advertisement
Fillimi | Lifestyle | Simptomat e kancerit që duhet ti njohim dhe identifikojmë me kohë
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Simptomat e kancerit që duhet ti njohim dhe identifikojmë me kohë

Simptomat e kancerit që duhet ti njohim dhe identifikojmë me kohë

Kur ia kanë komunikuar diagnozën, shumë nga të sëmurit kanë menduar për simptomat të cilat i kanë vërejtur muaj të tërë, ndoshta edhe me vite të tëra duke i injoruar, ose ua kanë përmendur vetëm familjarëve ose miqve të afërm, të cilët nuk kanë pas njohuri nga mjekësia. Cilat simptome kurrë nuk duhet injoruar?

Prindërve nuk u vjen vështirë dhe rëndë që të sjellin fëmijët e tyre për kontroll mjekësor, nëse vetëm pak i ngacmon ndonjë kollitje e lehtë. Nuk u mjafton një telefonatë, përderisa nuk i nënshtrohen kontrollit mjekësor në ordinancë për fëmijët. 

Mirëpo, kur bëhet fjalë për vetë prindërit, atëherë shkuarja për vizitë te mjeku prolongohet deri në atë gjendje kur ata vërejnë gjakderdhje, mirëpo edhe atëherë për disa nuk është sinjal se diçka serioze po ndodhë me ta. 

 

Një studim britanik ka treguar se gjysma e pacientëve mendojnë se problemet do të kalojnë vetvetiu dhe kjo është shkak  edhe pse vërejnë disa simptome, nuk vizitojnë mjekun.  Vetëm një numër i vogël i pacientëve, rreth 13%, mendojnë se puna është serioze, se ka të bëjë me sëmundje serioze. 

Kanceri është rritja e pakontrolluar e qelizave anormale në trupin e njeriut, ndërsa të urtit nuk do ti injorojnë këto simptome: 

 

1. Humbja në peshë

 

Nëse nuk jeni në dietë, ndërsa brenda një muaji humbni më shumë se katër ose pesë kilogram, duhet të shqetësoheni. Humbja e pasqaruar e peshës është sinjal serioz se diçka serioze po ndodhë me ty. Përderisa mjeku nuk konstaton se diçka nuk është në rregull me gjandrrën tiroide, diabetin ose kancerin, nuk duhet rehatuar shpejtë. 

 

2. Fryerja

 

Kjo mbase nuk paraqitet përditë, sidomos nëse shoqërohet me sëmundje të barkut, ose  ose legenit, si dhe nevoja e shpeshtuar e urinimit. Kjo megjithatë është sinjal i kancerit të vezorëve. 

 

3. Ndryshimet në gjoks

 

Skuqja, forcimi, tërheqja e thithave (pos nëse nuk u jep gji fëmijës), ose çfarëdo ndryshimi tjetër në teksturën e lëkurës mund të jenë tregues të llojit të rrallë por serioz të kancerit të gjirit (gjandrrës mamare). Dhe keni shumë kujdes në gungat e paraqitura. 

 

4. Gjakderdhje ndërmjet dy cikleve menstruale

 

Kjo nuk është normale (pos nëse kjo është në vazhdimësi ashtu, por këtë duhet ta thotë mjeku specialist), dhe nuk është normale gjakderdhja pas menopauzës.  Kjo mund të jetë sinjal dhe tregues për kancer endometrial, kancer në zorrën e trashë, probleme me rektumin ose shqetësime tjera gjinekologjike. 

 

5. Lodhja

 

Lodhja e përhershme është sinjal që trupi u thotë se diçka nuk është në rregull. Në trupin tuaj zhvillohet një betejë. Kjo mund të jete fizike dhe mentale, por nëse kjo lodhje zgjatë më shumë se tre javë gjatë ditës dhe natën fleni së paku shtatë orë, patjetër vizitoni mjekun. 

