Diplomatët rusë vazhdojnë të vdesin papritur

0

Ambasadori i Rusisë në Sudan u gjet i vdekur të mërkurën në Khartum. Ky është diplomati i shtatë rus që ka vdekur që nga nëntori i vitit të kaluar, përveç ndihmësit të një ish-zëvendëskryeministri, një avokati armik i Putin dhe një ish-deputet rus, raporton faktor.al

Ja se çfarë duhet të dini:

Ju ndoshta kujtoni ambasadorin e Rusisë në Turqi, Andrei Karlov – ai u vra nga një oficer i policisë në një ekspozitë fotografike në Ankara më 19 dhjetor.

Të njëjtën ditë, një diplomat tjetër, Peter Polshikov, u qëllua për vdekje në apartamentin e tij në Moskë. Arma u gjet nën lavamanin e banjës, por rrethanat e vdekjes janë nën hetim.

Ambasadori i Rusisë në Kombet e Bashkuara, Vitaly Churkin, vdiq në Nju Jork këtë javë. Churkin u çua në spital nga zyra e tij në misionin e OKB-së.

Ambasadori i Rusisë në Indi, Alexander Kadakin, vdiq pas një “sëmundjeje të shpejtë” në 27 janarit të 2017, të cilën The Hindu tha se kishte vuajtur prej disa javësh.

Konsulli rus në Athinë, Greqi, Andrei Malanin, u gjet i vdekur në banesën e tij më 9 janar. Një zyrtar grek i policisë tha se nuk kishte “asnjë dëshmi të një ndërhyrjeje për vjedhje”.

Në mëngjesin e Ditës së Zgjedhjeve të SHBA, diplomati rus Sergei Krivov u gjet i pavetëdijshëm në Konsullatën Ruse në Nju Jork dhe vdiq.

Ish-KGB Oleg Erovinkin, i dyshuar për ndihmën e hartimit të dosjes së Trump, u gjet i vdekur në pjesën e prapme të makinës së tij më 26 dhjetor, sipas The Telegraph.

Një avokat për afër Putinit, Nikolai Gorokhov, thuhet se u hodh nga një dritare më 21 mars në Moskë.

Një ish-deputet rus, Denis Voronenkov, u qëllua për vdekje në Kiev më 23 mars, sipas BBC.

Ambasadori i Rusisë në Sudan, Mirgayas Shirinsky u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Khartumit të 23 gushtit.

Pak histori: Në nëntor të vitit 2015, një këshilltar i lartë i Putinit, Mikhail Lesin, i cili ishte gjithashtu themelues i kompanisë mediatike RT, u gjet i vdekur në një dhomë hoteli në Uashington sipas NYT. Mediat ruse thanë se ishte një “sulm në zemër”, por ekzaminuesi mjekësor tha se ishte “lëndime të forta dhune”.

Dy raste që janë pak më të qarta: Në vitin 2006 ish-oficeri i KGB-së Alexander Litvinenko dhe informatori Alexander Perepilichny u helmuan me polonium radioaktiv.

 

Komentet

komentet