advertisement
Fillimi | Rajon | Pritja e Vitit të Ri në Times Square (FOTO)
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Pritja e Vitit të Ri në Times Square (FOTO)

Pritja e Vitit të Ri në Times Square (FOTO)

Për INA nga New York - Beqir SINA

Megjithëse, ishte një nga netët më të ftohtë të Vitit të Ri në pesë vitet e fundit me temperatura në mesin e 20 degree(gradë sipas matjes në SHBA) çka do të thotë minus 5 gradë nën 0 në Europë, përsëri njerëzit në New York, ishin të gatshëm të qëndrojnë me orë të tëra në sheshin Times Square, të qytetit për të pritur ndërrimin e viteve .

Topi i famshëm i Vitit të Ri 2014 i cili peshon 11.875 pound dhe përmban rreth 2.600 kristale Waterford kësaj radhe kishte të formuar një dizajn krejt të re - të quajtur " Dhurata e Imagjinatës " . Top gjigant ishte i ndezur nga brenda nga më shumë se 32.000 dritat LED .

Topi i Vitit të Ri kësaj radhe është frymëzuar nga një skicë thanë organizatorët e kësaj ceremonie nga një pacient një fëmijë 12 - vjeçar, që po vuan nga kanceri në Spitalin e Fëmijëve St Jude në New York.

Kryetaria e Gjykatës së Lartë e SHBA Sonia Sotomajor , një banore e vjetër e qytetit të Bronxit , udhëhoqi numërimin final - countdown numrin mbrapsht të 60 sekondave të fund -vitit - dhe e shtypur butonin ceremonial - për të sinjalizuar se ishim shumë në prag të Vitit të Ri 2014, pra vetëm disa sekonda një kori i një milion njerëzve në shesh por edhe miliona e miliona njerëz pran ekranit i numëruan me gëzim të madh.

" Kjo ceremoni është një frymëzim - për të gjithë njerëzimin që kanë vendosur me ardhjen e vitit të ri për të arritur dhe shpresuar se ka për të realizuar ëndrrat e tyre në Vitin e Ri 2014 ", tha Xhefri Straus , president i Countdown Entertainment , i cili e kaloi ngjarjen në shesh së bashku me 1 milion njerëz të tjerë, shumica e tyre turistë të huaj dhe vendas.

Sot në Bashkinë e New Yorkut, zhvillohet edhe ceremonia tradicionale e largimit të kryetarit të bashkisë , Kryetari i Bashkisë Michael Bloomberg, i cili udhëhoqi qytetin për tre mandate qysh në vitin 2002 . Eshtë, Bill de Blasio ai që ka për të bërë sot në mesdrekë më 1 Janar 2014 -  betimin si kryetar i 109 i Bashkisë  të qytetit, të New Yorkut, një nga qytetet më të mëdha dhe më të zhvilluara të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe në botë.

Prej sot kur akrepat e orës kan goditur Vitin e Ri 2014 , para inaugurimit të tij publik të mërkurën në mesdrek , Kryetari i ri i Bashkisë Bill de Bllasio, zyrtarisht merr detyrën e re, si kryetari i 109 i Bashkisë së New Yorkut.
Komisioneri i policisë Ray Kelly, i cili, sapo e dorëzoi edhe ai detyrën duke ia lënë William J. Bratton, tha se ashtu se festimet e vitit të kaluar dhe këto të Vitit të Ri 2014, sipas  tij, "ishin pa incidente dhe shumë të qeta, ashtu si në të kaluarën policia ka luajtur rolin e saj në qetësin e rendin", tha ai duke lavdëruar policinë njujorkeze.

Ceremonia e ndërrimit të viteve në New York, bëri sot që të mbyllen shumë rrugë për në Midtown - Qendrën e qytetit në drejtim të Times Square , me rrugët Crosstown nga 37 St.-in në rrugë e 59St.- të mbyllura ishin edhe rrugët në mes të gjashtës dhe të tetës , dhe të 48-të st. e mbyllur nga pestë në rrugën e nëntë.

