Kështu dukeshin dy deputetet në uniformën e UÇK’së gjatë luftës (Foto)

Dihet që shumica e politikanëve kosovarë kanë qenë të angazhuar në UÇK gjatë luftës në Kosovë.

Por në mesin e tyre ka pasur edhe shumë femra që kanë kapur pushkën dhe kanë luftuar kundër forcave serbe që në atë kohë po bënin kërdi mbi popullatën e pabrojtur.

Pjesë e UÇK’së kanë qenë edhe dy deputete, Aida Dërguti e Vetëvendosjes dhe Time Kadrijaj e AAK’së, shkruan Magazina.al

Edhe pse sot janë kudnërshtare të ashpëra politike, dikur Dërguti e Kadrijaj kishin një qëllim të përbashkët e që ishte çlirimi i Kosovës.

Magazina.al, ju sjell fotografi të dy deputeteve në kohën e UÇK’së.

Comments

comments