advertisement
Fillimi | Maqedoni | Zbardhet dokumenti i Tiranës zyrtare për devijimin e Radikës
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Zbardhet dokumenti i Tiranës zyrtare për devijimin e Radikës

Zbardhet dokumenti i Tiranës zyrtare për devijimin e Radikës

Qeveria e re Shqiptare ka zbardhur dokumente sekrete të qeverisë së kaluar ku nga Shkupi ishte kërkuar devijimi i rrjedhës së lumit të Radikës në rajonin e Dibrës.

Sipas mediave shqiptare, Qeveria e Shkupit i kishte propozuar qeverisë shqiptare një projekt për të devijuar në tri kanale të nëndheshme burimin e lumit Radika që derdhet në Drinin e Zi, për të ndërtuar një hidrocentral në Fushën e Likovës.

“Ministria e Punëve të Jashtme është në ndjekje të problematikës së krijuar qoftë me komunitetin e Dibrës së madhe, për çështjen e një projekti të cilin qeveria maqedonase e ka miratuar nga ana teknike për ndërtimin e një hidrocentrali në Fushën e Likovës. Ideja është se duke qenë se burimet natyrore nuk janë të mjaftueshme në këtë zonë, është menduar që të merren pesë degë të lumit Radika dhe të çohen në 3 kanale të nëndheshme, drejt fushës së Likovës”, ka deklaruar drejtoresha e Traktateve dhe të Drejtës Ndërkombëtare në Ministrinë e Jashtme, Suela Janina.

Këtë kërkesë pala e Shkupit e ka paraqitur gjatë takimit të zhvilluar mes ministrit të Energjetikës Damian Gjiknuri dhe homologut nga Shkupi, Valon Saraçini.

 “Çështja është ngritur edhe në rrugë zyrtare nga ana e qeverisë maqedonase në takimin që ka pasur ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri, me homologun e tij maqedonas në Shkup, në datën 26 nëntor të këtij viti, ku është diskutuar dhe janë paraqitur nga pala e Maqedonisë disa elementë paraprakë të këtij projekti. Sipas të ministrit të Ekonomisë Valon Saraçini, projekti nuk do të ketë ndikim ndërkufitar, pasi thuhet nga pikëpamja teknike që lumi i Radikës ka 17 metra kub prurje në sekondë, ndërkohë që mendohet të devijojnë vetëm 2 metra kub në sekondë. Kurse nga ana e ministrit Gjiknuri është mirëpritur fakti që kjo është ngritur si çështje për diskutim dypalësh dhe është rënë dakord që të vlerësohet nga ana teknike ky projekt”, është shprehur drejtoresha e Ministrisë së Jashtme.

Ndërkohë, sipas një dokumenti tjetër një kërkesë është bërë nga Qeveria greke për të devijuar rrjedhën e lumit Vjosa, për të pasuruar liqenin e Janinës.

Qeveria greke ka miratuar më 31 korrik të vitit 2013 një projekt që synon të devijojë lumenjtë në Veri të Greqisë për të pasuruar liqenin e Janinës dhe në listën e lumenjve është edhe ai i Vjosës. Ministria e Jashtme e ka shprehur këtë problematikë gjatë mbledhjes me dyer të mbyllura në Komisionin e Jashtëm në Kuvend, me kërkesë të deputetëve Fatmir Mediu i PR-së dhe Përparim Spahiu i LSI-së. “Panorama” zbardh raportimin sekret të zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Jashtme, të cilët kanë informuar ligjvënësit se janë ngritur grupet e punës ndërqeveritare për të negociuar me shtetet fqinje, Greqinë dhe Maqedoninë, për problematikat që mund të lindin nga devijimi i burimeve të lumenjve të rëndësishëm të vendit, si Vjosa dhe Drini i Zi. (INA)

