advertisement
Fillimi | Maqedoni | Dibra në protestë, stop ndërtimit të hidrocentralit
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Dibra në protestë, stop ndërtimit të hidrocentralit

Dibra në protestë, stop ndërtimit të hidrocentralit

Banorët shqiptarë të Dibrës protestuan sot kundër ndërtimit të hidrocentralit në lokalitetin Fusha e Lukovës, një projekt i promovuar nga Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova.

Në protestën e organizuar me moton “Sto grabitjes së ujit të lumit Radika” në organizim të shoqatës qytetare “Një dollar për Dibrën” dhe nga shoqata tjera, u kërkua ndalimi i këtij projekti.

Protesta e banorëve dhe e disa shoqatave joqeveritare ishte një mesazh drejtuar qeverive të tre vendeve Kosovë – Maqedoni dhe Shqipëri. Ata apelojnë për të ndaluar masakrën që po i bëhet lumit të Radikës me devijimin e ujërave të tij në një ujëmbledhës, që derdhet në lumin Vardar e më tutje në Egje dhe jo më në Adriatik.

Kjo parashikon që edhe kaskada e Drinit me hidrocetralet e saj do të kenë më pak prurje. Për banoret e Dibrës dhe kreun e komunës, Ruzhdi Latën ky projekt shkatërron florën dhe faunën e pasur të kësaj zone.

Projekti i qeverisë parashikon ndërtimin e një ujëmbledhësi në trekëndëshin Kosovë - Maqedoni-Shqipëri, ku dhe do të ndërtohet një hidrocentral.

“Ne nuk përkrahim projekte që kanë interesa të caktuara rajonale, dhe se ky projekt është i dëmshëm dhe se ne si komunë kemi shprehur qëndrimin tonë kundër. Ne kemi edhe përkrahjen e ministrave tanë shqiptarë në Qeverinë e Maqedonisë, por një gjë të tillë kërkojmë edhe nga Shqipëria dhe Kosova”, deklaroi kryetari i komunës, Ruzhdi Lata.

Protestuesit mbanin parulla “Stop grabitjes së ujit të lumit Radika”, “Stop grabitjes së pronave të Dibrës”, “Nuk japim asnjë pikë të ujit tonë”, “Mos na grabisni të ardhmen tonë”.(INA)

Vlerëso tekstin
4.00

Subscribe to comments feed Komente (1 publikuar):

