advertisement
Fillimi | Rajon | Pritja e Vitit të Ri në Times Square (FOTO)
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Pritja e Vitit të Ri në Times Square (FOTO)

Pritja e Vitit të Ri në Times Square (FOTO)

Për INA nga New York - Beqir SINA

Megjithëse, ishte një nga netët më të ftohtë të Vitit të Ri në pesë vitet e fundit me temperatura në mesin e 20 degree(gradë sipas matjes në SHBA) çka do të thotë minus 5 gradë nën 0 në Europë, përsëri njerëzit në New York, ishin të gatshëm të qëndrojnë me orë të tëra në sheshin Times Square, të qytetit për të pritur ndërrimin e viteve .

Topi i famshëm i Vitit të Ri 2014 i cili peshon 11.875 pound dhe përmban rreth 2.600 kristale Waterford kësaj radhe kishte të formuar një dizajn krejt të re - të quajtur " Dhurata e Imagjinatës " . Top gjigant ishte i ndezur nga brenda nga më shumë se 32.000 dritat LED .

Topi i Vitit të Ri kësaj radhe është frymëzuar nga një skicë thanë organizatorët e kësaj ceremonie nga një pacient një fëmijë 12 - vjeçar, që po vuan nga kanceri në Spitalin e Fëmijëve St Jude në New York.

Kryetaria e Gjykatës së Lartë e SHBA Sonia Sotomajor , një banore e vjetër e qytetit të Bronxit , udhëhoqi numërimin final - countdown numrin mbrapsht të 60 sekondave të fund -vitit - dhe e shtypur butonin ceremonial - për të sinjalizuar se ishim shumë në prag të Vitit të Ri 2014, pra vetëm disa sekonda një kori i një milion njerëzve në shesh por edhe miliona e miliona njerëz pran ekranit i numëruan me gëzim të madh.

" Kjo ceremoni është një frymëzim - për të gjithë njerëzimin që kanë vendosur me ardhjen e vitit të ri për të arritur dhe shpresuar se ka për të realizuar ëndrrat e tyre në Vitin e Ri 2014 ", tha Xhefri Straus , president i Countdown Entertainment , i cili e kaloi ngjarjen në shesh së bashku me 1 milion njerëz të tjerë, shumica e tyre turistë të huaj dhe vendas.

Sot në Bashkinë e New Yorkut, zhvillohet edhe ceremonia tradicionale e largimit të kryetarit të bashkisë , Kryetari i Bashkisë Michael Bloomberg, i cili udhëhoqi qytetin për tre mandate qysh në vitin 2002 . Eshtë, Bill de Blasio ai që ka për të bërë sot në mesdrekë më 1 Janar 2014 -  betimin si kryetar i 109 i Bashkisë  të qytetit, të New Yorkut, një nga qytetet më të mëdha dhe më të zhvilluara të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe në botë.

Prej sot kur akrepat e orës kan goditur Vitin e Ri 2014 , para inaugurimit të tij publik të mërkurën në mesdrek , Kryetari i ri i Bashkisë Bill de Bllasio, zyrtarisht merr detyrën e re, si kryetari i 109 i Bashkisë së New Yorkut.
Komisioneri i policisë Ray Kelly, i cili, sapo e dorëzoi edhe ai detyrën duke ia lënë William J. Bratton, tha se ashtu se festimet e vitit të kaluar dhe këto të Vitit të Ri 2014, sipas  tij, "ishin pa incidente dhe shumë të qeta, ashtu si në të kaluarën policia ka luajtur rolin e saj në qetësin e rendin", tha ai duke lavdëruar policinë njujorkeze.

Ceremonia e ndërrimit të viteve në New York, bëri sot që të mbyllen shumë rrugë për në Midtown - Qendrën e qytetit në drejtim të Times Square , me rrugët Crosstown nga 37 St.-in në rrugë e 59St.- të mbyllura ishin edhe rrugët në mes të gjashtës dhe të tetës , dhe të 48-të st. e mbyllur nga pestë në rrugën e nëntë.

