advertisement
Fillimi | Maqedoni | Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit dhe USHT me plane të përbashkëta
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit dhe USHT me plane të përbashkëta

Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit dhe USHT me plane të përbashkëta

Në Universitetin Shtetëror të Tetovës sot qëndroi për vizitë Rektori i Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit Prof.dr.Sinasi Gündüz, i cili u takua me Rektorin, Prof.dr.Vullnet Ameti, i shoqëruar edhe nga Prorektori për marrëdhënie me jashtë, Prof.dr.Arbër Çeliku dhe Prof.dr.Qani Nesimi, mësimdhënës në Fakultetin Filozofik të USHT-së.

Në fillim, Rektori i USHT-së, Prof.dr.Vullnet Ameti, mysafirin e njohu me historikun e Universitetit, me Fakultetet, numrin e studentëve të ciklit të parë dhe të dytë, si dhe me bashkëpunimin me universitetet e njohura, me theks të veçantë universitet publike dhe private nga Republika e Turqisë.

“Ne në Universitetin tonë kemi filluar parapërgatitjet për promovimin e ofertës akademike për vitin e ardhshëm, por njëkohësisht punojmë dhe i kushtojmë vëmendjen e duhur edhe bashkëpunimit me universitetet e njohura, në këtë drejtim edhe me Universitetet nga Republika e Turqisë kemi shënuar rezultate të konsiderueshme  si në promovimin e arsimit të lartë, shkëmbimin e studentëve, profesorëve dhe instruktorëve të gjuhës, shkëmbimin e informacioneve, librave dhe dokumenteve, organizimin e konferencave të përbashkëta, simpoziumeve, kurseve dhe seminareve”, theksoi mes tjerash Rektori, Prof.dr.Vullnet Ameti.

Në takimin e sotëm, Rektori i Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit, Prof.dr.Sinasi Gündüz, shprehu kënaqësinë e tij për nivelin e bashkëpunimit mes dy institucioneve dhe theksoi rëndësinë e vazhdimit të raporteve ndërinstitucionale, si e vetmja mënyrë për të ngritur nivelin e arsimit të lartë në Republikën e Maqedonisë dhe jo vetëm. 

Të dy rektorët konfirmuan gatishmërinë e tyre, që në të ardhmen të thellohet bashkëpunimi akademik, me qëllim të përfitimeve të përbashkëta për të dy universitetet. (INA)

 

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
BDI: 13 prilli fuqizoi shqiptarët dhe vetëdijësoi maqedonasit
Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani deklaroi sot se shqiptarët e kuptuan drejtë thirrjen e BDI-s për ti thënë “Jo presidentit të një anshëm”. “Jo-ja e shqiptare ...
image
RDK:VMRO-DPMNE dhe BDI kanë krijuar terr informativ
Në vazhdën e aktiviteteve parazgjedhore karavani i RDK-së me në krye kryetarin Rufi Osmani vizitoi vendbanimet e komunës së Vrapçishtit. Në këto takime popullore me ...
image
PPD premton mirëqenie dhe zhvillim
Partia për Prosperitet Demokratik (PPD) mbrëmë në Xhepçisht, promovoi kandidatët për deputetë nga Njësia zgjidhore 6 dhe shpalosi Programin zgjedhor. Bartësi i listës për deputet ...
image
BDI do të ketë kryeparlamentarin, marrëveshje me VMRO-DPMNE
BDI do të fitojë postin e kryetarit të Parlamentit në mandatin e ardhshëm pas zgjedhjeve të 27 prillit. Kështu shkruan portali “Libertas”,  duke u thirrur në ...
image
Ahmeti: BDI është aty kur duhet guxim dhe rebelizëm për të drejtat e shqiptarëve
Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti deklaroi të martën në tubimin në Hasanbeg të Shkupit se BDI është gjithmonë në vendin e duhur, kur duhet guxim ...
image
Pendarovski: Të dyfishojmë votat më 27 prill
Kandidati për presidenti i LSDM, Stevo Pendarovski deklaroi se më 27 prill qytetarët duhet të japin votën dhe të dyfishojnë numrin e fituar të votave ...
image
Gruevski: Ne kemi vepra dhe rezultate
Kryetari i VMRO-DPMNE, Nikola Gruevski deklaroi të martën në mbrëmje nga Krusheva se populli më 13 prill tregoi se ka dallim midis kandidatit tonë për ...
image
Partitë vazhdojnë agjendën e fushatës
Partitë politike sot vazhdojnë fushatën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ndërsa dy partitë më të mëdha VMRO-DPMNE dhe LSDM vazhdojnë gjithashtu fushatën edhe për balotazhin ...
image
Asnjë ankesë për parregullësi për zgjedhjet presidenciale të 13 prillit
Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) bëri të ditur se nuk ka pranuar asnjë ankesë lidhur me parregullësi për votimet e së dielës për zgjedhjet presidenciale ...
image
Zaev:Gruevski kishte pranuar 1,5 milionë euro nga biznesmeni serb
Lideri i Lidhjes Social Demokrate Maqedonase (LSDM), Zoran Zaev deklaroi se biznesmeni serb Jovica Stefanovic, i njohur si Nini i ka dhënë kryeministrit Nikola Gruevski ...
image
PDSH reagon kundër Alsat – M, në manifestimin e Kukësit ishte Fejzullahu
Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) sot përmes në reagimi drejtuar televizionit Alsat – M, ka theksuar se ky television nuk ka të ndalur shpifjet kundër PDSH-së. ...
image
Diskriminohet Bashkësia Islame, favorizohet KOM
Në vazhdën e takimeve parazgjedhore të RDK-së në rajonin e komunës së Tetovës u prezentua platforma zgjedhore e RDK-së. Para të pranishmive kandidatit për deputet Izet ...
image
Nuk ndalen duke kërkuar 62 deputetë, qeveri ‘pa’shqiptarët
VMRO-DPMNE nuk ndalon thirrjet për përkrahje masive të maqedonasve për të fituar shumicën e deputetëve për qeverisje pa rolin e shqiptarëve. ...
image
Takimi Gruevski – Thaçi për zgjedhjet e 27 prillit
Në Shkup sot është zhvilluar takimi midis liderit të VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski dhe liderit të PDSH-së, Menduh Thaçi....
image
Në pranga nëpunësi shtetëror për 200 euro mito
MPB ka dhënë detaje mbi arrestimin e sotshëm të zyrtarit shtetëror të Agjencisë për mbështetje të bujqësisë. Siç bëhet e ditur, u arresuta 34 vjeçari ...
Next