advertisement
Fillimi | Maqedoni | Zbardhet dokumenti i Tiranës zyrtare për devijimin e Radikës
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Zbardhet dokumenti i Tiranës zyrtare për devijimin e Radikës

Zbardhet dokumenti i Tiranës zyrtare për devijimin e Radikës

Qeveria e re Shqiptare ka zbardhur dokumente sekrete të qeverisë së kaluar ku nga Shkupi ishte kërkuar devijimi i rrjedhës së lumit të Radikës në rajonin e Dibrës.

Sipas mediave shqiptare, Qeveria e Shkupit i kishte propozuar qeverisë shqiptare një projekt për të devijuar në tri kanale të nëndheshme burimin e lumit Radika që derdhet në Drinin e Zi, për të ndërtuar një hidrocentral në Fushën e Likovës.

“Ministria e Punëve të Jashtme është në ndjekje të problematikës së krijuar qoftë me komunitetin e Dibrës së madhe, për çështjen e një projekti të cilin qeveria maqedonase e ka miratuar nga ana teknike për ndërtimin e një hidrocentrali në Fushën e Likovës. Ideja është se duke qenë se burimet natyrore nuk janë të mjaftueshme në këtë zonë, është menduar që të merren pesë degë të lumit Radika dhe të çohen në 3 kanale të nëndheshme, drejt fushës së Likovës”, ka deklaruar drejtoresha e Traktateve dhe të Drejtës Ndërkombëtare në Ministrinë e Jashtme, Suela Janina.

Këtë kërkesë pala e Shkupit e ka paraqitur gjatë takimit të zhvilluar mes ministrit të Energjetikës Damian Gjiknuri dhe homologut nga Shkupi, Valon Saraçini.

 “Çështja është ngritur edhe në rrugë zyrtare nga ana e qeverisë maqedonase në takimin që ka pasur ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri, me homologun e tij maqedonas në Shkup, në datën 26 nëntor të këtij viti, ku është diskutuar dhe janë paraqitur nga pala e Maqedonisë disa elementë paraprakë të këtij projekti. Sipas të ministrit të Ekonomisë Valon Saraçini, projekti nuk do të ketë ndikim ndërkufitar, pasi thuhet nga pikëpamja teknike që lumi i Radikës ka 17 metra kub prurje në sekondë, ndërkohë që mendohet të devijojnë vetëm 2 metra kub në sekondë. Kurse nga ana e ministrit Gjiknuri është mirëpritur fakti që kjo është ngritur si çështje për diskutim dypalësh dhe është rënë dakord që të vlerësohet nga ana teknike ky projekt”, është shprehur drejtoresha e Ministrisë së Jashtme.

Ndërkohë, sipas një dokumenti tjetër një kërkesë është bërë nga Qeveria greke për të devijuar rrjedhën e lumit Vjosa, për të pasuruar liqenin e Janinës.

Qeveria greke ka miratuar më 31 korrik të vitit 2013 një projekt që synon të devijojë lumenjtë në Veri të Greqisë për të pasuruar liqenin e Janinës dhe në listën e lumenjve është edhe ai i Vjosës. Ministria e Jashtme e ka shprehur këtë problematikë gjatë mbledhjes me dyer të mbyllura në Komisionin e Jashtëm në Kuvend, me kërkesë të deputetëve Fatmir Mediu i PR-së dhe Përparim Spahiu i LSI-së. “Panorama” zbardh raportimin sekret të zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Jashtme, të cilët kanë informuar ligjvënësit se janë ngritur grupet e punës ndërqeveritare për të negociuar me shtetet fqinje, Greqinë dhe Maqedoninë, për problematikat që mund të lindin nga devijimi i burimeve të lumenjve të rëndësishëm të vendit, si Vjosa dhe Drini i Zi. (INA)

