Ja çfarë ndodh me trupin tuaj, kur ju vraponi në mot të ftohët

0

Ne zakonisht besojmë se asgjë, madje as moti, nuk mund të na ndalojë të marrim një stërvitje të mirë, transmeton Sovrani.info. Kur vrapojmë gjatë dimrit, nga i ftohti nuk na mbron as xhaketat të cilat janë adekuate për dimër dhe vrapim. Kjo për shkak se moti brutalisht i ftohtë vjen me disa efekte të frikshme shëndetësore.

Ja çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj kur është ftohët jashtë:

Trupi juaj merr hipotermi.
Keni dhimbje koke.
Hunda juaj nga i ftohti do të rrjedh dhe sytë do të ju mbushen me ujë.
Do të kenië shkurtesa të frymëmarrjes.
Me vrapimin në të ftohët rritet djegia e kalorive. /Sovrani.info.

Komentet

komentet