advertisement
Fillimi | Diaspora | Si ndodhi vrasja në fabrikën e drurit në Lucern, detaje të reja
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Si ndodhi vrasja në fabrikën e drurit në Lucern, detaje të reja

Si ndodhi vrasja në fabrikën e drurit në Lucern, detaje të reja

Emigranti shqiptar nga Kosova, Viktor Berisha kishte shkarkuar dy karikator të armës së tij në personelin e kompanisë së drurit “Kronospan” ku punonte, ku ka të vdekur tre veta, ndërsa dyshohet edhe për viktimën e katërt që ka ndrruar jetë në spital. 

Tragjedia ka ndodhur dje pasdite në Menznau të Lucernit.  Siç mësohet arsye e ndërmarrjes së këtij sulmi ishte involvimi i disa kolegëve të tij të punës që ai të largohej nga puna. 

Viktor (Mark) Berisha në vitet e 90-ta nga fashati Necë i komunës së Gjakovës kaloj në Zvicër ku edhe krijoj familjen e tij dhe nuk ra në sy para policisë apo kundër ligjit. Viktori që nga viti 2000 posedonte nënshtetësinë z vicerane dhe nuk ishte kurrë i papunë.

Nga ana e policisë janë duke u bërë hetimet edhe mbi padrejtësitë ndaj Viktorit në këtë kompani por deri më tani është refuzuar të jepet ndonjë informatë. Viktori vite më parë ishte i njohur si një “Kickboxer” por që në muajt e fundit kishte probleme psiqike.

Një portal informativ zviceran nga pjesa ku flitet frëngjisht ka arritur të siguroj disa teste ku Viktor Berisha ishte i sëmurë psiqikisht. Supozohet që Viktori të mos ketë vrarë vehten por të jetë goditur në vdekje nga punëtorët të cilët atakuan atë. Por, motivet e sakta të ngjarjes nuk dihen ende, ndërsa një drejtues i fabrikës tha se Viktori nuk është përfshirë më parë në incidente. Ai ishte një njeri i qetë dhe punëtor. (A.Martini/pc-netz)

 

Linku i videos: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JzgR9D5SGaw#! 

 

Vlerëso tekstin
3.25

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Diaspora
Previous
image
Arrestohen 5 shqiptarë për drogë në Itali, mes tyre edhe një futbollist
 Një super operacion i policisë italiane ka bërë të mundur shkatërrimin e një grupi të strukturuar të trafikut të drogës, ku në pranga kanë rënë ...
image
Zvicra po shtohet për shkak të huajve
Popullsia e Zvicrës vazhdon të rritet. Fundi i 2014 ka regjistruar 8.237.000 banorë që kanë jetuar në këtë vend, gati 100 mijë më shumë se ...
image
Një shkollë shqipe në Memmingen të Gjermanisë
Në Memmingen të Gjermanisë është hapur shkolla shqipe e mësimit plotësues me planprogram dhe me tekste shkollore të hartuara nga Ministria e Arsimit e Kosovës. Mësimi ...
image
Dy vajzat shqiptare nga Maqedonia temë e mediave zvicerane
Dy adoleshente shqiptare të moshës 14 vjeçare që shkaktuan një aksident të rëndë në Argau të Zvicrës, janë bërë temë qendrore e mediave zvicerane.  Dy të ...
image
Liria Kombëtare nga Zvicra: Bashkohuni shqiptarë!
Në të  gjitha legjislaturat e IRJM shqiptarët janë trajtuar  si qytetarë të rendit të dytë sepse ata kanë qenë dhe janë të pambrojtur. Prandaj ftojmë ...
image
Na ndihmoni të gjejmë kush është ky hero shqiptar i punës!
Në faqen në Facebook “Humans of New York”, ku njerëz të ndryshëm nga ky qytet përshkruajnë jetën e përdisthme, ka mbërritur një vlerësim i ...
image
Rruga e mbarë, bashkë në hapësirën etnike në Maqedoni
Shqiptari ortodoks dhe intelektuali prof.dr.Branislav Sanidinovski erdhi në Amerikë për të promovuar librin e tij shkencor-historik që hedh dritë për kohën e asimilimit dhe të ...
image
Nju Jork, Arrestohet nje shqiptare pas akuzave duke u paraqitur si dentiste
Disa pacientë në Bronks të Nju Jorkut shkonin me besim të plotë te dentistja për të mbushur ndonjë dhëmballë, për të hequr një dhemb, ...
image
Reklamë: Gjermania të bëhet më tërheqëse për emigrantët
Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Thomas de Maizière, tha se Gjermania do të bëjë reklamë në një vend të padëshiruar, siç bëri të ...
image
SHSHA në Çikago përkujton Ditën e Holokaustit
SHSHA në Çikago përkujton Ditën e Holokaustit,këtë ngjarje të rëndë për orët vrastare dhe të shfarosjes së popullit hebreikë dhe të njerëzimit që ka ndodhur ...
image
Si të studiosh në Itali, gjuha një nga kushtet kryesore për të përfituar
Të gjithë studentët shqiptarë të cilët duan të studiojnë në Itali, hapi i parë është testi i gjuhës, e më pas aplikimi në degët e ...
image
Përleshje me armë mes shqiptarëve në Itali
Dy shqiptarë në Itali u arrestuan pasi dyshohet se janë dy protagonistët e të shtënave me armë që ndodhën natën e kaluar përballë lokalit “Evelin” ...
image
Diaspora shqiptare të ndihmojë vendet e origjinës
Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka një potencial të madh intelektual dhe financiar që mund të ndikojë pozitivisht në vendet e origjinës ...
image
Biznesmenë shqiptarë nga Zvicra për bashkëpunim me Ferizajn
Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarça ka takuar të martën kryetarin e rrjetit të bizneseve shqiptare në Zvicrës Naser Mustafën, si dhe afaristin e ...
image
Kandidatëve shqiptarë nuk u mjaftojnë votat për Parlament
Asnjëri nga kandidatët shqiptarë për Parlamentin e Kantonit të Cyrihut nuk kanë arritur të fitojnë asnjë vend. Megjithatë ata kanë fituar një numër të konsiderueshëm ...
Next