advertisement
Fillimi | Diaspora | Lamtumirë Mjeshtrit të Madh, Sadi Halili
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Lamtumirë Mjeshtrit të Madh, Sadi Halili

Lamtumirë Mjeshtrit të Madh, Sadi Halili

Librazhdi sot ishte në zi, dhimbje dhe zymtësi, sepse i dha lamtumirën e fundit njeriut që tërë jetën ia kushtoi kulturës-valles, Mjeshtrit të Madh, Artistit të Merituar, Sadi Halili. Librazhdi ishte i heshtur, por krenar që Sadi Halili, me punën e tij, përkushtimin, veprën, njohuritë që kishte për vallen sidomos atë “Dyshe të Rrajcës” u shndërrua në emër të përveçëm në koreografinë mbarëshqiptare.

Ai u shndërrua në figurë emblematike dhe i tillë mbeti për shumë ansamble dhe SHKA, në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi e sidomos ndër shqiptarët në Maqedoni, ku pos pjesëmarrjes në festivale, ai njohuritë e veta nga fusha e koreografisë, që i kultivoi gjatë jetës së tij, me mjeshtri dhe fanatizëm të rrallë e mbolli dhe e  transmetoi edhe ndër brezat e shumtë të SHKA sidomos në trevën e Strugës, duke punuar në disa shoqëri, gjë për të cilën Struga me rrethinë dhe Festivali “Këngë Jeho” i janë mirënjohëse.

Për ti dhënë lamtumirën e fundit, këtij Mjeshtri të Madh dhe Artistit të Merituar, i cili  ndërroi jetë në moshën 68 vjeçare, pos banorëve të rrethit të Librazhdit, Elbasanit, Përrenjasit, kishin ardhur edhe përfaqësues të institucioneve të kulturës nga Tirana, nga Kosova, Mali i Zi dhe nga Maqedonia-nga rrethi i Strugës, ku ai punoi dhe krijoi vepra të paharrueshme koreografike. E veçanta e Sadi Halilit ishte se theu barrierat kufitare, duke vënë në spikamë bashkimin kulturor dhe shpirtëror të shqiptarëve nga të dy anët e kufirit.

Delegacionin e Strugës e kryesoi drejtori i Festivalit “Këngë jeho”, shoqëruar nga përfaqsuesit e SHKA-ve, “Sazet e Frëngovës”-Frëngovë,  “Valët e Liqenit”-Ladorishtë, “Jehona”-Koroshishtë, “Shpresa”-Veleshtë etj.

Në shenjë mirënjohjeje qytetarët e Librazhdit dhe bashkia e qytetit i ka dhënë në vitin 2002 “ Qytetar nderi”.

Sadi Halili, koreografi dhe mjeshtri i valles dyshe, është vlerësuar me çmime të shumta gjatë karrierës së tij, si me dy urdhëra “Naim Frashëri II dhe III” në vitin 1989 ka marrë titullin “Artist i Merituar”.

Me vendim të Presidentit të Republikës në vitin 2005  ai ka marrë titullin “Mjeshtër i Madh”, ndërsa Forumi Imazh Media në festivalin e parë ndërkombëtar në vitin 2006 e vlerëson me çmimin “ Shqiponja Dardane”.

Nga Sadi Halili, para mijëra të tubuarve, me një fjalë rasti i fundit u nda kryetari i Bashkisë së Librazhdit, Shefki Çota, i cili pos tjerash theksoi: “Sot përcjellim dhe i japim lamtumirën e fundit artistit të shquar, Artistit të Merituar dhe Mjeshtrit të Madh Sadi Halili.

Gjithë qyteti përjeton një dhimbje të madhe për humbjen e tij sepse Sadi Halili me mjeshtërinë e valles, me ritmin e sajë, ngjyrat e kostumeve ishte kudo i pranishëm. Ne na duket sot se Lugina përjeton humbjen e artistit të madh. E lindi Rrajca dhe e rriti kjo Luginë, që ai e çoi në skenat e festivaleve kombëtare dhe ndërkombëtare, skenave të Europës”.

Në fund të fjalës së tij, kryetari i Bashkisë së Librazhdit tha: “Është ky moment, kur artisti bëhet vetë art dhe i tillë do të jetë përjetësisht Sadiu për të gjithë ne. Lamtumirë Artisti ynë i Madh”.

Më pas, familjarët dhe mijëra qytetar të Librazhdit dhe gjithë Shqipërisë, së bashku me miqtë nga Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia, rrugëve të qytetit të Librazhdit, e mbajtën arkivolin në duar, duke e përcjellur drejtë banesës së tij të fundit, duke mbuluar me kurora lulesh nga të gjitha anët dhe viset e ndër to edhe kurorat që vendosën Festivali “Këngë Jeho”, dhe SHKA-të, “Jehona” dhe “Sazet e Frëngovës” me fjalët “Lamtumirë i Madhi Sadi dhe prehu i qetë”. (INA)

Vlerëso tekstin
4.43

Subscribe to comments feed Komente (2 publikuar):

