advertisement
Fillimi | Diaspora | Kamza binjakëzim me Yonkers
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Kamza binjakëzim me Yonkers

Kamza binjakëzim me Yonkers

Komuna e Kamzës e Shqipërisë binjakëzohet me bashkinë Yonkers të Nju Jorkut.

Delegacion i njërës prej bashkive më të sukseshme në Shqipëri - siç është Bashkia Kamëz. Zoti Xhelal Mziu Kryetari i Bashkisë, në krye të një delegacioni, me dy nën kryetarët Vendim Demaj, dhe z. Qemal Çejku, z. Sokol Ndreu sekretar i Këshillit të Bashkisë, dhe Tomor Kotarja drejtor i Ujësjellësit, erdhën këtu në SHBA, të ftuar në qytetin e Los Angelos, për të marrë pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Ujin dhe Mjedisin "ËEFTEC 2011".

Kryetari i Bashkisë së Kamzës Xhelal Mziu i shoqëruar nga dy nënkryetarët Vendim Demaj dhe Qemal Çejku arritjën marrëveshjen me kreun e bashkisë së Yonkers, Philip A. Amicone për binjakëzimin e dy komunave.
 
Kryetari i Bashkise se Yonkers-it - Nju Jork, Philip Amicone ka mirëpritur delegacionin nga Tirana dhe ka shprehur gatishmërinë për bashkëpunim dhe realizim të projekteve të mëtejshme.
Nga ana tjetër, delegacioni nga komuna e Kamzës ka faleminderuar kreun e bashkisë Yonkers për pritjen e organizuar dhe për gatishmërinë e bashkëpunimit.


"Amerika është bërë një vend mik i përjetëshëm për ne shqiptarët. Ne shqiptarët jemi populli me pro - amerikan në botë, dhe për këtë kemi arsye të jemi të tillë për gjithçka ka bërë Amerika për ne shqiptarët. Ne kurr nuk e harrojmë atë se çfarë bëri Presidenti Uillson në vitin 1919 në mos coptimin e Shqipërisë, dhe më pasë Presidenti Reagan në rrëzimin e komunizmit, Presidenti Bush i vjetër me vijën e kuqe për Kosovën ishte i pari që ia bëri të qartë Millosheviqit se me Kosovën nuk do të ndodhte si me Bosnjen, më pasë Presidenti Klinton u bë heroi i shqiptarëve dhe shpëtimtari, sikurse Presidenti Bush që ishte i pari President Amerikan në detyrë që vizitojë Shqipërinë", theksoi Mziu. (B.Sina/INA)

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Diaspora
Previous
image
Regjistrimi virtual i diasporës në Zvicër
Javën e kaluar u mbajt prezantimi i projektit Kosovadiaspora në konsullatën e Kosovës me seli në Gjenevë. Në prani të Konsullit të Kosovës në Gjenevë, ...
image
Zvicër, 31 vjeçari humb jetën derisa po punonte në ndërtimtari
Një punëtor shqiptar ka humbur jetën në një kantier ndërtimi në Lucern të Zvicrës.  31 vjeçari po punonte në ndërtimtari dhe se ai aksidentalisht rrëzohet nga ...
image
Si ta gjeni një punë në Suedi dhe Norvegji
Kohët e fundit, Suedia dhe Norvegjia janë ballafaquar me numër të pamjaftueshëm të punëtorëve. Ata kanë nevojë për kuadro deficitare:Suedia: Dentistë, kontabilistë, kuzhinierë, teknikë dhe inxhinierë ...
image
Shqiptari arrestohet në Gjermani për vrasje
Një shqiptar u arrestua në Gjermani 31 marsin e vitit të kaluar, dhe më pas u ekstradua në Itali më 28 prill. Shqiptari në kërkim , ...
image
Shqiptari terrorizon Oslon, pasi i refuzohet azili
Një shqiptar ka terrorizuar për disa orë policinë e Oslos, në Norvegji, ku pasi kishte hipur në tarracën e një ndërtese, kërcënonte se do të ...
image
Dy kuadrot e SVP-së dënohen për pllakatin antikosovar
Sekretari i përgjithshëm i SVP-së, Martin Baltisser dhe zëvendësja e tij, Barbara Schär janë dënuar për diskriminim me bazë race nga Gjykata penale e Regjionit ...
image
Sherr në qendrën e azilit, gjeorgjianët rrahin shqiptarët
Një sherr fizik u shënua në një qendër azilantësh në Goerlitzer të Gjermanisë.Gjatë sherrit pati dy të plagosur lehtë. Gjithçka nisi kur tre gjeorgjianë, 24, 24 ...
image
Vrasësi nga Pfäffikon-i kërkon të vuajë dënimin në Kosovë
Vrasja e dyfishtë që shqiptari nga Kosova Shani S., pati bërë në gusht të vitit 2011 në Pfäffikon të Cyrihut pati tronditur opinionin ...
image
Zvicër: Kosovari ngasi veturën 265 km/h, postoi videon ne facebook
Policia kantonale në Lucern ka arritur të zbuloj autorin e videos  së publikuar në Verën e vitit 2013 ku në autostradën zvicërane A2, kjo  veturë ...
image
Ja çfarë trillojnë shqiptarët për të siguruar azil në Perëndim! (Video)
Largimi i qytetarëve në masë nga qytetet e fshatrat e Shqipërisë në drejtim të Gjermanisë dhe vendeve si Suedia apo Norvegjia, ka bërë që ...
image
Kosovarja shkakon kaos në autostradën zvicerane
Në autostradën A2 në afërsi të fshatit Arisdorf, në drejtimin Bernë/Lucern të enjten ka ndodhur rreth orës 16.30 një aksident i cili ka shkaktuar një ...
image
Arrestohen 5 shqiptarë për drogë në Itali, mes tyre edhe një futbollist
 Një super operacion i policisë italiane ka bërë të mundur shkatërrimin e një grupi të strukturuar të trafikut të drogës, ku në pranga kanë rënë ...
image
Zvicra po shtohet për shkak të huajve
Popullsia e Zvicrës vazhdon të rritet. Fundi i 2014 ka regjistruar 8.237.000 banorë që kanë jetuar në këtë vend, gati 100 mijë më shumë se ...
image
Një shkollë shqipe në Memmingen të Gjermanisë
Në Memmingen të Gjermanisë është hapur shkolla shqipe e mësimit plotësues me planprogram dhe me tekste shkollore të hartuara nga Ministria e Arsimit e Kosovës. Mësimi ...
image
Dy vajzat shqiptare nga Maqedonia temë e mediave zvicerane
Dy adoleshente shqiptare të moshës 14 vjeçare që shkaktuan një aksident të rëndë në Argau të Zvicrës, janë bërë temë qendrore e mediave zvicerane.  Dy të ...
Next