advertisement
Fillimi | Diaspora | Kurban Bajrami në mesin e shqiptarëve në SHBA
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Kurban Bajrami në mesin e shqiptarëve në SHBA

Kurban Bajrami në mesin e shqiptarëve në SHBA

Mijëra besimtarë myslimanë shqiptarë, në të gjithë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kremtuan ditën e sakrifikimit Eid al-Adha ose festën e Kurban Bajrami.
Festimet që i takojnë kësaj dite si dhe shënojnë flijimin dhe sakrificën e njeriut në emër të besimit të Zotit dhe në emër të dashurisë për njeriun, u mbajtën dje herët në mëngjes edhe në ishullin e "Dibranëve" Staten Island, ku mendohet se jeton komuniteti më i madh mysliman shqiptarë në Nju Jork, e për rreth tij.

Për të falur Kurban Bajramin në Qendrën Islame Kulturore Shqiptare(AICC), u mblodhën së bashku disa qindra besimtarë mysliman shqiptarë, kryesisht atyre që kanë ardhur nga Mali i Zi( Kraja e Ulqini) Dibra e Madhe, por edhe nga Kosova, Shqipëria, Presheva, Bujanovci, Medvegja dhe Çamëria.

Në Xhamin më të madhe shqiptare dhe një nga më të mëdhatë në SHBA- në ishullin e Nju Jorkut, Staten Island, kanë qenë dje për të falur Kurban Bajramin rreth një mijë besimtarë . Mbasi Qendra Kulturore Islamike Shqiptare" në Victory Bulevard në Staten Island, thuhet se i plotëson të gjitha nevojat e këtij komuniteti në këtë ishull i banuar nga emigrantët shqiptarë. Qendra islamike shqiptare në Staten Island të Nju Jorkut është ndoshta objekti më i madh shqiptar i këtij lloji në Shtetet e Bashkuara i themeluar në vitin 1990. Sot, kjo qendër tërheq një numër besimtarësh nga mbarë Nju Jorku, dhe tre shtetet për rreth tijDr. Tahir Kukaj, imam i Xhamisë shqiptare në Staten Island, pas faljes së Kurban Bajramit theksoi eksluzivisht për INA se çdo kremtim tek ne shqiptarët ka një lidhje të fortë shpirtërore dhe të shenjtë. "Mbasi, çdo arritje e kombit shqiptarë, sipas tij ka pasur bekimin e fesë - prej se kur Shqipëria shpalli pavarësinë e saj më 1912, çlirimi i vendit, çlirimi dhe pavarësia e Kosovës, deklarimi i Kushtetutës së Kosovës, vendimi historik i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, dhe patjetër me ndihmën e Zotit dhe të vetë ne shqiptarëve, një ditë do të jemi edhe të bashkuar si kombë", ka theksuar imami i xhamisë në State Island.

Sipas tij, çdo fitore dhe arritje e kombit tonë është frutë i bekimit të fesë e cilido besimi qoftë ajo, mbasi dihet se ne jemi simbol në botë i bashkëjetesës fetare , dashurisë e respektit për njeri tjetrin.

Besimtarët e shumtë pas faljes me këtë rast përcollën dhe urimet e tyre të Kurban Bajramit tek të gjithë besimtarët myslimanë në Shqipëri, Kosovë trojet shqiptare dhe diasporë me shpresën dhe dëshirën që viti i ardhshëm të jetë edhe më mirë. Me rastin e festës së Kurban Bajramit, edhe liderë politik, përfaqësues të bashkësive tjera fetare, dhe besimtarë shqiptarë të krishterë e ortodoks, kanë përgëzuar bashkëkombësit e tyre, në SHBA, besimtarët mysliman shqiptarë në së bashku me gjithë bashkatdhetarët tanë në trojeve etnike dhe të gjithë diasporës, për ta gëzuar këtë ditë të shenjtë - të Kurban Bajramit. (Beqir Sina/INA)