A.Pollozhani në 20/10/2012 15:02:07
avatar
Ndonese me vonese per shkak te rrethanave, por me lejoni te shtoj edhe kontributin e tij edhe ne ShKA "Valet e liqenit"Oher,ku la mbresa dhe kontribute te paharrushme si mjeshter i madh i artit duke ditur qe fryem e re ne kete fushe ta kombinoje edhe me traditen vendore, qe ishte ndoshta celesi qe e deshtem dhe e respektuam aq shume. Te lehte e paste dheun dhe i perjetsem qofte kujtimi per Sadiun.Familjes ngushellimet me te sinqerta.
A.K.Pollozhani
Thumbs Up Thumbs Down
0
Agron Hajdari në 08/11/2012 22:04:01
avatar
Ndjehem i shokuar dhe teper i hidheruar nga ky lajm ! Ndjehem gjithashtu edhe si i zene ne faj,qe nuk kam mundur ta marr vesh me heret dhe te ndodhesha atje per ti dhene lamtumiren e fundit ktij personaliteti kaq te madh.I paharruar dhe i perjetshem ka per te qene per mua kujtimi per Artistin e MADH, SADI HALILI.Lamtumire krenarija e Librazhdit.
Thumbs Up Thumbs Down
1
total: 2 | Treguar: 1 - 2

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Diaspora
Previous
image
Tre dibranët e dënuar në SHBA për terrorizëm janë të pafajshëm?
Një dokumentar dhe një reportazh, i botuar së fundi nga “The Intercept”, siç transmeton Illyria, hedh dyshime mbi hetimin që solli dënimin për ...
image
Shtetësia italiane. Më shumë info mbi pritjen dhe ç’duhet bërë në rast vonese
Romë, 29 qershor 2015 – Paraqitja online e kërkesave të shtetësisë do të shkurtojë kohën e përpunimit të praktikave? Mbetet për t’u parë. E vetmja gjë e sigurt ...
image
21 vite burg për shqiptarin që financonte grupet terroriste
Një shqiptar i akuzuar që prej një viti për lidhje me terrorizmin është dënuar përfundimisht me mbi 20 vjet burg nga gjykata amerikane. I ...
image
“Të huajt mund të ulen vetëm në rreshtat e fundit”
Televizioni gjerman WDR ka bërë pak kohë më parë një eksperiment interesant për të testuar se sa dashamirës të të huajve janë gjermanët.Në një autobus ...
image
Nxënësit shqiptarë të Greqisë kërkojnë libra në gjuhën shqipe
Ministri i Diasporës, Valon Murati ka pritur një grup të nxënësve dhe të mësuesve shqiptarë të shkollës shqipe në Greqi. Pasi u uroi mirëseardhje, ministri Murati ...
image
Italia goditja legiste mbi imigrantët
A do të paguante një italian mëse 400 euro për të pasur një copë letër ku të jetë shkruar që mund të banojë në shtëpinë ...
image
Nxënës nga Maqedonia po mësojnë në kampin ndërkulturor në Zvicër
“Grüezi”, “Mirëdita”, “Dobar den”, “Iyi günler”, “Good day”, këto janë gjuhët me anë të të cilave po komunikon grupi i nxënësve nga Maqedonia, i cili ...
image
Mërgimtarët jashtë Kosovës mund të regjistrohen në kufi
Me moton “Ti je pjesë e atdheut”, Ministria e Diasporës ka nisur sot një fushatë për promovimin e regjistrimit të diasporës, raporton KTV. Në ...
image
Policia italiane arreston vrasësit e shqiptarit
Pas tre muajsh hetime të vazhdueshme, policia italiane ka bërë të mundur arrestimin e të dyshuarve për vrasjen e Mikel Leskaj, 29 vjeç, i cili ...
image
Deputetja zvicerane, interpelancë qeverisë për pensionet e kosovarëve
Në sesionin e sotëm të Parlamentit të Zvicrës, deputetja nacionale nga SP/PS, Barbara Gysi ka dorëzuar një interpelancë për Qeverinë Federale ku kërkon zgjidhje më ...
image
A po financohet ISIS nga xhirollogaria e një 18-vjeçari kosovar nga Zvicra?
Një këngëtar i muzikës rap, të cilin revista zvicerane «Die Weltwoche» e quan me emrin Rilind, mund të jetë i përzier në mbështetjen ...
image
Dyshime për zyrtarë të Ministrisë së Diasporës të Kosovës, shkas projekti i Qendrës Kulturore në Çikago
Ministria e Diasporës e Kosovës dyshohet për përfshirje në një skandal korruptiv dhe kriminal lidhur me themelimin e një Qendre Kulturore Shqiptare në Çikago. Agjencia e ...
image
Vjena frymoi shqip
Nga datat 7-14 qershor në Vjenë të Austrisë u mbajt‘‘Java e Kulturës Shqiptare në Austri’ ...
image
Shqiptarët rrahen me maqedonasin në Itali, lëndohen edhe dy policë
Policia italiane ka arrestuar dy të rinj shqiptarë dhe një maqedonas, pas një sherri mes tyre në Trento, pak kilometra larg Veronës. Në pranga ...
image
LQSHA e DioGuardit shënoi 25 vjetorin
Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane me presidentin e saj Joe DioGuardi festoi 25 vjetorin e themelimit të saj. (FOTO)...
Next