advertisement
Fillimi | Maqedoni | Gruaja shqiptare ishte shtylla kyçe e të arriturave të shqiptarëve
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Gruaja shqiptare ishte shtylla kyçe e të arriturave të shqiptarëve

Gruaja shqiptare ishte shtylla kyçe e të arriturave të shqiptarëve

Në Shkup u mbajt konferencave e grave mbarëshqiptare “Roli dhe Kontributi i Gruas në 100 vite pavarësi” me rastin e festave të 100 vjetorit të pavarësisë.

Kjo ngjarje u organizua nga komuna e Çairit dhe Fondacioni Kulturor Mbarëkombëtar “Nermin Vlora Falaschi”, ndërsa ishin të pranishme gratë eminente shqiptare nga të gjitha trevat etnike.

“Asnjë periudhë e zhvillimit shoqëror, kulturor dhe politik të kombit shqiptar nuk ka kaluar pa kontributin e gruas shqiptare në politikë, vendimmarrje, krijimtari dhe emancipim shoqëror. Qysh nga kohët e lashta shqiptarët kishin për udhëheqëse mbretëreshën Teuta, Norën e Kelmendit, princeshën Helena Gjika e cila lobonte për çështjen shqiptare në rafshin ndërkombëtar, Marigonën që qëndisi flamurin që u ngrit për të shënuar pavarësinë e Shqipërisë,Shote Galicën, motrat Qiriazi që hapën shkollën e parë shqipe për vajza, Nënën Terezë simbolin botëror të humanizmit dhe fituesen e çmimit Nobël”, theksoi zëvendëskryeministrja për evrointegrime, Teuta Arifi në fjalimin e saj.

Drejtorja e Fondacionit “Nermin Vlora – Falaschi”, Zenepe Luka në fjalën e saj përcolli mesazhet e Nermin Vlora për emancipimin dhe zhvillimin e gruas shqiptare në çdo sferë. “Për të vlerësuar një komb se në cilin nivel është si tregues i qartë është pozicionimi i gruas”, theksoi Luka, duke shtuar se gruaja shqiptare akoma gjendet para  sfidave të tjera që synojnë një integrim të gjithëpërfshirës.

Në këtë takim fjalim përshëndetës pati edhe ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Arben Çejku, i cili shtoi se roli i gruas shqiptare ka qenë vendimtar në analet e historisë së shqiptarëve dhe se ajo ishte një shtyllë kyçe në avancimin dhe ruajtjen e kultivimin e vlerave tona kombëtare. Konferencën e madhështoi një recital emocionues nga aktorja Roza Anagnosti, përmes disa vargjeve të historisë dhe sakrificave kombëtare.

Pas konferencës, gratë pjesëmarrëse ishin mysafire të zëvendëskryeministres Teuta Arifi, ndërsa më pas pasoi edhe një vizitë nëpër lokalitetet historike të Shkupit. Në mesin e mysafireve pjesëmarrëse ishin gra të shquara shqiptare nga të gjitha trevat etnike si Shqipëria, Kosova,Maqedonia, Lugina e Preshevës, Mali i Zi dhe diaspora (INA)
 

Vlerëso tekstin
2.50

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Dorëhiqet kryetarja e sapo zgjedhur e PPD-së, Teuta Llalla
Kryetarja e sapozgjedhur e Partisë për Prosperitet Demokratik (PPD), Teuta Llalla është dorëhequr nga kjo detyrë duke sqaruar arsyet e tërheqjes së saj. Më poshtë ...
image
Deputetët paratë e përfituara për harxhime rrugore t`ia kthejnë qytetarëve
Një lëvizje politike në Maqedoni kërkon që deputetët e vendit të kthejnë paratë e përfituara nga harxhimet rrugore dhe ato t`i dhurohen qytetarëve me probleme ...
image
Komuna e Strugës kërkon themelimin e “INUK” në Maqedoni
Në Shkup u organizua takim i BNJVL-së në lidhje me problematikën e inspektorateve në nivel qendror dhe lokal, ku kishte edhe përfaqësues nga Këshilli Inspektues ...
image
BFI ka plan për risocializimin e atyre që kthehen nga luftërat
Bashkësia Fetare Islame (BFI) ka përgatitur plan për risocializimin e qytetarëve të cilët kthehen nga vendet në konflikte. Kreu i BFI-së Sulejman Rexhepi ...
image
Ademi: Ministria pranon negociata nëse ndërpritet greva
Ministria e Arsimit dhe Shkencës është e gatshme të ulet dhe të bisedojë për të gjitha kërkesat me përfaqësuesit e Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe ...
image
Ekstradimi i gruas 'makro" nga Greqia (Video)
Policia greke ka ekstraduar më 25 janar në Maqedoni gostivarasen Zhaneta Basha, 54 vjeçare. Ajo është transferuar në burgun e Idrizovës, ku duhet të vuaj ...
image
Procedura disciplinore kundër inspektorateve
Këshilli i Inspektoratit në Maqedoni ka ngritur procedura disciplinore kundër disa inspektorëve, për të cilët kanë pasuar anketa nga qytetarë apo kompani. Vanço Kargov, drejtori i ...
image
A po ulet numri i dërgesave të diasporës në Maqedoni
Diaspora e Maqedonisë që përbëhet nga shumica e shqiptarëve po vazhdon të mbush buxhetin e vendit. ...
image
Shtohen të pakënaqurit kundër ndryshimeve kushtetuese
Nga radhët e BDI-së po shtohet numri i deputetëve të pakënaqur që janë gati të votojnë kundër ndryshimeve të propozuara kushtetuese. ...
image
Vritet 25 vjeçari gostivaras në Siri
Shqiptari i fundit që humbi jetën në luftimet në Siri është 25 vjeçari nga Zdunja i Gostivarit, Sadik Xhemaili, raporton Alfa. Jo zyrtarisht Almakos mëson se ...
image
SP: Përmes Zoran Verushevskit, policia po “gjuan” një ambasador të huaj?!
Gazeta “Slloboden Peçat”, shkruan se përmes arrestimit të ish drejtorit të DSK-së Zoran Verushevski, policia e Maqedonisë në fakt po “gjuan” ambasadorin e ...
image
Të punësuarit do ta dijnë sa stazh pune kanë
Fondi Pensional dhe Invalidor i Maqedonisë të dhënat e qytetarëve të siguruar për stazhin e punës u ka dërguar 318 mijë të punësuarve. Çdo i ...
image
Ndarje mes shqiptarëve dhe maqedonasve për projekte komunale
Prioritetet për projekte infrastrukturore kanë ndarë këshilltarët komunal shqiptarë dhe maqedonas në komunën e Strugës. Kjo ndarje ndëretnike ka ndodhur në seancën e djeshme të ...
image
Maqedonia humb të drejtën e votës në OKB
Maqedonisë i është marrë e drejta e votës në Asamblenë e përgjithshme të OKB-së, për shkak të një borxhi....
image
Kryesindikalisti i Evropës përkrahë grevën e SASHK
Presidenti i Konfederatës Evropiane të Sindikatave, Martin Romer po qëndron për vizitë në Maqedoni dhe se ai pas takimevetë zhvilluara me Sindikatën e Arsimit, Shkencës ...
Next