advertisement
Fillimi | Maqedoni | Komuna e Sarajit binjakëzim me komunën turke Uskudar
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Komuna e Sarajit binjakëzim me komunën turke Uskudar

Komuna e Sarajit binjakëzim me komunën turke Uskudar

Komuna e Sarajit e Shkupit si dhe komuna e Uskudarit nga Turqia sot nënshkruajtën marrëveshjen e binjakëzimit. 

Delegacioni nga Turqia i përbërë nga afaristë turk dhe shqiptarë kanë shqyrtuar mundësinë e investimeve në këtë komunë periferike të Shkupit. 

Marrëveshja e firmosur për binjakëzim parasheh kushte lehtësuese për investime si dhe stimulim të bizneseve, por edhe bashkëpunim në sfera tjera. 

“Binjakëzimi është një hapë i rëndësishëm në përafrimin e dy popujve duke këmbyer përvojat tona me komunën eUskudarit në disa fusha, dhe deri tani është dëshmuar i suksesshëm. Ne nuk dyshojmë se kjo marrëveshje do të sjellë rezultate në shumë sfera”, theksoi kryetari i komunës, Bekim Murati.  

Sipas tij, Korridori 8 ndodhet afër Komunës së Sarajit dh është një mundësi e mirë infrastrukturore për investitorët e huaj, pa përjashtuar kompanitë nga Turqia. 

Kryetari i Komunës së Uskudarit, Mustafa Kara ka shprehur mirënjohje për mikpritjen e organizuar, duke shtuar se do të promovojë komunën shqiptare para afaristëve të mirënjohur turq. Delegacioni nga Turqia ka vizituar parkun e Sarajit, kanjonin Matka dhe lokacione të tjera të pasura të kësaj komune. (INA) 


 

Vlerëso tekstin
4.00

Subscribe to comments feed Komente (1 publikuar):

iliriani në 03/06/2012 05:13:45
avatar
Keni kujdes se ato mustaqet vine per tua marre vajzat per gra. Apo harrova se ju kete nuk e keni problem. Bile mburreni se vajzat tuaja marrin nje musliman.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Shefik Duraku dorëhiqet nga funksionet partiake në BDI
Shefik Duraku ish-zëdhënësi i Qeverisë dhe nënkryetari i degës së BDI-së në komunën e Haraçinës është dorëhequr nga funksionet partiake në shenjë pakënaqësie me organizimin ...
image
Banorët e Llojanit protestë për hapjen e pikës kufitare me Preshevën
Banorët e fshatit Llojan të komunës kufitare të Likovës dje kanë protestuar në lokalitetin ku po zvarritet me vite të tëra hapja e pikës kufitare ...
image
Sallahi: Ahmeti nuk duhet amnistuar, bashkëpërgjegjës me VMRO
PDSH e reformuar ka mbajtur sot një konferencë për media, lidhur me deklaratën e fundit të kreut të BDI-së, Ali Ahmeti se partia e tij ...
image
"Bomba" e 22-të e LSDM: Ndërhyrje politike në universitete, fyerje ndaj funksionarëve të BDI-së
Opozita maqedonase sot publikoi materiale të tjera të bisedave të përgjuara , edhe ate nga qyteti i Shtipit.  Në këto biseda të përgjuara apo të ashtuquajturën ...
image
Gruevski nga Prilepi: Zaev mos luaj me lojëra që mund të nxisin konflikt qytetar
Kryeministri Nikolla Gruevski në mitingun e organizuar të VMRO-së në Prilep ftoi liderin e opozitës Zoran Zaev që të qetësohet dhe të mos krijojë konflikt ...
image
Shteti diskriminon kompanitë private në Maqedoni
Borxhet e kompanive për mos shlyrjen e detyrimeve ndaj shtetit sillen në rreth 200 milion euro, por qasja e Qeverisë së Maqedonisë ndaj tyre, vlerësohet ...
image
Jovanovski: Kur unë e mbroja arsimin e lartë në gjuhën shqipe, Ali Ahmeti rrinte në çajtoret e Zvicrës
Borjan  Jovanovski, është emri që lidhet pazgjidhshmërisht me ish-televizionin e famshëm “A1”, mbyllur nga qeveria Gruevksi, pa asnjë dyshim si akti më i rëndë qeveritar ...
image
Lika dorëhiqet nga posti i sekretarit organizativ të BDI-së
Sekretari organizativ i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Hazbi Lika mbrëmë ka dhënë dorëheqje nga ky funksion....
image
Labënishti dorëhiqet nga posti i zëvendësministrit, pakënaqësi në BDI
Zëvendës ministri i mbrojtjes i Maqedonisë , Arben Labënishti sot ka publikuar dorëheqjen e tij nga kjo detyrë në shenjë pakënaqësie. ...
image
Ali Ahmeti nuk e lë partneritetin me Nikolla Gruevskin
BDI tani për tani mbetet në koalicion qeveritar pasi dalja eventuale do të shkaktonte krizë shtesë politike në vend se zgjidhje të krizës, kanë brifuar ...
image
Preshevë, kapet shtetasi i Maqedonisë me heroinë
Autoritetet doganore të Serbisë kanë kapur 4 kilogram drogë të llojit heroinë në pikën kufitare të Preshevës.  Droga u gjet tek një shtetas i Maqedonisë, i ...
image
Të shunën temperaturat deri 28 gradë, të dielën deri 18 gradë
Moti të shtunën në Maqeqdoni do të jetë me diell dhe vranësira mesatare, ndësa pasdite do të ketë kushte për reshje të shiut, sidomos në ...
image
Yee dëgjoi shqetësimet e EcoGuerilla për ndotjen e Tetovës
Zv/ndihmës sekretari i shtetit amerikan për Evropë dhe Azi, Hoyt Yee sot ka takuar Lëvizjen Eco Guerilla për tu njohur nga afër me aktivizmin qytetar ...
image
E vërteta për vrasjen e Komandant Telit të UÇK-së
Mediat e ndryshme shqiptare sot kanë shkruar se Ilirian Halimi është dorasi që ka ekzekutuar komandant Telin apo Lefter Goxhaj së bashku me pesë bashkëluftëtarë ...
image
SHBA godet caqet e zgjidhjes së krizës në Maqedoni
SHBA-të përmes zëvendës- ndihmës sekretarit Hoyt Yee kanë shprehur mesazhet e qarta për krizën aktuale në Maqedoni. ...
Next