Vlerëso tekstin
4.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Diaspora
Previous
image
Flamuri i shqiptarit mbi kulm, provokon banorët austriakë
Një shqiptar me prejardhje nga Kosova që po ndërtonte shtëpi të re, në bazë të traditave të vendit prej nga vinte, kishte vendosur mbi kulmin ...
image
Rreth 6800 rekrutë pritet t’i bashkohen ushtrisë zvicerane
Ka filluar faza e dytë e rekrutimit, ndërsa në ushtrinë zvicerane pritet të angazhohen rreth 6800 rekrutë, duke përfshirë edhe 70 femra. Rreth ...
image
Tre dibranët e dënuar në SHBA për terrorizëm janë të pafajshëm?
Një dokumentar dhe një reportazh, i botuar së fundi nga “The Intercept”, siç transmeton Illyria, hedh dyshime mbi hetimin që solli dënimin për ...
image
Shtetësia italiane. Më shumë info mbi pritjen dhe ç’duhet bërë në rast vonese
Romë, 29 qershor 2015 – Paraqitja online e kërkesave të shtetësisë do të shkurtojë kohën e përpunimit të praktikave? Mbetet për t’u parë. E vetmja gjë e sigurt ...
image
21 vite burg për shqiptarin që financonte grupet terroriste
Një shqiptar i akuzuar që prej një viti për lidhje me terrorizmin është dënuar përfundimisht me mbi 20 vjet burg nga gjykata amerikane. I ...
image
“Të huajt mund të ulen vetëm në rreshtat e fundit”
Televizioni gjerman WDR ka bërë pak kohë më parë një eksperiment interesant për të testuar se sa dashamirës të të huajve janë gjermanët.Në një autobus ...
image
Nxënësit shqiptarë të Greqisë kërkojnë libra në gjuhën shqipe
Ministri i Diasporës, Valon Murati ka pritur një grup të nxënësve dhe të mësuesve shqiptarë të shkollës shqipe në Greqi. Pasi u uroi mirëseardhje, ministri Murati ...
image
Italia goditja legiste mbi imigrantët
A do të paguante një italian mëse 400 euro për të pasur një copë letër ku të jetë shkruar që mund të banojë në shtëpinë ...
image
Nxënës nga Maqedonia po mësojnë në kampin ndërkulturor në Zvicër
“Grüezi”, “Mirëdita”, “Dobar den”, “Iyi günler”, “Good day”, këto janë gjuhët me anë të të cilave po komunikon grupi i nxënësve nga Maqedonia, i cili ...
image
Mërgimtarët jashtë Kosovës mund të regjistrohen në kufi
Me moton “Ti je pjesë e atdheut”, Ministria e Diasporës ka nisur sot një fushatë për promovimin e regjistrimit të diasporës, raporton KTV. Në ...
image
Policia italiane arreston vrasësit e shqiptarit
Pas tre muajsh hetime të vazhdueshme, policia italiane ka bërë të mundur arrestimin e të dyshuarve për vrasjen e Mikel Leskaj, 29 vjeç, i cili ...
image
Deputetja zvicerane, interpelancë qeverisë për pensionet e kosovarëve
Në sesionin e sotëm të Parlamentit të Zvicrës, deputetja nacionale nga SP/PS, Barbara Gysi ka dorëzuar një interpelancë për Qeverinë Federale ku kërkon zgjidhje më ...
image
A po financohet ISIS nga xhirollogaria e një 18-vjeçari kosovar nga Zvicra?
Një këngëtar i muzikës rap, të cilin revista zvicerane «Die Weltwoche» e quan me emrin Rilind, mund të jetë i përzier në mbështetjen ...
image
Dyshime për zyrtarë të Ministrisë së Diasporës të Kosovës, shkas projekti i Qendrës Kulturore në Çikago
Ministria e Diasporës e Kosovës dyshohet për përfshirje në një skandal korruptiv dhe kriminal lidhur me themelimin e një Qendre Kulturore Shqiptare në Çikago. Agjencia e ...
image
Vjena frymoi shqip
Nga datat 7-14 qershor në Vjenë të Austrisë u mbajt‘‘Java e Kulturës Shqiptare në Austri’ ...
Next