"Kjo është një përvojë e mrekullueshme . Edhe nga më të bukurat në New York , kur je këtu në sheshin Times Sqaure, për një moment dukesh sikur je në tër botën  "tha një turistë duke shtuar :" Unë jam nga Toronto, por dhe kam ardhur në New York, për të parë dhe festuar Vitin e Ri me kaq shumë njerëz , Gëzuar Vitin e Ri 2014, " tha ai. (B.Sina/INA)

 

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Rajon
Previous
image
Nga fronti i Ukrainës kërcënojnë Kosovën
Grupi “Druzina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë dhe ...
image
Bullgaria çmonton gypat e gazsjellësit rus
Bullgaria ka nisur çmontimin e gypave të gazsjellësit rus “Rrjedha e Jugut” që kalon përmes këtij vendi. ...
image
Shqipëri-Turqi, formohet Këshilli i Nivelit të Lartë
Shqipëria dhe Turqia do të institucionalizojnë marrëdhëniet dypalëshe nëpërmjet një Këshilli të Nivelit të Lartë, si instrument për të strukturuar bashkëpunimin në fusha të rëndësishme ...
image
Nikoliç takoi deputetët shqiptarë të Luginës
Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, në kuadër të takimeve të ndryshme me partitë parlamentare ka takuar të enjten edhe dy deputetët shqiptarë, Riza Halimin dhe ...
image
Ushtari austriak lirohet nga akuza për dhunim të kosovares
Një ish ushtar austriak në Kosovë ishte akuzuar për dhunim seksual si dhe për kërcënim dhe shkaktim lëndimesh trupore. Gjykata e Landit në Klagenfurt (Austri) e ...
image
Vrasja e një të burgusori tjetër shqiptar në Greqi
Një shqiptar është vrarë në burgun e Patras në Greqi Mediat në Greqi nuk japin emrin e tij, por shkruajnë se është një i ri 24-vjeçar ...
image
Ballkani është problem i Evropës, e jo i SHBA-së
Joseph Daul, kryetar i grupit më të madh parlamentar në Parlamentin Evropian – Partive Popullore Evropiane, në intervistën e sotme për gazetën e Strasburgut “DNA”, ...
image
55 vjet burg për trafikantët e 15 viktimave shqiptare të tragjedisë së Tisës
Kolegji Penal i Dhomës së veçantë të Gjykatës së Lartë të Beogradit ka shpallur dënimin prej 55 vjet e dy muaj burgim për nëntë pjesëtarë ...
image
Greqi, lirohen me kusht 4 gardianë
Katër gardianë të burgut të Nigritës, që deponuan të hënën në hetuesi për çështjen e vrasjes nga torturat të të burgosurit shqiptar Ilia Kareli, janë ...
image
Shqiptarët e shohin Greqinë më të rrezikshme se Serbinë
Greqia konsiderohet nga shqiptarët si vendi i cili paraqet rrezikun më të madh për Shqipërinë. Kjo e dhënë del nga një sondazh i publikuar ...
image
Mediat në Kosovë po dalin si kërpudhat
Mediat në ish-Jugosllavi kanë problem të madh ndikimin e biznesit dhe politikës. Kjo pasi që, sipas “The Economist”, ato ballafaqohen me presione të ndryshme, si ...
image
"Zero Banda" hakmarrje ndaj gardianëve grek
Mediat greke flasin për mundësinë e një hakmarrjeje ndaj gardianëve të cilët torturuan për vdekje shqiptarin Ilia Kareli.Autoritetet policore greke janë vënë në alarm pasi ...
image
Beogradi 'jo' vizitës së ministrit të Kulturës së Kosovës në Bujanoc
Qeveria e Serbisë ka refuzuar kërkesën e Ministrit të Kulturës, Memli Krasniqit për ta vizituar qytetin e Bujanocit. Ministri Krasniqi kishte për qëllim të merrte pjesë ...
image
Sulm kamikaz ndaj ushtarëve shqiptarë dhe amerikanë në Afganistan
Një autokolonë me personel shqiptar dhe amerikan është sulmuar nga një automjet kamikaz në Afganistan....
image
Fotot e torturimit të shqiptarit në burgun grek
Gazeta greke “To Vima” ka publikuar disa foto të shqiptarit Ilia Kareli pas torturave nga gardianët e burgut të Nigritas. (Foto)...
Next