Edi Rama kurora në varrin e Heroit Kombëtar Adem Jashari

0
68

Kryeministri Edi Rma i cili gjendet në Kosovë për të marrë pjesë në festimet e 9 vjetorit të pavarësisë së saj, ka bërë homazhe dhe ka vendosur kurora në varrin e Heroit Kombëtar Adem Jashari. Komandant i UÇK, Jashari konsiderohet si një nga arkitektët kryesor të ngritjes së saj, si dhe udhëheqës në disa aksione kundër pushtuesve serbë. Ai është vrarë ushtria serbe në mars 1998 bashkë me disa familjarë pas një rrezistence disa ditore në kullën e tij në Prekaz.

Comments

comments