Sejdi në 03/12/2013 01:11:40
avatar
Kohë më parë në mjetet e komunikimit të Serbisë u publikua lajmi, se po punohet për jetësimin e planit për ndërtimin e kanalit lundrues Danub-Moravë-Vardar-Selanik. Me këtë rast thuhej, se ky plan është përpiluar nga ekspert amerikan para rreth 100 vjetësh, dhe se do funksionoj ngjashëm me Gjerdapin, pra nëpërmjet sistemit të kaskadave. Gjithashtu thuhej, se përveç përfitimit financiar nga taksat që do të inkasohen nga anijet të cilat do të shfrytëzonin shkurtimin e rrugës lundruese: portet gjermane-Selanik (për rreth afro 900 km), Serbia dhe IRJ e Maqedonisë do të përfitojnë edhe nga shfrytëzimi i energjisë elektrike e cila do të prodhohej në 7 hidro-centrale, të cilat do të ndërtoheshin në kuadër të këtij projekti. Andaj, mund të besohet, se ndërtimi i këtij liqeni (të Lukovës), synim parësor e ka grumbullimin e rezervave të ujit, për të intervenuar në lumin Vardar (sipas nevojë), për ta mbajtur brenda normave të një kanali lundrues...
Mësohet se ky projekti është dërguar në Kinë, për ta studiuar se sa është i arsyeshëm investimi në te....kinezët kanë shpreh interesim për të investuar në këtë projekt...
Shih:www.Youtube.com/user/dunavmoravavardar; www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/407599/Kinezi-tvrde-da-je-kanal-Dunav-Morava-Vardar-isplativ
Kam drojën, deri t'u vinë mëndët të tanëve, mos po u humbin dhentë!
Thumbs Up Thumbs Down
1
total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Kur do të vendoset busti i Nuri Mazarit - Komandant Strugës
Po bëhen 10 vjet që kur është ndërmarrë nisma për vendosjen e bustit të Nuri Mazarit-Komandant Struga, në qendër të qytetit, me ç’rast edhe janë ...
image
Një i vdekur dhe dy të plagosur në një aksident mbrëmë në Shkup
Një person ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mbrëmë në Shkup. Siç mësohet viktima ka qenë një këmbësorë, i cili është ...
image
Qeveria artificialisht po zvogëlon numrin e rasteve sociale
Qeveria e Maqedonisë në mënyrë artificiale po zvogëlon numrin e qytetarëve që janë raste sociale dhe që pranojnë asistencë sociale. Ky shqetësim është shprehur nga partia ...
image
RTV 21 edhe në Maqedoni (VIDEO)
Këshilli audio-vizuel i Maqedonisë i ndan licencën kombëtare televizionit 21, për transmetim tokësor në të gjithë territorin e Maqedonisë. Pas procedurës së aplikimit këshilli audiovizuel ...
image
Lëvizja për Reforma PDSH kërkon që shqiptarët të jenë pjesë e negociatave në Bruksel
Pas anashkalimit të shqiptarëve nga bisedimet e Brukselit për situatën poltike në Maqedoni ka reaguar edhe Lëvizja e Selës duke e cilësuar si ...
image
Projekt-ligji për pasaportat e Maqedonisë, a rrezikohen mërgimtarët shqiptarë
Parlamenti i Maqedonisë i dha dritë jeshile propozimit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për dokumentet e udhëtimit të qytetarëve të vendit. ...
image
CIVIL: Zgjedhjet e 2013 dhe 2014 janë jolegjitime në Maqedoni
Asociacioni qytetar CIVIL sipas një projekti të realizuar me moton “E drejta e ime e votës” ka nxjerrë të dhëna lidhur me parregullsitë zgjedhore gjatë ...
image
MPB rritje të rrogave të policisë për 20 për qind
Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoniparalajmëroi rritjen e rrogave për 20 për qind deri në fund të vitit 2017. Por rritja graduale do të ...
image
Matematika e detyrueshme vetëm për maturantët që përfundojnë gjimnazin
Ministria e Arsimit dhe Shkencës zhvilloi një takim me Unionin e nxënësve të shkollave të mesme të Maqedonisë, në të cilin, me kërkesë të nxënësve ...
image
Kumanovë me rrugë me gropa, institucionet heshtin (FOTO)
Rruga që lidh qytetin e Kumanovës me fshatin Çerkez- Kumanovë, apo sic njihet ndryshe si rruga e vjetër Kumanovë-Shkup është në gjendje të mjerueshme. Institucionet ...
image
LSDM padi të tjera në adresë të Gruevskit
Në Prokurorinë Publike për krim të organizuar, LSDM-ja sot ka dorëzuar kallëzim penal kundër Nikolla Gruevskit, Mile Janakievskit, Koce Trajanovskit dhe personave të tjerë të ...
image
Harrohet zgjidhja e statusit të UÇK-së
14 vite nga konflikti i vitit 2001 në Maqedoni, akoma nuk është zgjidhur statusi i familjeve të dëshmorëve, veteranëve dhe invalidëve të luftës së UÇK-së. ...
image
Thaçi sot në Tiranë me Edi Ramën
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot do të qëndrojë në Tiranë, ku  do të takojë Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama."Në ...
image
Thaçi dhe Bugajski të shqetësuar për të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni
Kryetari i PDSH-së, z.Menduh Thaçi mbrëmë në Shkup realizoi takim me mikun e vjetër të tij, me Zyrtarin e Lartë të Qendrës për Analiza të ...
image
Libertas: Stavrevski do të braktisë Qeverisë dhe do të largohet drejt SHBA-ve
Ministri aktual i Financave në Maqedoni, Zoran Stavreski do të braktisë vendin dhe se do shkojë në Uashington. Kjo bëhet e ditur nga portali Libertas. Siç ...
Next