advertisement
Fillimi | Maqedoni | Gruaja shqiptare ishte shtylla kyçe e të arriturave të shqiptarëve
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Gruaja shqiptare ishte shtylla kyçe e të arriturave të shqiptarëve

Gruaja shqiptare ishte shtylla kyçe e të arriturave të shqiptarëve

Në Shkup u mbajt konferencave e grave mbarëshqiptare “Roli dhe Kontributi i Gruas në 100 vite pavarësi” me rastin e festave të 100 vjetorit të pavarësisë.

Kjo ngjarje u organizua nga komuna e Çairit dhe Fondacioni Kulturor Mbarëkombëtar “Nermin Vlora Falaschi”, ndërsa ishin të pranishme gratë eminente shqiptare nga të gjitha trevat etnike.

“Asnjë periudhë e zhvillimit shoqëror, kulturor dhe politik të kombit shqiptar nuk ka kaluar pa kontributin e gruas shqiptare në politikë, vendimmarrje, krijimtari dhe emancipim shoqëror. Qysh nga kohët e lashta shqiptarët kishin për udhëheqëse mbretëreshën Teuta, Norën e Kelmendit, princeshën Helena Gjika e cila lobonte për çështjen shqiptare në rafshin ndërkombëtar, Marigonën që qëndisi flamurin që u ngrit për të shënuar pavarësinë e Shqipërisë,Shote Galicën, motrat Qiriazi që hapën shkollën e parë shqipe për vajza, Nënën Terezë simbolin botëror të humanizmit dhe fituesen e çmimit Nobël”, theksoi zëvendëskryeministrja për evrointegrime, Teuta Arifi në fjalimin e saj.

Drejtorja e Fondacionit “Nermin Vlora – Falaschi”, Zenepe Luka në fjalën e saj përcolli mesazhet e Nermin Vlora për emancipimin dhe zhvillimin e gruas shqiptare në çdo sferë. “Për të vlerësuar një komb se në cilin nivel është si tregues i qartë është pozicionimi i gruas”, theksoi Luka, duke shtuar se gruaja shqiptare akoma gjendet para  sfidave të tjera që synojnë një integrim të gjithëpërfshirës.

Në këtë takim fjalim përshëndetës pati edhe ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Arben Çejku, i cili shtoi se roli i gruas shqiptare ka qenë vendimtar në analet e historisë së shqiptarëve dhe se ajo ishte një shtyllë kyçe në avancimin dhe ruajtjen e kultivimin e vlerave tona kombëtare. Konferencën e madhështoi një recital emocionues nga aktorja Roza Anagnosti, përmes disa vargjeve të historisë dhe sakrificave kombëtare.

Pas konferencës, gratë pjesëmarrëse ishin mysafire të zëvendëskryeministres Teuta Arifi, ndërsa më pas pasoi edhe një vizitë nëpër lokalitetet historike të Shkupit. Në mesin e mysafireve pjesëmarrëse ishin gra të shquara shqiptare nga të gjitha trevat etnike si Shqipëria, Kosova,Maqedonia, Lugina e Preshevës, Mali i Zi dhe diaspora (INA)
 

Vlerëso tekstin
2.50

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
SHVL e UÇK-së: Mos të keqpërdoret emblema e luftës çlirimtare
Shoqata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Maqedoni ka reaguar pas sulmit në stacionin policor në Goshincë, duke i cilësuar si lojërat e ulëta ...
image
Kadri Bajrami: S'kam lidhje me sulmet në Goshincë
Kadri Bajrami emri i të cilit është përmendur nga maqedonasit si i involvuar në sulmet në Goshincë, ka demantuar se ka marrë pjesë në këto sulme. ...
image
Komandant Hoxha fton shokët e UÇK-së të mos bëhen argat të armiqve të shqiptarëve
Xhezair Shaqiri, i njohur si komandat Hoxha gjatë luftës së vitit 2001 thotë se sulmet apo provokimet në vendbanimet shqiptare i shërbejnë armiqve të shqiptarëve, VMRO-së, BDI-së dhe PDSH-së. ...
image
Kurorë funeralesh i dorëzohet në derë familjes së gazetarit Jovanovski
Gazetari Borjan Jovanovski dhe familja e tij kanë  qenë cak i një akti tronditës pasi një person i panjohur dje kishte trokitur në derën e ...
image
Partitë politike në Maqedoni deklarohen për incidentin
Partitë politike në Maqedoni dhe asociacionet joqeveritare kanë reaguar lidhur me incidentin e sotëm me rastin e ndërhyrjes së një grupi të armatosur në një ...
image
Hahn: Zgjidhje juridike dhe politike për krizën në Maqedoni
Evrokomisioneri për zgjerim dhe politikat e fqinjësisë, Johanes Hahn dekaroi sot se Bashkimi Evropian kërkon zgjidhje juridike dhe politike të krizës në Maqedoni. Ai këto ...
image
Mbledhja e kreut shtetëror, asnjë përfaqësues shqiptarë
Në këtë mbledhje të thirrur nga presidenti Gjorgje Ivanov nuk ishte i pranishëm asnjë përfaqësues shqiptarë....
image
UÇK merrë përsipër edhe sulmin në postën policore kufitare
Ushtria Çlirimtare Kombëtare përmes një komunikate për media të nënshkruar nga “Komandant Flamuri” e ka marrë përseripër aksionin e sotëm në fshatin Gushincë, ku katër policë të Maqedonisë u zunë rob në stacionin e këtij fshati kufitar. ...
image
Policia e Kosovës hedh poshtë pretendimet e Maqedonisë
Policia e Kosovës ka hedhur poshtë pretendimet e policisë së Maqedonisë se sulmuesit e një pike policore afër kufirit erdhën nga ana e Kosovës....
image
Gruevski shtrëngon duart me Thaçin në Bruksel (Foto)
Megjithëse Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni njoftoi se grupi i armatosur që sulmoi stacionin policor në Goshincë është nga Kosova, kjo nuk e ...
image
Alfa zbulon edhe personat e armatosur që sulmuan postën policore kufitare
Mediat maqedonase tashmë kanë zbuluar dhe përmendur identitetin e personave që kishin sulmuar postën policore Goshincë në rajonin e Likovës në afërsi të kufirit me ...
image
Fokus: UÇG merrë përsipër sulmin në stacionin policor në Goshincë
Portali informativ maqedonas “Fokus” dhe portale të tjera publikuan një komunikatë ku thuhet se përgjegjësinë për incidentin dhe sulmin e armatosur në postën policore në ...
image
Kryetari i Likovës për sulmin në stacion: As ne nuk e dimë çfarë ndodh
ryetari i komunës së Likovës, Sadulla Duraku në një prononcim për Portalb për sulmin ndaj stacionit  policor në fshatin Grushnicë thotë që stacioni policor është ...
image
Prani e shtuar policore në brezin kufitar Maqedoni - Kosovë (FOTO)
Forca të mëdha policore po vazhdojnë të stacionohen në rajonin e Karadakut të Likovës pranë brezit kufitar me Kosovën. ...
image
Incidenti në Maqedoni, gishti drejtohet nga pushteti
Lidhur me incidentin e një grupi të armatosur në postën e policisë në fshatin Goshincë të Likovës kanë pasuar edhe reagimet e para. ...
Next