advertisement
Fillimi | Maqedoni | Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit dhe USHT me plane të përbashkëta
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit dhe USHT me plane të përbashkëta

Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit dhe USHT me plane të përbashkëta

Në Universitetin Shtetëror të Tetovës sot qëndroi për vizitë Rektori i Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit Prof.dr.Sinasi Gündüz, i cili u takua me Rektorin, Prof.dr.Vullnet Ameti, i shoqëruar edhe nga Prorektori për marrëdhënie me jashtë, Prof.dr.Arbër Çeliku dhe Prof.dr.Qani Nesimi, mësimdhënës në Fakultetin Filozofik të USHT-së.

Në fillim, Rektori i USHT-së, Prof.dr.Vullnet Ameti, mysafirin e njohu me historikun e Universitetit, me Fakultetet, numrin e studentëve të ciklit të parë dhe të dytë, si dhe me bashkëpunimin me universitetet e njohura, me theks të veçantë universitet publike dhe private nga Republika e Turqisë.

“Ne në Universitetin tonë kemi filluar parapërgatitjet për promovimin e ofertës akademike për vitin e ardhshëm, por njëkohësisht punojmë dhe i kushtojmë vëmendjen e duhur edhe bashkëpunimit me universitetet e njohura, në këtë drejtim edhe me Universitetet nga Republika e Turqisë kemi shënuar rezultate të konsiderueshme  si në promovimin e arsimit të lartë, shkëmbimin e studentëve, profesorëve dhe instruktorëve të gjuhës, shkëmbimin e informacioneve, librave dhe dokumenteve, organizimin e konferencave të përbashkëta, simpoziumeve, kurseve dhe seminareve”, theksoi mes tjerash Rektori, Prof.dr.Vullnet Ameti.

Në takimin e sotëm, Rektori i Universitetit Ndërkombëtar të Ballkanit, Prof.dr.Sinasi Gündüz, shprehu kënaqësinë e tij për nivelin e bashkëpunimit mes dy institucioneve dhe theksoi rëndësinë e vazhdimit të raporteve ndërinstitucionale, si e vetmja mënyrë për të ngritur nivelin e arsimit të lartë në Republikën e Maqedonisë dhe jo vetëm. 

Të dy rektorët konfirmuan gatishmërinë e tyre, që në të ardhmen të thellohet bashkëpunimi akademik, me qëllim të përfitimeve të përbashkëta për të dy universitetet. (INA)

 

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Nuri Seferi: "Pash Besën e Shqiptarit vetëdijësohuni e behuni një herë bashkë"
Boksieri i mirënjohur shqiptar Nuri Seferi përmes një thirrje në rrjetet sociale ka bërë thirrje që të mos lëkundet krenaria shqiptare dhe njëherë e përgjithmonë ...
image
“Pse MPB fsheh faktin se në Goshincë u vodhën një sasi e madhe e armëve?”
Kryetari i partisë “Dinjiteti” dhe gjenerali Stojançe Angellov deklaroi dje për mediat në Shkup se ka pasur vjedhje të një sasie të madhe armësh gjatë ...
image
Bejta i kundëpërgjigjet 'bombave' të LSDM
Kryetari i Komunës së  Gostivarit, Nevzat Bejta thotë se nuk është në dijeni se çfarë përmbajtje ka pasur “bomba” e sotme e LSDM-së për Gostivarin ...
image
Përgjimet, Jankullovska e quan BDI dhe shqiptarët fis i egër dhe indianë
Ajo në këtë bisedë partinë shqiptare që e ka partnere të koalicionit BDI-në e krahason me fis të egër apo indianë. ...
image
Përgjimet, Marrëveshja VMRO - DPMNE dhe BDI për zgjedhjet në Gostivar (Video)
Në bisedën radhës të publikuar nga LSDM-ja, opozitare nga Gostivari, nëpërmjet kryetarit të degës Bllagojçe Trpeski u tha se në Gostivar ka ekzistuar pazar nëpërmjet ...
image
Edhe një tragjedi në hekurudhat e Maqedonisë
Sektori i Punëve të Brendshme në Shkup njoftoi se mbrëmë në lagjen Ilinden treni ka goditiur një emigrant 62-vjeçar nga Afganistani. I moshuari është goditur ...
image
Sokoli: Mediat serbe dezinformojnë për Gushincën, liderët shqiptarë në Maqedoni janë bërë lepuj
Ish-komandanti i UÇK-së, Sami Ukshini – komandant Sokoli ka reaguar kundër shkrimit të gazetës serbe “Blic” ku përmendej emri i tij lidhru me sulmin në ...
image
Kabineti i Mustafës e përgënjeshtron Gruevskin
Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi, e ka mohuar që kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, t’i ketë lajmëruar institucionet e Kosovës në mënyrë zyrtare për incidentin në Gushincë. ...
image
Ja çka thotë Gruevski për incidentin në Gushincë
Kryeministri Nikola Gruevski sot ka komentuar incidentin në Goshincë, kur grupe të armatosura morën nën kontroll për disa orë një postë kufitare policore. ...
image
Feith: Në Maqedoni ka keqpërdorim të pushtetit
Ish-ndërmjetësi ndërkombëtar në krizën e vitit 2001 në Maqedoni, Pither Feith ka deklaruar se në Maqedoni ka keqpërdorim të pushtetit. ...
image
Pamjet nga vendi i tragjedisë ku humbën jetën 14 emigrantët ilegal (FOTO)
  Janë publikuar pamje tmerruese nga vendi i tragjedisë ku parmbrëmë 14 emigrantë ilegal nga Afganistani dhe Somalija që u vranë nga treni që po lëvizte ...
image
Jankullovska: Zaev pjesë e skenarit për destabilizim
Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankullovska mbrëmë nga Kriva Pallanka ka theksuar se lideri opozitar Zoran Zaev është i përfshirë në skenarin për  destabilizimin ...
image
Kryesia e Lëvizjes për Reforma - PDSH del me konkluza për krizën në Maqedoni
“Kryesia Qendrore e Lëvizjes për reforma - PDSH në mbledhjen e jashtëzakonshme të mbajtur më datë 24 Prill 2015 solli këto konkluza: 1. Konstatoi që situata ...
image
Qeveria e implikuar në sulmin në Goshincë !?
Sulmi në policinë maqedonase në fshatin Goshincë ka qenë i inskenuar në mënyrë që ta tërheqë vëmendjen nga afera e përgjimeve ku në qendër është ...
Next