advertisement
Fillimi | Maqedoni | Projekti ”Shtegu për ecje Gostivar-Vërtok”
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Projekti ”Shtegu për ecje Gostivar-Vërtok”

Projekti ”Shtegu për ecje Gostivar-Vërtok”

Kryetari i komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta bashkë me drejtorin e Qendrës për Zhvillim të Rajonit të Planifikuar të Pollogut, Adil Emini nënshkruan kontratë për bashkëfinancim të projektit “Shteg ecje të shëndetshëm për banorët e komunës së Gostivarit, duke filluar nga Gostivari deri në fshatin Vërtok dhe një studim para-fizibiliteti për zhvillimin e eko-turizmit”.    

Komponenta e parë e projektit përfshin aktivitetet në përgatitjen e dokumentacionit teknik edhe atë, punën Gjeodezike (dizajnimi, matja dhe sigurimi i shtegut për ecje) në një gjatësi prej 9.3 km.

Kjo fazë e projektit përfshin këta aktivitete: Çertifikatë nga Plani detal urbanistik, të dhëna numerike nga Kadastra, pronësi, projekt kryesor infrastrukturor (fazat e dizajnimit kryesor infrastrukturor duke përfshi elaboratin për vlerësimin e ndikimit në mjedis) dhe revizioni i projektit kryesor infrastrukturor, kërkesa për leje ndërtimi (leje e ndërtimit është marrë).

Kostoja totale e dokumentacionit teknik në këtë fazë të projektit është e përfshirë në shumën e planifikuar e mjeteve të parapara (14.260.00 Euro)

Komponenta e dytë e projektit përfshin draft studimin e para-fizibilitetit për zhvillimin e turizmit  ne territorin e komunës së Gostivarit, kostoja e të cilit është 6000 Euro.

Fondet për realizimin e këtij projekti janë 20.260 euro, 14.260 euro i siguron organizata gjermane për zhvillim GIZ-RED, ndërsa komuna e Gostivarit participon me 6.000 mijë euro. (INA)

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Maqedoni
Previous
image
Si ndodhi aksidenti i familjes së Labinot Malokut nga Ferizaj në Maqedoni
Shtetasi i Kоsovës Labinot Maloku (34) nga Ferizaj nga raporti i policisë së Maqedonisë thuhet se ka shkaktuar aksidentin e rëndë në komunikacion para dy ...
image
VMRO- Popullore: VMRO-DPMNE dhe BDI po e kthejnë Maqedoninë në përqafimet e Serbisë
VMRO- Popullore reagoi sot kundër marrëveshjes për ambasada të përbashkëta midis Shkupit dhe Beogradit, duke shtuar se me këtë marrëveshje koalicioni qeveritar i partive VMRO-DPMNE ...
image
“Pyjet e Maqedonisë”, afro 50 të pranuar nga Tetova ende pa një vend pune
Që nga lotaria spektakolare për punësimin e rasteve sociale, shumë nga të pranuarit mbesin ende vetëm me dokumentin për vendimin e nënshkruar. Një vendim pune që ...
image
Tre të mitur zhduken në Shkup
Tre fëmijë të mitur prej sot janë zhdukur nga qendra për përkujdesjen e fëmijëve me probleme edukativo – sociale. Tre fëmijët janë zhdukur para katër ditëve ...
image
29 mijë qytetarë janë paraqitur për shlyerje të borxheve
Mbi 29.000 qytetarë janë paraqitur për shlyerje të borxheve. Zëvendëskryeministri dhe ministër i Financave Zoran Stavreski vlerëson se projekti po zhvillohet shkëlqyeshëm. "Shkëlqyeshëm po ecë projekti. ...
image
Nesër shpallet Republika e Iliridës
Të enjten prej orës 13:30 në sheshin Skënderbeu në Shkup do të bëhet shpallja solemne e Republikës së Iliridës....
image
Grubi takon ambasadorin italian
Artan Grubi, Deputeti nga rradhet e partisë Bashkimi Demokratik për Integrim, ka vijuar takimet me përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar në vend duke pritur sot në zyret e Kuvendit të Maqedonisë Ambasadorin e Italisë në Shkup, Ernesto Beleli....
image
Rrahje e përgjakshme midis dy familjeve të biznesmenëve në Shkup
Një rrahje e përgjakshme ka ndodhur të martën pasdite në gjykatën themelore Shkupi 2, midis dy familjeve të bizneseve të mëdha në Maqedoni. Incidenti ka shpërthyer ...
image
Kallëzim penal drejtorit të Spitalit të Kërçovës, për manipulime me punësime
Policia e Ohrit ka ngritur kallëzim penal ndaj ushtruesit të detyrës së drejtorit të Spitalit të Kërçovës, me inicialet L.R, 58 vjeç. Ndaj tij u ...
image
Përmendore edhe për likuidues dhe vrasës serik në Shkup
Profesori eminent maqedonas Vlado Popovski ka deklaruar se përmendorja e Andon Lazov Janev nuk e ka vendin në Shkup, pasi që bëhet fjalë për një ...
image
PDSH reagon për marrëveshjen Beograd – Shkup për përfaqësim të përbashkët diplomatik
Përfaqësuesja e lartë e PDSH-së,  Sadije Iljazi sot ka drejtuar kritika lidhur me nënshkrimin e marrëveshjes për përfaqësim të përbashkët diplomatiko – konsular midis Shkupit ...
image
Grubi edhe me Auer thekson nevojën e zgjidhjes së emrit
Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Artan Grubi po i prinë takimeve me diplomatë evroperëndimore brenda kësaj partie. Ai sot ka vazhduar serinë e ...
image
Shpallje për 180 punësime të reja sipas Marrëveshjes së Ohrit
Sekretariati për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit ka shpallur konkursin për punësimin e 180 nëpunësve shtetëror. Kjo është vazhdimësi e punësimit të administratorëve shqiptarë dhe të ...
image
Struga përsëri anashkalohet injorohet dhe nuk ftohet në Pogradec
Në Pogradec zhvillon punimet punëtoria për implementimin e Projektit për menaxhimin integral me trashëgiminë kulturore dhe natyrore të regjionit të Liqenit të Ohrit, të financuar ...
image
Diplomacia, Shqipëri – Kosovë vs Serbi – Maqedoni
Projekti për ambasada dhe përfaqësi të përbashkëta diplomatike ka ndarë dhe pozicionuar vendet e Ballkanit, edhe në planin diplomatik. ...
Next