 

6. Njollat e bardha në buzë

 

Njollat e bardha në mukozën orale sinjalizojnë për lezion parakanceral dhe tani ekziston rreziku i madh për transformim malinj. Fjala është për një njollë të bardhë të fortë në mukozën orale, e cila mund të kruhet-gërryhet.  Në rastet më të shumta ajo nuk shkakton kurrfarë simptomash. Duhet ditur se duhanpirësit kanë katër deri gjashtë herë më shumë rrezik  të sëmuren nga leukoplakia, dhe nuk është habi që ata përbëjnë 75-97% të sëmuarve nga kjo sëmundje. Për fat të mirë rreth 60% të sëmuarve nga leukoplakia, shërohen pasi ndërprenë pirjen e duhanit. 

Shenja e parë e karcinomit të zgavrës së gojës është paraqitja e e një ose më shumë nyjeve të padhimshme në qafë. 

 

7. Gjaku

 

Nëse vëreni gjak aty ku nuk do të duhet të ketë, ruajeni mustrën pështymës, urinës ose fecës, dhe tregojani mjekut. 

 

8. Dhimbje

 

Kjo tingëllon e papërcaktuar sepse dhimbja mund të paraqitet dhe të jetë tregues për shumë çështje. Ndonjëherë është tregues i kancerit të avansuar, ndërsa ndonjëherë për disa gjendje neurologjike. Nganjëherë paraqitet edhe nga lodhja ose depresioni. Megjithate duhet besuar dhe patur kujdes. 

 

9. Tretja jo e mirë dhe urthi

 

Kjo është “flamur i kuq” për kancer të fytit, ezofagut ose lukthit. 

 

10. Probleme me përbirjen

 

Ndoshta ju duket si problem i vogël për të cilin keni ndryshuar paksa mënyrën e të ushqyerit, e tani hani ushqim më të butë dhe pini më shumë lëngje. Patjetër vizitoni mjekun. 

 

11. Dhimbje në lukth 

 

Dhimbja e ashtuquajtur e shurdhër, për shkak të së cilës ndjeni edhe depresion, tregon se është shenjë alarmi. Ndoshta është fjala për kancer të gjandrrës tiroide. 

 

12. Ndryshimet në nyjet limfatike

 

Nëse fryhen-ënjen nyjet limfatike, dhe gjatë disa javëve edhe zmadhohen, vizitoni mjekun i cili ndoshta do të kërkojë të bëhet biopsia. 

 

13. Rritja e temperaturës së trupit

 

Do tu befasojë, por simptomet e shumë tumoreve janë rritja e temperaturës së trupit. Kjo rritje e temperaturës tek të rriturit është dukuri e rrallë prandaj është sinjal për ndonjë infekcion. Ajo mund të jetë tregues se kanceri është përhapur ose jeni sëmurë nga leukemia. Nëse kjo gjendje vazhdon më gjatë, vizitoni mjekun. 

 

14. Ndryshimet pigmentale në lëkur

 

Nuk duhet patur kujdes vetëm në nishanet, njollat në lëkurë. Edhe ndryshimi më i vogël i ngjyrës së lëkurës  mund të jetë shenja e parë e kancerit të lëkurës. 


Vlerëso tekstin
4.67

Subscribe to comments feed Komente (2 publikuar):

bleona në 20/04/2013 20:16:55
avatar
deshta te pyes se a mund te shfaqet kanceri i gjirit tek femrat e reja ne moshen 16 vjeqare sepse mua me ka dalur nje gunge ne gjirin e majte ju lutem a mund te me pergjigjeni sakte ?
Thumbs Up Thumbs Down
2
andrea agalliu në 01/02/2015 09:19:23
avatar
kam djalin 19 vjec dhe ka 1muaj me zmadhim te nyjes limfatike
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 2 | Treguar: 1 - 2

