advertisement
Fillimi | Maqedoni | Komuna e Sarajit binjakëzim me komunën turke Uskudar
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Komuna e Sarajit binjakëzim me komunën turke Uskudar

Komuna e Sarajit binjakëzim me komunën turke Uskudar

Komuna e Sarajit e Shkupit si dhe komuna e Uskudarit nga Turqia sot nënshkruajtën marrëveshjen e binjakëzimit. 

Delegacioni nga Turqia i përbërë nga afaristë turk dhe shqiptarë kanë shqyrtuar mundësinë e investimeve në këtë komunë periferike të Shkupit. 

Marrëveshja e firmosur për binjakëzim parasheh kushte lehtësuese për investime si dhe stimulim të bizneseve, por edhe bashkëpunim në sfera tjera. 

“Binjakëzimi është një hapë i rëndësishëm në përafrimin e dy popujve duke këmbyer përvojat tona me komunën eUskudarit në disa fusha, dhe deri tani është dëshmuar i suksesshëm. Ne nuk dyshojmë se kjo marrëveshje do të sjellë rezultate në shumë sfera”, theksoi kryetari i komunës, Bekim Murati.  

Sipas tij, Korridori 8 ndodhet afër Komunës së Sarajit dh është një mundësi e mirë infrastrukturore për investitorët e huaj, pa përjashtuar kompanitë nga Turqia. 

Kryetari i Komunës së Uskudarit, Mustafa Kara ka shprehur mirënjohje për mikpritjen e organizuar, duke shtuar se do të promovojë komunën shqiptare para afaristëve të mirënjohur turq. Delegacioni nga Turqia ka vizituar parkun e Sarajit, kanjonin Matka dhe lokacione të tjera të pasura të kësaj komune. (INA) 


 

Vlerëso tekstin
4.00

Subscribe to comments feed Komente (1 publikuar):

iliriani në 03/06/2012 05:13:45
avatar
Keni kujdes se ato mustaqet vine per tua marre vajzat per gra. Apo harrova se ju kete nuk e keni problem. Bile mburreni se vajzat tuaja marrin nje musliman.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Deklarohet Riza Junuzi: Nuk jam fajtor, nuk kam bërë tradhti
Riza Junuzi, i përfolur se ka tradhtuar luftëtarët shqiptarë dy javë më parë në Kumanovë, ka shkruar një reagim në profilin e tij ...
image
Familjarët: Komiteti i KKN-së të zbulojë të vërtetën për të paraburgosurit e grupit të Kumanovës
Komiteti i Kryqit të Kuq Ndërkombëtar (KKN) duhet të zbulojë të vërtetën rreth gjendjes së të paraburgosurëve që gjenden në Burgun e Shutkës. Ky komitet i ...
image
Viti 2001: Video e Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj (VIDEO)
Mirsad Ndrecaj – i njohur si NATO e Beg Rizaj, të dy të vrarë në konfliktin Kumanovës, kishin qenë pjesë e luftës në Maqedoni ...
image
Jugonostalgjia në Çarshinë e Shkupit
Në Çarshinë e Shkupit ende mbahet gjallë kujtimi për mareshalin jugosllav. Disa që heqin dorë prej portreteve të tij e disa të tjerë ...
image
Leskaj: Ngjarja në Kumanovë, e rrezikshme, të zbatohen të drejtat e shqiptarëve
Këto marrëdhënie mbeten delikate përsa kohë Marrëveshja e Ohrit zbatohet pjesërisht....
image
Protesta kundër kreut të BFIM-së
Anëtarët e Muftinisë së Shkupit ka reaguar sërish lidhur me shkeljet që po bëhen nga kreu  i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni,  Sulejman Rexhepi. Ata ...
image
SPECIALE: Banorët e traumatizuar në Kumanovë, thirrje për ndihmë
Banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë janë të traumatizuar. Kjo gjendje është reale dhe prekëse. ...
image
Veseli: Hetim ndërkombëtar për Kumanovën, po tentohet të paraqitet Kosova si destabilizuese
I ftuar në Ora News për një intervistë televizive, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është pritur fillimisht nga drejtuesit e Radio Televizionit. Në një ...
image
Shteti nuk ka të drejtë të ekzekutojë të arrestuar
Sa më tepër ditë kalojnë nga rasti Kumanovës aq më shumë hapen dilemat mbi rolin e organeve kompetente dhe politikës së qeverisë aktuale. Eksperti ...
image
Veljanovski: Shkatërruam grupin që destabilizonte vendin
Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Trajko Veljanovski,  ka zgjedhur Tiranën dhe konferencen e nivelit të larte të proçesit bashkëpunimit të Europës Juglindore, për ta konsideruar ...
image
Komuna e Gostivarit do investoje 700 mijë euro në dy rrugë të Malësisë
Brenda disa ditëve komuna e Gostivarit do filloje me realizimin e disa prej projekteve më të mëdha në Malësinë e Gostivarit, të realizuara në dekadat ...
image
Babai i Riza Junuzit: Djali im nuk ka gisht për tradhëti nër rastin e Kumanovës
Portale të ndryshme dhe nga profile të rrjeteve sociale janë drejtuar akuza për tradhëti ndaj individëve të ndryshëm për rastin e Kumanovës.  Po nga këto profile, ...
image
Menduh Thaçi: Kumanova është problem i Maqedonisë, Kosova nuk duhet përfshirë
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Menduh Thaçi, ka treguar se ka poseduar informacione për incidentin e Kumanovës, duke u bazuar edhe në ...
image
Zvrlevski injoron rekomandimet për hetim ndërkombëtarë për Kumanovën
Prokurori Publik në Maqedoni ka injoruar të komentojë rekomandimet e faktorit ndërkombëtarë për një hetim ndërkombëtarë për rastin e Kumanovës. Zvrlevski në një intervistë për Radio ...
image
OKB: Hetim ndërkombëtarë për Kumanovën
Ndihmës sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ivan Shimonovic kërkoi hetim për ngjarjen e Kumanovës. ...
Next