advertisement
Fillimi | Maqedoni | Maqedoni, partitë shqiptare marrin pjesë në zgjedhjet lokale
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Maqedoni, partitë shqiptare marrin pjesë në zgjedhjet lokale

Maqedoni, partitë shqiptare marrin pjesë në zgjedhjet lokale

Partitë shqiptare në Maqedoni do të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të 24 marsit, edhe përkundër bojkotit të opozitës maqedonase.

Partitë shqiptare theksojnë se kriza politike i takon kampit politik maqedonas, midis pozitës dhe opozitës dhe se ajo nuk ka të bëjë me shqiptarët dhe kërkesat e tyre.

Partia shqiptare në pushtet BDI ka theksuar se do të marrë pjesë në zgjedhje dhe se tanimë janë bërë të gjitha parapërgatitjet për fushatën zgjedhore.

Abdilaqim Ademi, sekretari i përgjithshëm i BDI-së dhe shef i shtabit zgjedhor ka theksuar se janë bërë të gjitha përgatitjet dhe shpallja e kandidaturave për garën zgjedhore të 24 marsit.

Sipas tij, vendi duhet të mbajë këto zgjedhje dhe të shmang zgjedhje të parakohshme parlamentare, për shkak se ato janë të panevojshme për vendin.

PDSH opozitare e udhëhequr nga Menduh Thaçi ka vendosur që të marrë pjesë në zgjedhjet lokale, edhe përskaj vendimit të opozitës maqedonase që të bojkotoj ato.

“Ne po përgatitemi seriozisht për zgjedhjet lokale dhe jam i bindur se PDSH do të fitojë, dhe do të ishte shumë e pritshme që të shpalosim kërkesa më të mëdha politike. Bashkësia ndërkombëtare ka kërkuar që PDSH të sillet me përgjegjësi në këto muaj të ndjeshëm për Maqedoninë. Unë kam dhënë sinjal të qartë me prishjen e marrëveshjes me LSDM, pasi që nuk vërejta se Cërvenkovski ofron ndonjë alternativë sa i përket çështjeve të shqiptarëve”, ka theksuar ndër të tjera Thaçi.

Për zgjedhjet e 24 marsit të gjitha përgatitjet ka bërë edhe RDK. Kryetari i kësaj partie Rufi Osmani ka theksuar se RDK është në fazën përfundimtare të përgatitjeve për garën zgjedhore të radhës dhe se kjo parti në zgjedhje do të shkojë si e vetme, ndërsa bashkëpunimi në raundin e dytë do të varet nga specifikat e komunave dhe oferta politike e partive tjera.

Edhe partitë e tjera minore shqiptare gjithashtu kanë bërë të ditur pjesëmarrjen në zgjedhje, por duke qenë pjesë të koalicionime formale me partitë më të mëdha politike si dhe përkrahjen e dhënë individuale. (INA)

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Shaqiri: Ali Ahmeti meriton plumbin, dikush i tradhtoi kosovarët në Kumanovë
Xhezair Shaqiri – komandant Hoxha – ka lëshuar akuza të rënda në drejtim të Hashim Thaçit dhe të Ali Ahmeti duke vënë edhe shumë ...
image
Goran Gruevski do të zëvendësojë Mijallkovin ?
Goran Gruevski, kryeshefi i Njësisë së Pestë të Ministrisë së Punëve të Brendshme, është kandidati që do të zëvendësojë Sasho Mijallkovin në krye të Drejtorisë ...
image
Zaev: Nuk ulem në tavolinë, derisa të hyjnë brenda të gjithë gazetarët
Kryetari  i LDSM-së, Zoran Zaev në debatin “Çfarë Maqedonie duam”, bëri të ditur se nesër nuk do të fillojnë bisedimet në klubin e deputetëve, ...
image
Në Vaksincë përkujtohet komandant “Tigri” (VIDEO)
Në praninë e ish bashkëluftëtarëve, veteranëve të luftës dhe qytetarëve tjerë, sot në kompleksin e dëshmorëve u përkujtua 14 vjetori i rënies heroike të komandantit ...
image
Kush po e kundërshton zbukurimin e Strugës me pallmat zbukuruese
Komuna e Strugës ka mirëpritur kontingjentin e afro 100 pallmave zbukuruese me një lartësi të konsideruar, për të zbukuruar qytetin dhe pjesët më atraktive të ...
image
Kosova mund të kërkojë ekstradimin e të arrestuarve në Kumanovë
Kosova edhe në këtë fazë mund të bëjë kërkesë për ekstradim, pasi ka një marrëveshje me shtetin e Maqedonisë. ...
image
Rusia kundër hetimit ndërkombëtarë për Kumanovën
Ambasadori i Rusisë në Tiranë, Aleksandër Karpushin kundërshton hetimin ndërkombëtarë për rastin e Kumanovës. ...
image
“Kumanova”, familjarët e viktimave do të padisin Maqedoninë
Familjarët e kosovarëve të vrarë në Kumanovë mund ta padisin Maqedoninë për keqtrajtim të trupave të pajetë....
image
Veto-ja e Shqipërisë ndaj Maqedonisë, çfarë realisht mund të ndodh
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kohë më parë tha se Maqedonia nuk mund të bëhet pjesë e NATO-s pa respektuar Marrëveshjen e Ohrit. Sa ...
image
Zekolli: Vajgl një kopil shoven dhe provokator mercenarë
Analisti politik dhe diplomati, Arsim Zekolli ka drejtuar akuza të rënda ndaj raportuesit të Parlamentit Evropian për Maqedoninë, eurodeputetit slloven Ivo Vajgl. Reagimin e tillë ...
image
Mahmuti: Për masakrën në Kumanovë e dinë Sasha Mijallkovi dhe argatët e tij
Politologu Bardhyl Mahmuti ka thënë se në Kumanovë u përsërit në një shkallë më tragjike, Masakra e Brodecit dhe kush ka pasur gisht në masakrën ...
image
Jam i shqetësuar për atë që ndodhi në Kumanovë
Sekretari i përgjithshëm për zgjerim në Komisionin Evropian, Kristina Danielson ka shprehur shqetësimin për ngjarjet e paradokohshme në Lagjen e Trimave në Kumanovë. ...
image
Vajgl: Nëse para verës nuk ka zgjidhje për krizën, Maqedonia mbetet pa ftesë për BE
Eurodeputeti slloven dhe raportues për Maqedoninë në Parlamentin Europian, Ivo Vajgl në një intervistë për “Veçernji list” të Kroacisë, ka folur pas bisedimeve ...
image
BESA atakon aleancën BDI – PDSH, jep sinjale për bashkëveprim me partitë e tjera
Lëvizja BESA nga Gostivari mbrëmë ka dhënë shenjat e bashkëveprimit me partitë e tjera opozitare joparlamentare, ndërsa ka kritikuar bashkëpunimin e shpallur nga BDI dhe ...
image
Asnjë përgjegjësi për Qeveri për operacionin në Kumanovë
Aksioni i gjërë policor në Kumanovë deri tani nuk ka hasur në kritika sa i përket përdorimit të armëve të ndryshme dhe shkatërrimit të lagjes. ...
Next