advertisement
Fillimi | Shqipёri | Promovohet romani "Varri i Braktisur" nga Arbër Ahmetaj
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Promovohet romani "Varri i Braktisur" nga Arbër Ahmetaj

Promovohet romani "Varri i Braktisur" nga  Arbër Ahmetaj

Shkrimtari dhe poeti me banim në Zvicër Arbër Ahmetaj ka promovuar dje në Tiranë romanin e tij më të fundit "Varri i braktisur". 

Romani "Varri i Braktisur" është botimi më i ri që vjen në dorën e lexuesit, mbasi autori ka botuar disa libra te tjere. Autori Arbër Ahmetaj shprehet se " Varri i Braktisur" është një vazhdimësi e romanit të tij "Flet hyrje për në varr", sepse sipas tij, i drejtohet nje lexuesi te zgjedhur, qe nuk do te thotë se është një libër që merret në plazh apo lexohet për qef në fundjavë".

Veprimtaria krijuese e Ahmetaj është e gjerë, ai ka botuar një sërë librash si: "Shqipëria -trishtimi im", "Rugova", "Më mori malli e dashur"-"Keshtu foli Tahir Zema"(me bashkeautor) etj.

Kjo është një vepër, e cila shpreh një mesazh mjaft interesant nga ana e autorit reduktimin e njeriut nga mungesa e lirisë. Të pranishëm në promovimin e librit ishin shkrimtarë, poet dhe kritike letrar si Mujo Bucpapaj, Ramiz Lushaj, Sami Neza. Rexhep Shahu, etj profesorë dhe të afërm të autorit. Në promovim ishin dhe folën edhe Flutura Açka, si moderuese, Prof.Edmond Tupja, Josif Papagjoni, Naun Shundi dhe të tjerë.

"Ky libër i drejtohet një lexuesi shumë selektiv, mbasi ai nuk është i tillë '' që lexohet vetëm në uikende, pushime plazhi ose atyre që kan vetëm pasion librin'', por ai ka një gamë më të gjërë të emocionit dhe të kapacitetit për të bërë njerëzit të reflektojnë mbi idetë që të jep ky libër, mbasi ai është libër që kërkon më shumë energji.Ndërkohë që me lexuesin kemi krijuar marredhenie shumë konfindecial - thote ai dhe dihet qe lexuesit janë edhe nga ata që e marrin librin dhe kur nuk u pëlqen e hedhin, kështu edhe këtë rradhë unë ua lë në dorë atyrë që të bëjnë si të duan nesë u pëlqen apo jo ky libër", theksoi për INA, Arbër Ahmetaj. 

 

Arbër Ahmetaj ka lindur në Tropojë (Bajram Curri) në vitin 1965.

Në vitin 1992 diplomohet në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Mjeksisë-dega Farmaci. Prej vitit 1986 bashkëpunon me shtypin letrar (Zëri i Rinisë, Drita, Nëntori). Në vitin 1991-1992 punon redaktor në gazetat "Balli i Kombit" dhe "Kosova". Më pas, për një vit punon gazetarë në TVSH, Departamenti i Informacionit. Në vitin 1993 i bashkohet stafit të MPJ-së. Ndërkohë specializohet në kurse politiko-diplomaike në Oksford, ëashington, Gjenevë dhe në Akademinë Mesdhetare të Studimeve Diplomatike në Maltë. Pas katër vjet pune në poste të ndryshme brenda Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë, emërohet Sekretarë i Parë i Ambasadës shqiptare në Bukuresht. Në shtator të vitit 1997 largohet nga ky post për t'u zëvendësuar nga militantë greko-enverist. Prej këtij viti jeton bashkë me familjen, në Zvicër. (Beqir Sina/INA)

 

Arbër Ahmetaj ka shkruar:

 

1. "Flet hyrje për në varr" roman, 1993,

2. "Kopsht katrorë" roman 1997,

3. "Shqipëria -trishtimi im" ese politike 1999

4. "Fisi i të vdekurve" roman-dorëshkrim 2000

5. "Kështu foli Tahir Zemaj" (bashkautor Sefedin Krasniqi) 2000

6. "Kështu foli Tahir Zemaj-(bashkauator S.K.) pjesa e dytë" 2001,

7. "Uji" tregime 2002.

8. "Dashuritë Gazmore" Milan Kundera përk. nga anglishtja 1999,

9. "A egziston e majta në Shqipëri?" Dr.Artan Fuga, përk.nga frëngjishtja 2002.

