Rrahje me grushta ne studio mes imamit dhe deputetit – VIDEO

0
6

Një debat në studion e televizionit libanez OTV, ka përfunduar me grushta dhe shkelma një minut pasi filloi emisioni.

Televizioni OTV ka ngarkuar një videoklip në kanalin e saj të YouTube, ku shihet debati i nxehtë midis Bilal Daqmaq, një imam i njohur libanez dhe kritik i presidentit sirian Bashar al Assad dhe ish-deputetit sirian Ahmad Shlash, i cili mbështet qeverinë në luftën civile siriane.

Grushtimi televiziv u nda mijëra herë në llogaritë e ndryshme të mediave sociale dhe më vonë u përkthye anglisht nga Instituti i Kërkimeve të Medias në Lindjen e Mesme. /MESAZHI/

Lebanese TV Debate Deteriorates into a Brawl When Guest Refuses to Extend Condolences to Colleague Whose Cousin Was Executed by ISIS A debate between Lebanese Sunni Islamist leader Bilal Daqmaq and former Syrian MP Ahmad Shlash – a Sunni tribal leader from Deir Al-Zour who supports the Al-Assad regime – deteriorated into a brawl seconds after the beginning of the OTV show. The TV host extended his condolences to Shlash, whose cousin had been executed by ISIS the day before. When the TV host asked Sheikh Daqmaq if he would like to join the gesture, Daqmaq said only that he conveyed condolences to the Syrian people for every Syrian killed. This quickly led to an exchange of curses and physical blows. OTV posted the video on its YouTube channel on July 10.

Posted by The Middle East Media Research Institute (MEMRI) on Tuesday, July 11, 2017

 

 

Comments

comments