advertisement
Fillimi | Diaspora | Familja kosovare mezi po mbijeton në azilin në Hungari
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Familja kosovare mezi po mbijeton në azilin në Hungari

Familja kosovare mezi po mbijeton në azilin në Hungari

Përpjekjet për të dorëzuar një kërkesë mbi Azilin në Bordo të Francës ishin të kota. Komuna i kishte refuzuar familjes Buzhala që të dërgoj kërkesën për Azil, gjë që është e drejtë e secilit njeri kudo në botë. Gjashtë muaj të tërë kishte provuar çifti i martuar së bashku me 5 fëmijët e tyre për të dorëzuar kërkesën, e cila nuk arriti të merret nga Enti për azil në Francë, i ashtuquajturi CAIO. 

Deri më datën 18 Prill të këtij viti, familja ishte duke qëndruar në Tolouse, por që nga kjo datë, policia ka kapur ata dhe ka esktradruar për në Hungari. Me arritjen e tyre në Deberqen të Hungarisë, prindi është rrahur nga policia hungareze, aq sa që tani ai gjendet në spital. 

Dërgimin e tyre nga Franca për në Hungari, nuk mund ta kuptojnë organizatat humanitare në Francë. Tani ky problem ka arritur edhe deri në qeverinë franceze, ku ka hasur në një krizë dhe sulme nga mediat. Arrestimi i Familjes Buzhala ishte bërë para komisionit të Azilit, komision ky i cili duhet ti mbroj azilantët dhe të bëj çdogjë për të mundësuar atyre një kërkesë dhe shqyrtimin e Azilit. Kësaj radhe edhe ky Komision ka hasur në një kritikë të madhe, ngase për esktradrimin e familjes ishte angazhuar vetë Komisioni dhe kishte ftuar policinë. 

Nga Ministria e Punëve të jashtme të Kosovës nuk ka ndonjë reagim mbi kosovarin, i cili me familjen e tij gjendet në spitalin e Hungarisë. Përderisa prindi gjindet në Spital, fëmijët dhe gruaja e tij gjinden në një shtëpi refugjatësh, ku nuk janë të plotësuara kushtet për mbijetesë. (Comeze/INA)

 

Vlerëso tekstin
1.00

Subscribe to comments feed Komente (1 publikuar):

jeton në 11/03/2013 10:47:28
avatar
po se ne kosovaret jakemi ber veti se kur pojon zgjedhjet po ngajm epja dhajm voten drencies hanjit ekriminelav etash as buk spo kemi meu ngi epo duhet me shit gjdo gje eme ik ndonje vend per azil ekurr kta qenat ton nuk reagojn per neve akur po usht koha per vot na lusin ena amshtrojn e kshtu ekemi na kur dalum ej votojm pojo qe na mashtrojn por na plaqkitin kriminelt eluftes
Thumbs Up Thumbs Down
1
total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Diaspora
Previous
image
Kosovarja shkakon kaos në autostradën zvicerane
Në autostradën A2 në afërsi të fshatit Arisdorf, në drejtimin Bernë/Lucern të enjten ka ndodhur rreth orës 16.30 një aksident i cili ka shkaktuar një ...
image
Arrestohen 5 shqiptarë për drogë në Itali, mes tyre edhe një futbollist
 Një super operacion i policisë italiane ka bërë të mundur shkatërrimin e një grupi të strukturuar të trafikut të drogës, ku në pranga kanë rënë ...
image
Zvicra po shtohet për shkak të huajve
Popullsia e Zvicrës vazhdon të rritet. Fundi i 2014 ka regjistruar 8.237.000 banorë që kanë jetuar në këtë vend, gati 100 mijë më shumë se ...
image
Një shkollë shqipe në Memmingen të Gjermanisë
Në Memmingen të Gjermanisë është hapur shkolla shqipe e mësimit plotësues me planprogram dhe me tekste shkollore të hartuara nga Ministria e Arsimit e Kosovës. Mësimi ...
image
Dy vajzat shqiptare nga Maqedonia temë e mediave zvicerane
Dy adoleshente shqiptare të moshës 14 vjeçare që shkaktuan një aksident të rëndë në Argau të Zvicrës, janë bërë temë qendrore e mediave zvicerane.  Dy të ...
image
Liria Kombëtare nga Zvicra: Bashkohuni shqiptarë!
Në të  gjitha legjislaturat e IRJM shqiptarët janë trajtuar  si qytetarë të rendit të dytë sepse ata kanë qenë dhe janë të pambrojtur. Prandaj ftojmë ...
image
Na ndihmoni të gjejmë kush është ky hero shqiptar i punës!
Në faqen në Facebook “Humans of New York”, ku njerëz të ndryshëm nga ky qytet përshkruajnë jetën e përdisthme, ka mbërritur një vlerësim i ...
image
Rruga e mbarë, bashkë në hapësirën etnike në Maqedoni
Shqiptari ortodoks dhe intelektuali prof.dr.Branislav Sanidinovski erdhi në Amerikë për të promovuar librin e tij shkencor-historik që hedh dritë për kohën e asimilimit dhe të ...
image
Nju Jork, Arrestohet nje shqiptare pas akuzave duke u paraqitur si dentiste
Disa pacientë në Bronks të Nju Jorkut shkonin me besim të plotë te dentistja për të mbushur ndonjë dhëmballë, për të hequr një dhemb, ...
image
Reklamë: Gjermania të bëhet më tërheqëse për emigrantët
Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Thomas de Maizière, tha se Gjermania do të bëjë reklamë në një vend të padëshiruar, siç bëri të ...
image
SHSHA në Çikago përkujton Ditën e Holokaustit
SHSHA në Çikago përkujton Ditën e Holokaustit,këtë ngjarje të rëndë për orët vrastare dhe të shfarosjes së popullit hebreikë dhe të njerëzimit që ka ndodhur ...
image
Si të studiosh në Itali, gjuha një nga kushtet kryesore për të përfituar
Të gjithë studentët shqiptarë të cilët duan të studiojnë në Itali, hapi i parë është testi i gjuhës, e më pas aplikimi në degët e ...
image
Përleshje me armë mes shqiptarëve në Itali
Dy shqiptarë në Itali u arrestuan pasi dyshohet se janë dy protagonistët e të shtënave me armë që ndodhën natën e kaluar përballë lokalit “Evelin” ...
image
Diaspora shqiptare të ndihmojë vendet e origjinës
Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka një potencial të madh intelektual dhe financiar që mund të ndikojë pozitivisht në vendet e origjinës ...
image
Biznesmenë shqiptarë nga Zvicra për bashkëpunim me Ferizajn
Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarça ka takuar të martën kryetarin e rrjetit të bizneseve shqiptare në Zvicrës Naser Mustafën, si dhe afaristin e ...
Next