Pas sulmit kundër Sirisë/ Irani kërcënon: Prisni përgjigjen për 1 javë…

0

Irani mund të përgjigjet në “më pak se një javë” ndaj sulmeve ajrore amerikane, britanike dhe franceze në Siri, pasi presidenti Hassan Rouhani tha se nuk kishte frikë të thërriste “me zë të lartë dhe të qartë” se Trump, May dhe Macron ishin “kriminelë”.

Këto deklarata, tregojnë se kërcënimet për Luftën e Tretë Botërore arrijnë nivelin më të lartë të të gjitha kohërave.

Presidenti i SHBA Donald Trump ka kërcënuar të largohet nga një marrëveshje bërthamore me Iranin dhe të rivendosë sanksionet deri më 12 maj, nëse kufizimet e reja nuk vendosen ndaj programeve bërthamore dhe raketore të Iranit.

Tani, pas sulmit ajror të së shtunës ndaj Sirisë, aleatit të Iranit, tensionet mes Teheranit dhe Uashingtonit janë në një nivel të lartë.

Presidenti iranian Hassan Rouhani tha javën e kaluar se SHBA do të pendoheshin nëse shkelin marrëveshjen bërthamore dhe Irani do të përgjigjet në “më pak se një javë” nëse kjo do të ndodhte.

Z. Rouhani tha: “ne nuk do të jemi të parët që shkelin marrëveshjen, por patjetër duhet ta dinë se ata do të pendohen nëse e shkelin atë. Ne jemi shumë më të përgatitur se sa mendojnë dhe do të shohin se nëse shkelin këtë marrëveshje, brenda një jave, më pak se një javë, do të shohin rezultatin”.

Dje, Presidenti iranian tha se nuk kishte frikë të thërriste “me zë të lartë dhe të qartë” se Donald Trump, Theresa May dhe Emmanuel Macron ishin “kriminelë”.

Ai tha: “sulmi i kryer në Siri është një krim.  Unë jam duke e shpallur atë me zë të lartë dhe të qartë. Presidentët e Shteteve të Bashkuara dhe të Francës, si dhe Kryeministri britanik janë kriminelë dhe kanë kryer një krim “.

Udhëheqësi suprem Ayatollah Ali Khamenei i tha agjencisë shtetërore të lajmeve  se sulmi kundër Sirisë është një krim.

“Ata nuk do të përfitojnë; ashtu siç nuk kanë bërë gjatë viteve të fundit në Irak, Siri dhe Afganistan, duke kryer të njëjtat vepra penale”.

Dy ditë më parë, këshilltari i ngushtë i Z. Khamenei Ali Akbar Velyati tha në një konferencë shtypi në Damask se Lindja e Eufratit është “një zonë shumë e rëndësishme.

“Ne shpresojmë se hapat e mëdhenj do të ndërmerren për të çliruar këtë zonë dhe për të dëbuar amerikanët okupues”.

Sulmi i ashpër nga Irani vjen pasi Donald Trump akuzoi si Rusinë ashtu edhe Iranin se janë “dy vendet më të përgjegjshme për mbështetjen e regjimit kriminal të Assadit”.

Presidenti amerikan ka thënë: “Unë gjithashtu kam një mesazh sonte për dy qeveritë më të përgjegjshme për mbështetjen, pajisjen dhe financimin e regjimit kriminal të Asadit.

“Kombet e botës mund të gjykohen nga miqtë që ata mbajnë. Asnjë komb nuk mund të ketë sukses në një periudhë afatgjatë, duke nxitur shtetet mashtruese, tiranët brutalë dhe diktatorët vrasës.

Në vitin 2013, Presidenti Putin dhe qeveria e tij premtuan botën se ata do të garantojnë eliminimin e armëve kimike të Sirisë.

Sulmi i fundit i Asadit dhe reagimi i sotëm janë rezultat i drejtpërdrejtë i dështimit të Rusisë për ta mbajtur atë premtim.

Rusia duhet të vendosë nëse do të vazhdojë poshtë kësaj rruge të errët, ose nëse do të bashkohet me kombet e civilizuara si një forcë për stabilitet dhe paqe.

Shpresojmë, një ditë do të bashkohemi me Rusinë, dhe ndoshta edhe me Iranin – por ndoshta jo.”