Vlerëso tekstin
3.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Ardian Hoxha ligjeratë në projektin “Talentium”
Në mbështetje të kompanisë celulare Albafone në Shkup u organizua një trajnim-ligjëratë me temë “Lidershipi dhe ndërmarrësia” dedikuar për të gjithë talentët pjesëmarrës në projektin ...
image
Georgievski: Qeveri pa shqiptarët do nxisë lufë në Maqedoni
Kryetari i VMRO – Partia Popullore, dhe ish kryeministri,  Lupço Gjerogjevski i cili është bartës liste në njësinë e tretë zgjedhoren, ka cilësuar se përderisa ...
image
“Civil”: Një votë për 500 denarë në zgjedhjet e 13 prillit
“Civil” sot ka publikuar një video material, që ka të bëjë me shitjen e votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të 13 prillit në Maqedoni. ...
image
BDI prezantoi projektet për Haraçinën
Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) sot përmes një konference ka shpalosur një ofertë konkrete dhe të kapshme me qëlllim të përmirësimit të jetesës së qytetarëve ...
image
RDK kërkoi mbështetje në Strugë
Rilindja Demokratike Kombëtare (RDK) mbajti tubim me qytetarët në sallën e Këshillit të Komunës së Strugës. Në këtë ngjarje morën pjesë përfaqësuesit më të lartë ...
image
Ahmeti: BDI ndaloi procesin e emigrimit të rinjve, kemi atmosferë triumfi
BDI ndaloi sonte në Tearcë për të zhvilluar tubimin e radhës ku prezantoi platformën e saj dhe kandidatët për deputetë të kësaj zone. Në fjalën e ...
image
Thaçi: Kryetari i Parlamentit do të flet shqip
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, gjatë një tubimi në fshatin Pallçisht të Komunës së Bogovinës në Tetovë, tha se PDSH do të jetë ...
image
Rufi Osmani kërkon ballafaqim publik me liderët shqiptarë dhe maqedonas
Lideri i RDK-së, Rufi Osmani ka kërkuar ballafaqim publik në një nga televizionet publike të vendit me liderët kryesor të partive shqiptare dhe maqedonase. “Në çdo ...
image
Zaev: Gruevski duhet të ikë nga skena politike
Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot pas takimeve me qytetarët në zonën lindore të vendit deklaroi se lideri i VMRO-DPMNE dhe kryeministri Nikola Gruevski duhet ...
image
Fazliu: Huliganët e BDI-së sulmojnë aktivistin e PDSH-së në Shkup
Anëtari i kryesisë qendrore të PDSH-së, Bekim Fazliu mbajti sot konferencë për shtyp lidhur siç tha ai me terrorin dhe huliganizmin e BDI-së ndaj shqiptarëve, ...
image
BDI prezanton projektet për Tearcën
Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) del përpara votuesve me një ofertë konkrete dhe të kapshme me qëlllim të përmirësimit të jetesës së qytetarëve . "Ofertën tonë ...
image
Rufi Osmani: Qeveria e deritanishme politika diskriminuese kundër shqiptarëve
Në vazhdën e takimeve parazgjedhore të RDK-së në rajonin e malësis së Gostivarit u prezentua platforma zgjedhore nga kandidati për deputet Vesel Memedi dhe kryetari ...
image
Partitë vazhdojnë fushatën e zgjedhjeve
Partitë politike vazhdojnë sot fushatën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, dhe për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoni. ...
image
Kapen dy shqiptarët me 13 kg marijuanë në Tabanoc
Autoritetet doganore të Maqedonisë ndaluan dje dy shtetas shqiptarë me 13 kilogram drogë të llojit marijuanë në vendkalimin kufitar Tabanoc midis Maqedonisë dhe Serbisë. Pas dyshimeve ...
image
Mbi 1,7 milion votues për zgjedhjet e 27 prillit
Në Maqedoni në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 27 prillit dhe për raundin e dytë të presidencialeve do të votojnë 1.780.128 votues. ...
Next