Hoxha: Ja si u futa në luftën e Kosovës dhe bisedat për Karadakun me Agim Ramadanin

0

Xhezair Shaqiri

Lexova disa komente jo te hijshme ndaj Agim Ramadanit -Katana te individeve te cilet thojnin se Agimi ka bredhur shume kohe neper Shqiperi dhe me vones eshte futur ne Kosove per te luftuar kur forcave serbe.

Asnjehere me pare nuk e kam cekur kete deshmi se me eshte dukur e tepert te thuhet per strategun e thyerjes se kufirit Shqiptaro-Shqiptar 99-  Agim Ramadanin me brigaden 138 te UCK-se.

Ne qershor te 98 kur jemi futur ne Kosove nepermjet bjeshkeve te nemura me disa vullnetar te uck nga Maqedonia jemi stacionuar ne Jasiq te Junikut ku kemi Takuar Agim Ramadanin e Rustem Berishen me njesite ushtarake dhe zinxhirin komandues.

Ne ate kohe uck ne vendin e quajtur Zhare uck ka zhvilluar dhe fituar nje nder betejat me strategjike kunder njesiteve ushtarake serbe.

Uck sulmoi jasht territorit te saj dhe me njesi guerile prej 12 personave, duke fituar betejen disa oreshe kunder qindra ushtareve serb.

Agim Ramadani ka qene komandant edhe gjate 98 dhe jo vetem gjate vitit  99.

Me ka ra rasti me biseduar disa here me Agimin per strategjite ushtarake.

Po ashtu mes shum bisedave kemi qajt hallin se si te perhapet lufta edhe ne Karadak pasi qe te dite ishim nga i njejti rajon.

Jo rastesisht 2001 uck filloi luften ne Tanush te Karadakut

Individ te till qe mundohet te njellosin kontributin dhe sakrificen e trimit te Karadakut Agim Ramadanit dhe trimave tjer jan po te njejtit individ te cilet kan sabotuar luftat e uck .ve me metoda te ndryshme deri te vrasja mbas shpine te shum kom

Deshmin time mund ta konfirmojn gjith ushtaret e uck Gjocaj-Jasiq dhe Junik

Kurse thenja e matrapazeve te cilet thoj se Agim R von esht kyqur 99 ne luften e kosoves esht vetem nje genjeshter konspiracioni e sherbimeve te huaj.

(INA)