El Clasico e sotme është një natë speciale për Cristiano Ronaldo, thellohen rekordet

Në finalen e parë të Super Kupës Cristiano Ronaldo do të bëjë paraqitjen e tij të 374 me Real  Madridin, duke barazuar me legjendën Alfredo di Stefano. Portugezi vazhdon të bëjë histori, edhe pse ka pasur dyshime gjatë verën kur lojtari i komunikoi miqtë dhe familjen e tij më të afërt se ai nuk ishte i qetë në Spanjë për shkak të problemeve që ai kishte me sistemin e drejtësisë dhe po planifikonte të largohej nga klubi.

Së paku tani njeriu i yllit të Madridit do të qëndrojë në klub për një vit tjetër. 365 ditë për të zmadhuar emrin e tij në librat e historisë në klubin me më shumë histori. Ai ka qenë prej kohësh golashënuesi më i mirë i Realit, duke kaluar Raul në 2015, duke luajtur vetëm 203 ndeshje. Para fillimit të El Clasicos, Ronaldo ka 407 gola, duke numëruar mbi Raul 84 gola dhe Di Stefano, i treti në listë, me 100. Në nivel kolektiv, Real Madridi i viteve 60, i udhëhequr nga Di Stefano vazhdon Të jetë Los Blancosi më i mirë në histori. Në 13 sezonet e luajtura nga Real fitoi gjithsej 17 tituj, duke përfshirë tetë La Liga dhe pesë kupa evropiane, të cilat u arritën në mënyrë rresht, përcjell Albeu.com.

Ata ishin më të mirët në Evropë dhe në botë. Diçka e ngjashme po ndodh me Madridin e Ronaldos dhe në nëntë sezone, ai ka fituar 13 tituj, shumica e tyre në pesë vitet e fundit. Qëllimet e tij kanë qenë një pjesë e madhe e të gjitha këtyre sukseseve, veçanërisht në Evropë, ku ai ka qenë golashënuesi më i mirë i Ligës së Kampionëve për pesë sezone dhe golashënuesi më i mirë në historinë e garave me 106 gola, 90 si një lojtar i Real Madridit. /albeu.com/

Comments

comments