advertisement
Fillimi | Maqedoni | Athina paralajmëron Shkupin
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Athina paralajmëron Shkupin

Athina paralajmëron Shkupin

Evangelos Venizelos, lideri i Partisë Socialiste greke PASOK, e cila është anëtare e koalicionit në pushtet, paralajmëroi se Greqia në qershor përsëri do të vendos veto në hapjen e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë në BE.

“Greqia është mbështetësi më i rëndësishëm dhe më i madh i perspektivës evropiane të IRJM-së, por sipas kornizës politike, institucionale, historike, kulturore evropiane për pranimin e vendeve të reja anëtare, absolutisht është e domosdoshme të zgjidhjen problemet ekzistuese para hapjes së negociatave për anëtarësim”, deklaroi Venizelos.

Ai tha se Greqia i pranon shërbimet e mirë të ndërmjetësit Nimic dhe është e gatshme të bisedoj në kuadër të marrëveshjes kohore midis dy vendeve.

“Për IRJM-në, Greqia është mike reale dhe realisht portë për Bashkimin Evropian,” shtoi Venizelos. (INA)

Vlerëso tekstin
2.67

Subscribe to comments feed Komente (1 publikuar):

Luma në 17/05/2013 09:43:43
avatar
Vetem IRJM quhet ky vend dhe asnjehere ndryshe, kete e dine edhe sllavet, vetem se duhet ta pranojne qe ska etnitet maqedonas por vetem shtetas te IRJM-se. Kurse etnitetin duhet ta gjejne ata qe ende nuk e kane gjetur.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Dnevnik: Ali Ahmeti e Menduh Thaçi shtojnë masat e sigurisë !?
Liderët e dy partive kryesore politike BDI dhe PDSH, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi sipas gazetës maqedonase “Dnevnik” kanë shtuar stafin e tyre të sigurisë. ...
image
Komision i përbashkët Maqedoni-Kosovë për Kumanovën
Deputetja e BDI-së Ermira Mehmeti në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut në Tv Klan është kundërpërgjigjur mbi disa kualifikime të rënda që ishin shfaqur në ...
image
Vazhdojnë investimet në infrastrukturë në Gostivar
Ndërtohet trotuar dhe vendosen shtylla të ndriçimit publik në rrugën Banjicë - Fazenari Gostivar, me 28 Maj 2015 Vazhdojnë investimet e shumta të realizuara në periudhën e fundit nga komuna e Gostivarit në Banjicë të Poshtme. Është ndërtuar trotuar dhe janë vendosur shtylla nga Lagja e Fazenarisë deri në vendin e quajtur kodra e Banjicës. Kryetari i komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta i shoqëruar edhe nga banorët e Banjicës, promovuan punët e bëra në këtë vendbanim. “Jemi duke kryer punë dhe projekte të nevojshme dhe të dobishme për qytetarët e Gostivarit. Ishte një kërkesë e kamotshme e banorëve të Banjicës së Poshtme për ndërtimin e një trotuari që lidh këtë vendbanim me Lagjen e Fazenarisë, për një lëvizje më të lirshme dhe me të sigurt për gjithë qytetarët që lëvizin në këmbë sidomos fëmijët që ndjekin mësim nëpër shkollat ndryshme. Përveç rregullimit të trotuarit me sipërfaqe mbi 300 metra katror, kemi bërë edhe ndriçimin publik të rrugës ku janë vendosur dhjetë shtylla. Vlera e investimit është 10 mbi mijë euro Kjo pjesë tashmë është e kompletuar”, theksoi kryetari Bejta. Javën e kaluar në Banjicë filluan punët për ndërtimin e kanalizimit për ujërat të zeza financuar me mjete të Ndërmarrjes Publike “Komunalec”. ...
image
EVN Maqedoni hapi biblotekë të re të qytetit në Strugë
Në shtëpinë e kulturës “Vëllezërit Milladinov” në Strugë EVN Maqedoni hapi librarinë e re. Ky donacion është vazhdim i projektit të EVN Maqedonisë për mbështetje ...
image
Vajg: Kriza politike pritet të zgjidhet deri në fillim të verës
Eurodeputeti slloven dhe raportues i Parlamentit Evropian në Maqedoni, Ivo Vajgl ka deklaruar se marrëveshja për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni mund të arrihet ...
image
Skandaloze: Familjes Azemi dëmshpërblim vetëm për xhamat e thyer
Nga 12 anëtarë të familjes Azemi në Lagjen e Trimave, 5 prej tyre janë invalidë që kishin përjetuar tmerrin e 9 majit. ...
image
Mustafa-Gruevski, takim kokë më kokë për “Kumanovën”
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, dhe ai i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, të cilët ndodhen në Tiranë si pjesëmarrës në Forumin Ekonomik të Vjenës, ...
image
Ambasadori amerikan në Lagjen e Trimave në Kumanovë
Banorët e lagjes kanë mirëpritur ambasadorin amerikan, duke i sqaruar gjithë rastin se çfarë kishte ndodhur në këtë lagje. ...
image
Ohridsky: Një funksionarë i lartë i VMRO-DPMNE i përfshirë në rastin "Monstra"
Portali lokal Ohridsky ka publikuar detaje të tjera lidhur me rastin “Monstra”. ...
image
Zymberi: Nëse jo prindi im, kush? Ndonjë fëmijë i komandantëve të bodrumeve ???
Bashkim Zymberi, djali i Abedin Zymberit, ish-komandantit të njohur të UÇK-së ka reaguar ndaj shkrimeve tendencioze të disa portaleve, të cilat sipas tij kanë keqinterpretuar ...
image
Zaev: Ja çfarë kam deklaruar për "Die Zeit" për rastin "Monstra"
Lideri i opozitës maqedonase, Zoran Zaev, është tërhequr nga intervista që ka bërë për gazetën gjermane “Die Zeit”, ku deklaronte se shqiptarët e ...
image
Rasti i Kumanovës, dëshmitë flasin për tradhëti
Grupi i kosovarëve dhe i shtetasve të Maqedonisë ishte vendosur në Kumanovë në pesë shtëpi të marra me qira....
image
Komiteti i KKN-së heshtë për të paraburgosurit e Kumanovës
Komiteti i Kryqit të Kuq Ndërkombëtar nuk jep detaje akoma lidhur me vizitën e të paraburgosurëve të grupit të Kumanovës në Burgun e Shutkës. Javën e ...
image
Katër deputetë pritet t`i bashkëngjiten Lëvizjes së Selës ?
 Rreth 4 deputetë shqiptarë  të Parlamentit të Maqedonisë në rast të shpërbërjes së Qeverisë pritet t`i bashkëngjitet partive opozitare joparlamentare, kryesisht Lëvizjes për Reforma në ...
image
Revoltë e punëtorëve në Proavka
Punëtorët e Ndërmarrjes Ndërkomunale “Proakva” janë hedhur në grevë për shkak të vonesës së pagave për gjashtë muajt e fundit.Grevën sipas punëtorëve e kanë inicuar ...
Next