Vlerëso tekstin
3.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Zaev: Ja si janë kryer përgjimet nga Gruevski dhe Mijallkov (Audio)
Lideri i opozitës maqedonase, Zoran Zaev publikoi dëshmi se si janë bërë përgjimet nga kryeministri Nikolla Gruevski dhe shefi i DSK-së, Sasho Mijallkov. ...
image
Selami në vend të Labënishtit caktohet për zv/ministër të mbrojtjes
Ilmi Selami pritet të emërohet zëvendësministër i Mbrojtjes pas dorëheqjes së Arben Labësnishtit. Selami më herët ka qenë anëtarë i Komisionin shtetëror për ...
image
Vlerësohen Biznes idetë më të mira të nxënësve të shkollave të mesme të Gostivarit
Vlerësohen Biznes idetë më të mira të nxënësve të shkollave të mesme të GostivaritGostivar, më 28 prill 2015Kryetari i komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta dhe ...
image
Bexheti: Tirana dhe Prishtina-nëse nuk na qortoni së paku mos na lëvdëroni pa meritë!
Akademiku shqiptar Abdylmenaf Bexheti ka komentua vizitën e djeshme të kreut të BDI-së, Ali Ahmeti në Prishtinë. Ja e çfarë shkruan Bexheti në profilin e tij ...
image
“Ditë për Ju” u realizua në Parkun e Çairit
Fondi i sigurimit pensional dhe invalidor i Maqedonisë në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale organizoi aktivitet të përbashkët, realizimin e ...
image
Këshilltarët e RDK-së nuk e njohin pushtetin lokal në Gostivar
Dega e RDK-së në Gostivar reagon ashpër ndaj komunikatës hileqare të Komunës së Gostivarit për gjoja votim kundër për lirim nga pagesa për objekt administrativ ...
image
PPD: Aliu është dashur të jetë në Goshincë e Malinë, dhe përballë Jankullovskës
Partia për Prosperitet Demokratik ka theksuar përmes një komunikate se me vëmendje të posaçme i  ka ndjekur ngjarjet në Malinë ku policia maqedonase siç thuhet ...
image
Struga përgatitet për sezonin turistik dhe i mbushë gropat
Infrastruktura rrugore në Strugë është në gjendje të mjerueshme, sepse më shumë se një dekadë nuk është shtruar shtresë e re e asfaltit, me përjashtim ...
image
OSBE nga Vjena reagon për rastin e gazetarit të INA
OSBE ka shprehur shqetësime për rastin e sulmit dhe moslejimin e kryerjes së detyrës të gazetarit të INA, Fërgim Demiri në Manastir. ...
image
Sërish nuk publikohen 'bombat' për "Monstra"
Lideri i opozitës maqedonase, Zoran Zaev publikoi dëshmi se si janë bërë përgjimet nga kryeministri Nikolla Gruevski dhe shefi i DSK-së, Sasho Mijallkov. ...
image
Heshtje në Karadakun e Shkupit
Në Karadakun e Shkupit po mbretëron një qetësi dhe se vazhdon të ketë prani policore. ...
image
Gruevizmi ka infektuar edhe ministrat serb
Gruevizmi si mentalitet dhe strukturë propagandistike ka përfshirë dhe infektuar edhe ministrat e kabinetit të kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiç. Një pjesë e ministrave serb po ndjekin ...
image
VMRO-DPMNE në kohë të krizës do të mbajë Kongresin partiak
VMRO-DPMNE e kryeministrit Nikola Gruevski në kohë të krizës politike dhe krizës së sigurisë po organizon Kongres partiak, edhe ate në qytetin e Kumanovës.  Anëtari ...
image
Zekolli: Të huajt e kanë kuptuar se BDI nuk ka asgjë në dorë
Analisti dhe diplomati Arsim Zekolli ka deklaruar se partia më me ndikim tek shqiptarët është VMRO-DPMNE dhe jo BDI. ...
image
Këshilltarët e RDK-së në Gostivar votuan kundër legalizimit të objektit të BFI-së
Tash e dy vite jemi dëshmitar që një pjesë Këshilltarëve të Rilindjes Demokratike Kombëtare në Këshillin e Komunës së Gostivarit, nuk kanë ngritur dorën për ...
Next