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Lifestyle
Previous
image
10 katastrofat më të mëdha natyrore që munden (së shpejti) të na godasin
Çdo vjet botën e godasin uraganet, tornadot, tërmetet dhe shumë fatkeqësi që marrin mijëra jetë njerëzish. Disa rajone të Tokës këto fatkeqësi i godasin më ...
image
Përditshmëria e Rita Orës në tre minuta (Video)
Këngëtarja e njohur me prejardhje shqiptare, Rita Ora, ka lansuar një video online ku ka thënë se sivjet ka pasur një prej viteve më ...
image
Merkel sërish shpallet gruaja më e fuqishme në botë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel mbetet për të pestin vit radhazi gruaja më e fuqishme e botës, përpara Hillary Clintonit, kandidate për në Shtëpinë ...
image
Sëmundja e gjumit kërcënon 11 milion kenianë
Më shumë se 11 milion kenianë kërcënohen nga epidemia e tripanosomiazës ose siç njihet ndryshe sëmundja e gjumit, bartëse e të cilit është ...
image
Jonida Maliqi paralajmëron verë të nxehtë (Foto)
Ajo është një këngëtare mjaft e vlerësuar dhe me një fizik për t’u pasur zili, pavarësisht se është nënë e një djali. Këngëtarja Jonida Maliqi ka ...
image
6 gjëra që nuk i dini për shtrëngimin e duarve
Ju mund të takoheni duke shtrënguar duart me disa njerëz në ditë, por e keni pyetur veten se çfarë ndodh me këtë takim duarsh? ...
image
Shkëndija Mujaj: Hoxha i Londrës ma ka lyp
Arian Çani në emisionin “Zone e Lirë” në televizionin Klan, ku mysafire ka seks bombën kosovare Shkëndija Mujaj, në një intervistë të shkurtë ...
image
Ushqimet ideale që ju mbajnë larg thinjave
Thinjat shpesh shikohen si ndërhyrje të padëshirueshme në flokë tanë dhe kjo është një mënyrë që shumë prej nesh shqetësohen në lidhje me ...
image
Ornela Vorpsi: Çdo nënë është një fushë e minuar
Nga njëra anë ardhja në jetë e një fëmije, nga ana tjetër pasioni. Shkrimtarja Ornela Vorpsi heton misterin e mëmësisë. Si ndryshojnë dëshirat ...
image
Zbulohet blerësi misterioz i pikturës së Pikasos
Blerësi misterioz i pikturës më të shtrenjtë në botë zbulohet se është një miliarder, i cili nuk do tavendosë gjëkundi pikturën, pasi tregon ...
image
11-vjeçarja që e "qan" këngën e Rona Nishliut (VIDEO)
Një 11-vjeçare malteze, habiti publikun dhe jurinë rumune të spektaklit “Next Star” me interpretimin e këngës “Suus” të Rona Nishliut.Christina Magrin zgjodhi këngën me të ...
image
Zbulohet portreti i Shekspirit
Një libër botanik 400 vjeçar zbulon atë që mund të jetë portreti i vetëm i Shekspirit, thonë akademikët. Botanisti dhe historiani Mark Griffiths ka gjurmuar një ...
image
6 arsyet e dëshmuara shkencore pse na pickojnë mushkonjat
Vera sjell kohë me diell, detin, rërën, por për disa prej nesh edhe momente të pakëndshme për shkak të kafshimit dhe pickimit të insekteve. 20 ...
image
Adoleshentja - gruaja e dytë e komandantit të policisë çeçene (Foto)
Kryekomandanti i policisë çeçene, 47 vjeçari Nazhud Guchigov, ka marrë për grua të dytë Kheda Goilabiyeva 17 vjeçare. Ai kishte kërcënuar me rrëmbim ...
image
Humbni një kilogram në javë
Nëse dëshironi t’i humbni kilogramët e akumuluar dhe njëkohësisht t’ia ofroni trupit tuaj më të mirën, nuk keni nevojë të qëndroni të uritur, ...
Next