"Kjo është një përvojë e mrekullueshme . Edhe nga më të bukurat në New York , kur je këtu në sheshin Times Sqaure, për një moment dukesh sikur je në tër botën  "tha një turistë duke shtuar :" Unë jam nga Toronto, por dhe kam ardhur në New York, për të parë dhe festuar Vitin e Ri me kaq shumë njerëz , Gëzuar Vitin e Ri 2014, " tha ai. (B.Sina/INA)

 

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Rajon
Previous
image
Goditet rrjeti ndërkombëtar i drogës Holandë-Shqipëri, 36 në pranga
Policia italiane shkatërron një rrjet ndërkombëtar të narkotikëve Shqipëri-Holandë. 36 persona, kryesisht shqiptarë, kanë rënë në pranga, ndërsa u sekuestruan 2 tonë droge. Rrjeti ...
image
10 të vdekur, nga një shpërthim në Bullgari
Të paktën 10 persona kanë vdekur, nga një shpërthim në një fabrikë municionesh në Bullgari. Mediat lokale, kanë thënë se gjatë shpërthimit, janë lënduar edhe tri ...
image
Anadolu Agency filloi zyrtarisht publikimet e lajmeve në gjuhën shqipe
Anadolu Agency (AA), me qëllimin për t'u bërë një nga pesë agjencitë e lajmeve më me ndikim në botë, filloi zyrtarisht publikimin e lajmeve në ...
image
Greqia “padit” në Bruksel tekstet: Të hiqet Çamëria
Greqia e ka çuar deri në Bruksel revoltën e saj kundër teksteve shkollore në Shqipëri. Pas dy deputetëve të parlamentit grek që kërkuan interpelancë me ...
image
Stoltenberg prej sot sekretar i ri i NATO-s
Jens Stoltenberg prej sot është sekretar i përgjithshëm i NATO-s. Ai prej sot zyrtarisht ka pranuar detyrën nga sekretari i deritanishëm danezi Anders Fogh Rasmussen. Ish-kryeministri ...
image
Gjeneral Rrahim Ademi padit Kroacinë dhe kërkon 150 mijë euro dëmshpërblim
Gjeneral Rahim Ademi ka shkuar në Hagë vullnetarisht në korrik të vitit 2001 dhe është liruar në shkurt të vitit 2002 dhe më pas lënda ...
image
Gjuetia e shtetit serb kundër ish-pjesëtarëve të UÇK-së
Gjykata e Lartë në Nish ka hedhur poshtë apelimin e Naim Kaqandollit për ta liruar nga paraburgimi.Kaqandolli është arrestuar më 22 shtator të këtij viti ...
image
Hahn: S’ka zgjerim të BE'së për 5 vjet
I emëruari për komisionar të fqinjësisë së Bashkimit Evropian dhe të negociatave të zgjerimit, Johannes Hahn, ka thënë se nuk do të ketë zgjerim të ...
image
Preshevë, doganierët serb i konfiskojnë 40 mijë euro nga dy turq
Doganierët e vendkalimit kufitar të Preshevës në bashkëpunim me policinë kufitare në këtë vendkalim dhe me ate të Horgoshit kanë zbuluar vepër penale me deviza ...
image
Marrëveshja për çmime më të ulëta në roaming mes shteteve të rajonit, Kosova jashtë
Maqedonia, Mali i Zi, Serbia dhe Bosnja e Hercegovina sot në Tivar do të nënshkruajnë Marrëveshje për zvogëlimin e çmimeve të shërbimeve në roaming në ...
image
Itali, arrestohen 2 vëllezër shqiptarë, grabitën pronarët e një lokali
Policia italianë ka arrestuar dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 24 vjeç me akuzën e grabitjes me dhunë në një bar. Sipas policisë, shqiptarët identiteti i të ...
image
Grupi ‘Khorasan’ është më i rrezikshëm se ISIS
SHBA: Grupi ‘Khorasan’ është më i rrezikshëm se ISISSHBA- Zyrtarët amerikanë nuk e kanë përmendur asnjëherë grupin terrorist të njohur si "Khorasan", deri ...
image
Gjeografia shqiptare shqetëson Greqinë
Pas disa publikimeve në shtypin grek që i referohen një artikulli të fundit për librat shkollorë të gjeografisë së Shqipërisë në blogun në greqisht “Fjala ...
image
Suedi, familjet shqiptare në grevë, për shkak të refuzimit të azilit
Azilkërkues shqiptarë në qytetin Gävle pranë Malmös kanë hyrë në grevë urie, informon korrespodenti i INA-s. Ata kanë aplikuar për azilin politik, me arsyetimin e se ...
image
Haga kërkon burgim të përjetshëm për Radovan Karaxhiqin
Prokuroria e Tribunalit të Hagës ka vlerësuar se ish presidenti i Republikës Serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiq do të duhej të dënohej me ...
Next