advertisement
Fillimi | Maqedoni | PDSH: Buxheti 2013 diskriminues për shqiptarët
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

PDSH: Buxheti 2013 diskriminues për shqiptarët

PDSH: Buxheti 2013 diskriminues për shqiptarët

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) e ka quajtur edhe një buxhet diskriminues për shqiptarët buxhetin e vitit 2013 të Qeverisë së Maqedonisë.

“Sot ju prezantoj 15 mijë fletë të buxheteve prej kur është ky koalicion i VMRO-së me BDI-në në qeveri. Këtu para meje i kam buxhetet dhe rebalanset e buxheteve duke filluar prej vitit 2008,2009,2010,2011,2012 dhe propozimi i buxhetit për vitin2013. Miliarda euro para të shqiptarëve të harxhuara për projekte maqedonase. Në këto buxhete shohim mashtrimin që ju bëhet shqiptarëve, për 5 vite përsëriten të njëjtat propozim projekte që nuk po gjejnë dot realizimin e tyre. Si psh: Përmendet Korridori 8 a në anën tjetër për Korridorin 10 Gruevski promovoi projektin në vlerë prej 250 milion euro, kurse për korridorin 8 thuhet që ende kompletohen projektet dhe dokumentacionet ashtu siç po kompletohen projektet dhe dokumentacionet për Linjën hekurudhore Kërçovë-Strugë, a në anën tjetër në linjën hekurudhore Maqedoni-Bullgari investohen 100 milion euro! Zona e lire ekonomike në Tetovë edhe pas 5 viteve shqiptarët vazhdojnë të shohin vetëm therra e kaçuba, përderisa investimet e huaja të gjitha pa asnjë përjashtim i shohim nëpër vendbanimet maqedonase, edhe pse 9 vite  resorin përgjegjës për investimet, resorin e ekonomisë e udhëheq kuadër i BDI-së”, theksoi deputeti i PDSH-së, Bekim Fazliu.

Sipas tij, për projektin e vendkalimit kufitar Llojan-Miratoc, iku edhe viti 2012, çdo ti thoshte vallë tani plaku i Llojanit Ali Ahmetit!

“Çdo fletë në këto buxhete paraqet diskriminim të shqiptarëve. Këto fletë të buxhetit dhe këto para në këto buxhete janë mundi dhe djersa e shqiptarëve, është ndarja nga kafshata e gojës për ta mbushur këtë buxhet. BDI dhe Ali Ahmeti do të vazhdojnë të tallen me shqiptarët edhe në vitin 2013. Me Monstra e Branitella, me Buste kafshësh dhe heronj të kontestuar, me tekste shkollore ofenduese e me nxënës shqiptarë të përjashtuar nga procesi arsimor, aksione policore, vrasje e arrestime e krejt kjo është si pasojë e fenomenit të çmendurisë  Ali Ahmeti i cili i adresohet ajrit dhe as që e dëgjon piskamën e popullit te vet, varfërimin dhe shkatërrimin ekonomik të tyre”, theksoi deputeti Fazliu.(INA)

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (1 publikuar):

Berati në 09/11/2012 22:41:03
avatar
Si Aliu si ju, kape njoni, mshoja tjetrit
Thumbs Up Thumbs Down
-4
total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Banorët e Llojanit protestë për hapjen e pikës kufitare me Preshevën
Banorët e fshatit Llojan të komunës kufitare të Likovës dje kanë protestuar në lokalitetin ku po zvarritet me vite të tëra hapja e pikës kufitare ...
image
Sallahi: Ahmeti nuk duhet amnistuar, bashkëpërgjegjës me VMRO
PDSH e reformuar ka mbajtur sot një konferencë për media, lidhur me deklaratën e fundit të kreut të BDI-së, Ali Ahmeti se partia e tij ...
image
"Bomba" e 22-të e LSDM: Ndërhyrje politike në universitete, fyerje ndaj funksionarëve të BDI-së
Opozita maqedonase sot publikoi materiale të tjera të bisedave të përgjuara , edhe ate nga qyteti i Shtipit.  Në këto biseda të përgjuara apo të ashtuquajturën ...
image
Gruevski nga Prilepi: Zaev mos luaj me lojëra që mund të nxisin konflikt qytetar
Kryeministri Nikolla Gruevski në mitingun e organizuar të VMRO-së në Prilep ftoi liderin e opozitës Zoran Zaev që të qetësohet dhe të mos krijojë konflikt ...
image
Shteti diskriminon kompanitë private në Maqedoni
Borxhet e kompanive për mos shlyrjen e detyrimeve ndaj shtetit sillen në rreth 200 milion euro, por qasja e Qeverisë së Maqedonisë ndaj tyre, vlerësohet ...
image
Jovanovski: Kur unë e mbroja arsimin e lartë në gjuhën shqipe, Ali Ahmeti rrinte në çajtoret e Zvicrës
Borjan  Jovanovski, është emri që lidhet pazgjidhshmërisht me ish-televizionin e famshëm “A1”, mbyllur nga qeveria Gruevksi, pa asnjë dyshim si akti më i rëndë qeveritar ...
image
Lika dorëhiqet nga posti i sekretarit organizativ të BDI-së
Sekretari organizativ i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Hazbi Lika mbrëmë ka dhënë dorëheqje nga ky funksion....
image
Labënishti dorëhiqet nga posti i zëvendësministrit, pakënaqësi në BDI
Zëvendës ministri i mbrojtjes i Maqedonisë , Arben Labënishti sot ka publikuar dorëheqjen e tij nga kjo detyrë në shenjë pakënaqësie. ...
image
Ali Ahmeti nuk e lë partneritetin me Nikolla Gruevskin
BDI tani për tani mbetet në koalicion qeveritar pasi dalja eventuale do të shkaktonte krizë shtesë politike në vend se zgjidhje të krizës, kanë brifuar ...
image
Preshevë, kapet shtetasi i Maqedonisë me heroinë
Autoritetet doganore të Serbisë kanë kapur 4 kilogram drogë të llojit heroinë në pikën kufitare të Preshevës.  Droga u gjet tek një shtetas i Maqedonisë, i ...
image
Të shunën temperaturat deri 28 gradë, të dielën deri 18 gradë
Moti të shtunën në Maqeqdoni do të jetë me diell dhe vranësira mesatare, ndësa pasdite do të ketë kushte për reshje të shiut, sidomos në ...
image
Yee dëgjoi shqetësimet e EcoGuerilla për ndotjen e Tetovës
Zv/ndihmës sekretari i shtetit amerikan për Evropë dhe Azi, Hoyt Yee sot ka takuar Lëvizjen Eco Guerilla për tu njohur nga afër me aktivizmin qytetar ...
image
E vërteta për vrasjen e Komandant Telit të UÇK-së
Mediat e ndryshme shqiptare sot kanë shkruar se Ilirian Halimi është dorasi që ka ekzekutuar komandant Telin apo Lefter Goxhaj së bashku me pesë bashkëluftëtarë ...
image
SHBA godet caqet e zgjidhjes së krizës në Maqedoni
SHBA-të përmes zëvendës- ndihmës sekretarit Hoyt Yee kanë shprehur mesazhet e qarta për krizën aktuale në Maqedoni. ...
image
Gjermania deporton azilkërkuesit drejt Shkupit
Autoritetet gjermane kanë kthyer një valë të azilkërkuesve nga Maqedonia, të cilëve u është refuzuar e drejta e qëndrimit të mëtejshëm.  Sipas autoriteteve lokale në qytetin ...
Next