë e më të sofistikuara e tashmë mund të lexojnë dhe mendjen e njeriut. Një grup shkencëtarësh japonezë ka zhvilluar...

Qeni-robot që shpërfilli shefin e Sony-t para publikut

Një qen-robot i krijuar nga Sony shpërfilli komandat e shefit ekzekutiv të firmës para publikut. Roboti që kushton 1 750 dollarë dhe që quhet Aibo...

Motorët elektrikë godasin segmentin më të shitur të veturave në SHBA

Kompani Workhorse prezantoi në Las Vegas pick-up W15 me elektromotor. Modeli më i shitur në SHBA është Ford pick-up F-150, dhe në këtë treg të...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!