Me këto ushqime do të keni lëkurë të pastër

0
5

Sekretet për një lëkurë të pastër, për flokë të shëndetshëm dhe për dhëmbë të bardhë janë pikërisht në kuzhinën tuaj.

Ne ju sugjerojmë disa ushqime të cilat ndikojnë në gjërat e sipërpërmendura.

Ushqimet e detit:

Ushqimet e detit si karavidhet duhet t’i hani sepse ju bëjnë të bukur.

Përveçse ju bëjnë mirë dhe kanë nivel të ulët të yndyrës në proteina (çelësi për rritjen e flokëve të shëndetshëm), këto ushqime përmbajnë sasi të lartë të zinkut, një mineral i cili ndihmon në parandalimin e akneve dhe forcon sistemin imun.

Gjithashtu përmbajnë vitaminë B, e cila i jep shkëlqim flokëve.

Fara të lulediellit e të kungullit: Këto fara janë të pasura me burime të mëdha të vitaminës E dhe të omegës-3, acide yndyrore që bëjnë lëkurën dhe flokët shumë të shndritshëm.

Ndihmojnë në pamjen tuaj dhe në dallim nga farat e lirit nuk kanë nevojë të jenë bazë për vajrat e tyre.

Hani dredhëza:

Kjo pemë e ëmbël përmban vitaminë C, një antioksidues që stimulon prodhimin e kalogjenit dhe zvogëlon dëmin nga radikalet e lira, molekulat e këqija që i shkaktojnë lëkurës plakje të parakohshme.

Dredhëzat gjithashtu përmbajnë acide natyrore që ndihmojnë për të hequr njollat e dhëmbëve.

Këshillohen edhe kivi, boronica dhe portokalli, si dhe pemët tjera që përmbajnë vitaminë C.

Patatet e ëmbla:

Këto patate janë të mbushura me plot fibra dhe janë shumë të shijshme.

Përmbajnë vitaminë A, antioksidues që e mban lëkurën shumë të pastër, të freskët dhe të butë.

Patatja e ëmbël është përbërëse kryesore e disa recetave për puçrra dhe te kremrat antirrudhë.

Këshillohet edhe karota dhe domatja.

Vitaminat: A, B, C, E

Proteinat: 1.5 g

Mineralet: Hekur, Kalcium, kalium.

Comments

comments