 

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Shqipёri
Previous
image
Meta: Piktura me Isa Boletinin nuk ishte provokim (FOTO)
Piktura me Isa Boletinin në zyrën e shtypit të Kuvendit, ku u zhvillua takimi me kryeministrin e Serbisë Alekandar Vucic, nuk ishte një ...
image
Gruevski nuk ka më frikë nga veza, ecën në këmbë në Tiranë (FOTO)
Në përmbyllje të Forumit ekonomik të Vjenës, kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevskli ka zgjedhur të ecë në këmbë nga Pallati i Kongreseve drejt Hotel Sheraton, ...
image
Çfarë nuk u pa nga vizita e Vuçiç (FOTO)
  Janë shfaqur edhe disa fotografi speciale nga vizita e Aleksandar Vuçiçit, si vizita e parë e një kryeministri serb në Shqipëri, që nuk kanë nxitur ...
image
​Si ndodhi vrasja e trefishtë në Tiranë
Policia ka bërë me dije disa detaje të vrasjes së trefishtë që ndodhi dje pas një përplasje me armë në bulevardin “Zogu i parë” pranë ...
image
Nishani i kërkoi Vuçiçit të drejta për shqiptarët e Luginës
Presidenti Bujar Nishani i ka kërkuar Kryeministrit serb të nënshkruajë gjatë vizitës së tij në Tiranë, marrëveshjen për njohjen reciprove të diplomave. Sugjerimin kreu ...
image
Rama: S’negociojmë interesin kombëtar me Greqinë, e paimagjinueshme ndërhyrja e Athinës për Idrizin
Në konferencën e përbashkët me kryeministrin serb, Aleksandër Vuçiç, kryeministri Edi Rama u pyet nga Top Channel mbi dy çështje ‘të nxehta’ sa i përket ...
image
Vuçiç përkulet para shqiponjës Kuq e Zi (FOTO)
Kryeministri i Serbisë, Aleksander Vuçiç,është i pari politikan i kësaj lartësie nga vendi i tij që e ka vizituar ndonjëherë Tiranën.Kryeministri serb ka shfaqur një ...
image
Tahiri: Ka shqiptarë që duan të kthehen por ngecen në luftën e IS
Në konferencën kundër ekstremizmit të dhunshëm ministri i Brendshëm Saimir Tahiri tha se Shqipëria ia ka dalë të frenojë eksportin e luftëtarëve të ...
image
Rama: Njohja e Kosovës do të ishte çlirim i madh për Serbinë
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në konferencën e përbashkët për shtyp, iu rikthyen incidentit me dronin në ...
image
Vuçiç mbërriti në Tiranë, nis agjenda e takimeve
Kryeministri serb u prit me nderimet e larta që përcakton protokolli shtetëror në Pallatin e Brigadave, ku u ekzekutuan dhe dy himnet, ai serb dhe ...
image
Bumçi: Vetoja kundër Maqedonisë në NATO, dëmton shqiptarët
Kryeministri Edi Rama po dëmton shqiptarët me deklaratën e tij për të vënë veton ndaj anëtarësimit të Maqedonisë në NATO.Ky reagim vjen nga deputeti demokrat ...
image
Kisha greke lëshon kushtrimin “Zgjohuni kundër shqiptarëve
Mitropoliti grek Andreas vazhdon të provokojë me qëndrimet e tij publike antishqiptare. Brenda pak ditësh një nga krerët e Kishës së Greqisë, Mitropoliti ...
image
​Nis dezinsektimi i plazhit në Durrës pas 25 vitesh
 Duket se këtë vit turistët që kanë zgjedhur plazhin e Durrësit për të kaluar pushimet do të gjejnë një mjedis më higjenik se sa në ...
image
To Vima: Rama një nacionalist i rrezikshëm
Mosmarrëveshjet mes Tiranës dhe Athinës lidhur me kërkimet për naftë në Detin Jon, kanë çuar sërish shtypin grek të krijojnë aludime. Këtë herë gazeta ...
image
Presidenti Nishani për varrimin e Isa Boletinit në vendlindje
Çështja e rivarrimit të Isa Boletinit është bërë temë mbarëkombëtare pas vendimit të Këshillit Organizativ që heroi të rivarroset në Vlorë dhe kundërshtimit të ashpër ...
Next