Ndërron jetë ikona e filmit francez Jeanne Moreau

Aktorja franceze Jeanne Moreau ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

Aktorja, këngëtarja, skenaristja e regjisorja ishte e njohur për paraqitjen e saj në filmin Jules et Jim më 1962, transmeton portali arbresh.info.

Një ikonë e kinemasë franceze, ajo ishte marrëse e shpërblimeve të shumta të arritjeve të jetës, duke përfshirë një çmim BAFTA që iu nda asaj në vitin 1996.

Ajo ishte një mike dhe bashkëpunëtore e shumë figurave më të njohura në kinemanë franceze, përfshirë Jean Cocteau, Jean Genet dhe Marguerite Duras.

Comments

comments