Gerina Mullaj, një shkrimtare që po vjen

0

” Po vajzat e zgjuara , ekzistojne jane shkrimtare ”

 

Shkruar nga :Josiba Osmani

 

Gerina Mullaj eshte nje shkrimtare e re per nga mosha , se mencuria e saj te le pa fjale.

Nese do i lexonte keto rreshta me siguri ajo do te thote -, mjaft cdo njeri meson aq sa di por thelbesore eshte t’i kushtosh rendesi shpirtit.

E cfare e ben te vecante shpirtin ?

Se ne fund te fundit cdo njeri ka shpirt .

Dashuria …..

Po nese e humbim dashurine cfare na ngelet ?!

Frika apo mosbesimi

Jo forca per t’ia rinisur nga e para .

Eshte e veshtire te kesh miq te tille si Gerina ,jo se ajo eshte e famshme por ka nje thenie e cila eshte :

Nese nuk e njeh boten time , mos me ndalo per te qene tek une .

Ka syte blu si qielli , floket ne ngjyren e diellit dhe buzeqeshjen e tingujve te embel kur cel nje stine plot gezim dhe besim dhe krenarine e te qenit femer plot respekt per veten .

Edhe pse ne nje bote arkaike moderne ,ajo zgjedh te qendroj ne boten te cilen e ka krijuar ,fjala eshte e shenjte per te .

Nuk ka nevoje te them asgje qe te ben ta duash Gerinen .Nese do ta duash lexo vargjet , e nese bie ne dashuri eshte aq modeste sa do te thote nuk jam une ,por ke rene ne dashuri me fjalet qe nuk i ke lexuar me pare , ke rene ne dashuri me fjalet qe kane trokitur ne porten e shpirtit tend.

 

Pse shkruaj per Gerinen ?

Mos ndoshta ngaqe ajo i ka te gjitha klasin, hijeshine, bukurine dhe mencurine per te zilepsur zonjushat e tjera ,te cilat flasin vecse per pamjen e tyre …

Jo per te marre pak mend shkruaj ….

 

Se si njerezit e vertete po vajzat e zgjuara ekzistojne , jane shkrimtare si Gerina , si une si ty….. /BotaPress/

Komentet

komentet