advertisement
Fillimi | Kosovё | Faruk Begolli, pesë vjetori i ndarjes përkujtohet në Prishtinë
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Faruk Begolli, pesë vjetori i ndarjes përkujtohet në Prishtinë

Faruk Begolli, pesë vjetori i ndarjes përkujtohet në Prishtinë

Teatri i Qytetit të Prishtinës - “Dodona”, sonte do organizoj një mbrëmje për aktorin e mirënjohur të ndjerë, Faruk Begolli.

Kjo mbrëmje shënon pesë vjetorin e ndarjes nga jeta të artistit, të pedagogut dhe drejtorit shumëvjeçar të teatrit “Dodona”.

Në mbrëmje do të shfaqen xhirime të rralla nga jeta dhe vepra e tij, si pjesë e një dokumentari të ardhshëm që do të punohet nga aktori shumëvjeçar i teatrit të ‘Dodonës’, Faik Gashi.

“Dëshira e profesorit ka qenë që unë ta realizoj një dokumentar për të. Kjo mbrëmje shënon fillimin e punës sime në këtë drejtim”, ka thënë për telegrafi.com Gashi, i cili me vite të tëra ka përcjellë punën dhe jetën e tij.

Miqtë e Begollit thonë se ai nuk i ka dashur asnjëherë fjalimet, por ndejat, diskutimet dhe atmosferën shoqërore. Prandaj, mbrëmja do të jetë pa protokoll, pa fjalime të gjata dhe me tingujt e muzikës së lehtë qytetare që do të interpretohen nga Nezafete Shala.

Kjo iniciativë është mirëpritur nga kolektivi i këtij teatri, prandaj edhe ftojnë të gjithë miqtë dhe dashamirët e veprës së Faruk Begollit, të jenë të pranishëm në këtë mbrëmje. (INA)

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Kosovё
Previous
image
Italiani i UÇK-së që ra dëshmor për Kosovën
Heronjtë shuhen në heshtje. Francesco Bider, hebre me origjinë dhe shtetas italian, njihet shumë pak nga populli shqiptar. Po çfarë e lidhi atë me shqiptarët? Francesco ...
image
Gryka e Kaçanikut sot do të jetë e mbyllur nga ora 10 deri në orën 16
Sot nga ora 10:00 deri në 16:00 mbyllet rruga nacionale N2 Hani i Elezit – Prishtinë do të jetë e bllokuar në Grykën e Kaçanikut. Këtë ...
image
Veteranët insistojnë në kërkesat e tyre për listat e UÇK-së
Shtatë përfaqësuesit e veteranëve të UÇK-së, kanë tashmë kanë dalë nga takimi me Faik Fazliun, nga Komisioni për verifikimin e ushtarëve të UÇK-së. ...
image
AAK: Po rritet pasiguria në Kosovë
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) është e shqetësuar me shpeshtimin e vrasjeve në Kosovë.Departamenti për Sundimin e Ligjit në AAK vlerëson se rikthimi i ...
image
Geci: Sejdiu me familjarët e tij dhe SHIK-un shkatërruan LDK-në (Dokumente)
Ish-deputeti i LDK-se dhe me pas i rreshtuar ne LDD Fadil Gecia ia ka kujtuar Fatmir Sejdiut gjithe odisejaden e Kuvendit te 6-te ne te ...
image
Sot protestojnë veteranët e UÇK-së
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së, ka vendosur që sot, duke filluar nga ora 12:00 të mbajnë një demonstratë kundër zvarritjes ...
image
Shqiptarëve të Turqisë u refuzohet shtetësia e Kosovës
Shqiptarët që jetojnë në Turqi po ankohen për procedurat e marrjes së shtetësisë së Kosovës, duke i vlerësuar të paarsyeshme refuzimet që po u bëhen ...
image
Skandal pas skandali: Ja si e falsifikoi sërish Agjencia e Akreditimit rekomandimin ekspertëve!
Agjencia Kosovare e Akreditimit e drejtuar nga Ferdije Zhushi- Etemi dhe nga Basri Muja ka vazhduar me dallavere. ...
image
Delawie ambasador i ri i SHBA-ve në Kosovë
Presidenti i Shteteve  të Bashkuara, Barack  Obama, i ka propozuar Senatit amerikan për të emëruar Gregory T. Delawie si ambasador i SHBA-së në Kosovë, lajm ...
image
Polici kosovar u vra me porosi, vrasësve i`u premtuan 5 mijë euro
Prokuroria Themelore e Prishtinës pretendon se vrasja e policit Shemsi Gashi ishte planifikuar dy javë më parë. Kallxo.com ka siguruar kopjen e kërkesës për caktimin e ...
image
Veteranët e UÇK-së të hënën në protesta
Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Luftëtarëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi, përmes rrjetit social Facebook ka bërë me dije se nesër në orën 12:00, do ...
image
Thaçi me Mogherinin: Në verë MSA dhe brenda vitit liberalizimi i vizave
Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar dje përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe ...
image
Rreth 195 kosovarë i janë bashkuar luftës në Siri
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e ka nënshkruar Ligjin që ndalon kosovarët për t’iu bashkuar luftërave të huaja. Deri më tash janë arrestuar rreth 80 persona ...
image
Sëmuret Adem Demaçi, hospitalizohet në Klinikën e Neurologjisë
Veprimtari i çështjes kombëtare Adem Demaçi është hospitalizuar. Portali Express njofton se ai është duke u trajtuar në Klinikën e Neurologjisë dhe nuk është në gjendje ...
image
Mogherini kërkon që Parlamenti i Kosovës të miratojë Gjykatën Speciale
Shefja e diplomacisë evropiane, Frederica Mogherini, llogarit që Kuvendi i Kosovës do të ketë shumicën e nevojshme për të miratuar themelimin e Gjykatës Speciale. “Llogaris që ...
Next