advertisement
Fillimi | Maqedoni | PDSH: Qeveria mund ta keqpërdor raportin e KE-së
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

PDSH: Qeveria mund ta keqpërdor raportin e KE-së

PDSH: Qeveria mund ta keqpërdor raportin e KE-së

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare z.Menduh Thaçi sot ka realizuar takim me Ambasadorin e Bashkimit Europian z.Aivo Orav dhe drejtorin e Drejtoratit për zgjerim z.Stefano Sanino.

Në takimin që u mbajt në zyrat e PDSH-së në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, përfaqësuesit e BE-së Orav dhe Sanino e kanë njoftuar kryetarin e PDSH-së z.Menduh Thaçi me përmbajtjen e Raportit.

Pas takimit deklaratë për media dha deputeteja e PDSH-së Merale Yzeiri-Ferati, e cila u shpreh:

“Ne e përshëndesim Raportin e Progresit të Komisionit Evropian, poashtu e falenderojmë Komisionin Evropian që mban gjallë shpresën te shqiptarët e Maqedonisë dhe për Maqedoninë për proceset eurointegruese, por jemi të shqetësuar për mundësitë e keqpërdorimit që do ti bëjë Qeveria e Maqedonisë në lidhje me Raportin Progresin e fundit. Apelojmë deri te Qeveria që vlerësimet, kritikat dhe mesazhet që vijnë Raportit të Progresit të lexohen drejtë. Pa kompromis me Greqinë për çështjen e emrit nuk ka integrime. Ne si PDSH do të vazhdojmë të jemi konstruktiv drejt proceseve eurointegruese në BE dhe NATO edhe pse jemi të vetëdijshëm që konstruktiviteti jonë mund të jetë shumë i pafuqishëm përballë destruktivitetit të skajshëm të Qeverisë së Maqedonisë”. (INA)

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Rrahje e përgjakshme midis dy familjeve të biznesmenëve në Shkup
Një rrahje e përgjakshme ka ndodhur të martën pasdite në gjykatën themelore Shkupi 2, midis dy familjeve të bizneseve të mëdha në Maqedoni. Incidenti ka shpërthyer ...
image
Kallëzim penal drejtorit të Spitalit të Kërçovës, për manipulime me punësime
Policia e Ohrit ka ngritur kallëzim penal ndaj ushtruesit të detyrës së drejtorit të Spitalit të Kërçovës, me inicialet L.R, 58 vjeç. Ndaj tij u ...
image
Përmendore edhe për likuidues dhe vrasës serik në Shkup
Profesori eminent maqedonas Vlado Popovski ka deklaruar se përmendorja e Andon Lazov Janev nuk e ka vendin në Shkup, pasi që bëhet fjalë për një ...
image
PDSH reagon për marrëveshjen Beograd – Shkup për përfaqësim të përbashkët diplomatik
Përfaqësuesja e lartë e PDSH-së,  Sadije Iljazi sot ka drejtuar kritika lidhur me nënshkrimin e marrëveshjes për përfaqësim të përbashkët diplomatiko – konsular midis Shkupit ...
image
Grubi edhe me Auer thekson nevojën e zgjidhjes së emrit
Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Artan Grubi po i prinë takimeve me diplomatë evroperëndimore brenda kësaj partie. Ai sot ka vazhduar serinë e ...
image
Shpallje për 180 punësime të reja sipas Marrëveshjes së Ohrit
Sekretariati për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit ka shpallur konkursin për punësimin e 180 nëpunësve shtetëror. Kjo është vazhdimësi e punësimit të administratorëve shqiptarë dhe të ...
image
Struga përsëri anashkalohet injorohet dhe nuk ftohet në Pogradec
Në Pogradec zhvillon punimet punëtoria për implementimin e Projektit për menaxhimin integral me trashëgiminë kulturore dhe natyrore të regjionit të Liqenit të Ohrit, të financuar ...
image
Diplomacia, Shqipëri – Kosovë vs Serbi – Maqedoni
Projekti për ambasada dhe përfaqësi të përbashkëta diplomatike ka ndarë dhe pozicionuar vendet e Ballkanit, edhe në planin diplomatik. ...
image
Zv/ministrat tani do të kenë kompetenca më të mëdha
Nëse në seancë të Qeverisë mungon ministri, atëherë zv/ ministri mund të marrin pjesë dhe me të drejtë të plotfuqishme të vendosin. Këto janë ...
image
Aksident i rëndë në Katllanovë, pëson familja kosovare
Një familje katër anëtarëshe ka pësuar rëndë në një aksident të hënën pasdite në autostradën Shkup – Veles. ...
image
BDI në mision për zgjidhjen e çështjeve të hapura me Bullgarinë
Pas fushatës diplomatike për zgjidhjen e çështjes së emrit me Greqinë, Bashkimit Demokratik për integrim ka vazhduar angazhimin për relaksimin e raporteve me Sofjen Zyrtare. ...
image
Mobilizohet PDSH-ja
Në selinë e Partisë Demokratike Shqiptare sot kryetari i këshillit për organizimin e kongresit, Orhan Ibraimi mbajti konferencë për shtyp. ...
image
Në USHT u hap solemnisht viti i ri akademik
Në Universitetin Shtetëror të Tetovës (USHT) sot nisi solemnisht viti i ri akademik 2014/2015. Rektori i Universitetit Shtetëror të Tetovës, Prof. Dr.Vullnet Ameti në fjalën ...
image
Kapen dy dibran me mbi 80 mijë çorapë grash që tentonin ilegalisht ti çonin në Shqipëri
Autoritetet e policisë kufitare të Maqedonisë kanë ndaluar një tentim për kontrabandimit të mallrave në drejtim të Shqipërisë. Policia e zonësë  së perëndimit në fshatin Taranesh ...
image
Marrëveshjet dhe aleancat e vazhdueshme Beograd – Shkup
Ardhja e ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiq sot në Shkup u kurorëzua edhe me marrëveshje të tjera konkrete. ...
Next