Shiste perime për të ndihmuar familjen, 8-vjeçari vritet në treg

Shiste perime për të ndihmuar familjen, 8-vjeçari vritet në treg

Familja Hussains  është një nga shumë familjet që po vuan në zi pas sulmit të së shtunës në nje qytet në veri-perëndim të Pakistanit. 

Një familje nga më të varfërit e asaj zone, varet nga pagat e fituara nga Jamil Hussain, një punëtor në Karaçi dhe djali i tij 15-vjeçar, Sabil Hussain, i cili punon në një dyqan pulash në Parachinar.

Vëllai i vogël i Sabil, Altaf, 12 vjeç  merr një karrocë dore në tregun e perimeve të qytetit çdo mëngjes me të cilën fton regtarët që blejnë perime në ankand, shkruan BBC.

Deri të shtunën e kaluar, vëllai i tij tetë-vjeçar, Zain Haider e kishte ndihmuar si gjithmone per shitjen dhe pastrimin e perimeve.

Të shtunën, Zain kishte mbushur një qese me mbeturinat bimore dhe po priste vëllain e tij i cili kishte shkuar për t’i shërbyer një klienti.

Disa minuta më vonë shpërtheu papritur një bombë, ku arka dhe perimeve shpartalluan në ajër por  Zain u vra tragjishkt./SYRI.net/