Pas një viti zbulohet dicka e madhe që ndodhi në 90 mijë xhamia në natën e puçit në Turqi (VIDEO)

0
6

Pas një viti nga tentim- puçi sot në 1 vjetorin e saj është zbuluar diçka e madhe që ka ndodhur në natën e trazirave në gjithë Turqinë.

Sipas mediave turke në natën e tentim-puçit, kur edhe presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan doli live përmes telefonit dhe u bëri thirrje popullit turk që të dalin ta mbrojnë atdheun dhe shtetin e tyre duke dalë në rrugë për të parandaluar puçin nga ushtria, njofton TetovaSot. Pas videos live përmes telefonit, 90 xhamia në mbarë Turqinë kanë dërgu salavat në natën e tentim-puçit.

Ndryshe sonte në Stamboll është duke u zhvilluar marshi për demokraci, ku po marrin pjesë qindra-mijëra qytetarë për të shënuar përvjetorin e parë të tentativës së grusht-shtetit.

Po merr pjesë presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i cili ka kaluar mbi Urën e Dëshmorëve të 15 Korrikut (Ura e Bosforit), për t’iu bashkangjitur të tubuarve në Stamboll, ndërsa është shoqëruar nga e shoqja Emine Erdogan, të afërmit e dëshmorëve dhe veteran.

Programi për shënimin e përvjetorit të tentativës për grusht-shtet mbahet në hyrje të Urës së Bosforit nga pjesa aziatike e Stambollit, ku për të ofruar siguri janë angazhuar 25.000 policë dhe mijëra pjesëtarë të shërbimeve mjekësore dhe të tjera.

PËR TË DËGJUAR ÇKA NDODHI NË 90 xhamia të Turqisë  KLIKO KËTU

Comments

comments