advertisement
Fillimi | Shqipёri | Nishani: Bashkëpunim për sigurinë në Ballkan
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Nishani: Bashkëpunim për sigurinë në Ballkan

Nishani: Bashkëpunim për sigurinë në Ballkan

Kreu i shtetit Bujar Nishani ka kërkuar bashkëpunimin e të gjitha vendeve të Ballkanit në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes.

Duke folur në konferencën e 7-të të shefave të mbrojtjes së Ballkanit, kreu i shtetit u shpreh se siguria dhe mirëqenia e vendeve tona paqësore mbetet e ende e kërcënuar dhe rritet nevoja e bashkëpunimit, koordinimit të vazhdueshëm, si dhe forcimit të mekanizmave mbrojtës.

“Sot vërejmë me krenari që rezultatet janë mbresëlënëse. Disa vende të rajonit janë anëtarë të denjë të NATO-s. Proceset integruese janë shtysa kryesore përecjen përpara të të gjithë vendeve tona. Integrimi euro-atlantik janë shtysat më të çmuara për integrimin e vendeve tona. Po të hedhësh një vështrim për sigurinë ndërkombëtare vihet re se kjo çështje ka marrë një dimension tjetër. Siguria e vendeve tona mbetet e kërcënuar dhe si rrjedhojë rritet nevoja e bashkëpunimit sidomos mes organizmave mbrojtës” tha Nishani.

Kreu i shtetit theksoi më tej se terrorizmi mbetet një nga sfidat e rëndësishme për rajonin tonë dhe për mbarë botën duke shtuar se kërkohet një zgjidhje e përbashkët dhe e përballueshme për të gjitha vendet. (INA)

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Shqipёri
Previous
image
Shqipëri, rreth 100 të arrestuar për vjedhjen e energjisë
Drejtoria e Policisë së Tiranës, në një deklaratë për shtyp të mbajtur mbrëmjen e së mërkurës për aksionin kundër vjedhjes së energjisë, bëri ...
image
Kapen 200 kg drogë në Vlorë, por poseduesit largohen
-Policia ka kapur 200 kilogramë kanabis sativa, ndërkohë poseduesit kanë braktisur mjetin dhe janë larguar.(Në foto makina ku u kap lënda narkotike) Ngjarja ka ndodhur pas ...
image
5 euro të kalosh në Rrugën e Kombit
Nëse do të kalosh me makinë në Rrugën e Kombit, autostrada Durrës- Kukës, shumë shpejt, ndoshta vitin tjetër, do të duhet të paguash një ...
image
Kreu i Myslimanëve: U luta për jetët e futbollistëve, kur Serbia të luajë në Shqipëri do u tregojmë si pritet miku
Skënder Bruçaj, kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, i ftuar në emisionin ”DEBATI NË CHANNEL ONE” të gazetarit Roland Qafoku, ka thënë se gjatë incidentit ...
image
Shkurtaj: Pse i shkruajta "Fox News" për poshtërimin dhe racizmin serb
Studiuesi i gjuhës dhe letërsisë shqipe, Gjovalin Shkurtaj, i ftuar në emisionin “Tonight Ilva Tare” ka treguar arsyen se pse vendosi t’i shkruajë “Fox News”, ...
image
Dhjetëra shqiptarë deportohen, nuk respektuan liberalizimin
Shkelja e rregullave dhe kohës së qëndrimit në zonën Shengen u ka kushtuar rëndë 60 shtetasve shqiptarë, të cilët sot janë riatdhesuar në Shqipëri.Ata kanë ...
image
60 kg heroinë drejt Italisë, në krye të bandës oficeri i policisë së Tiranës
Një superoperacion i policisë italiane të Parmas ka çuar në pranga 7 shqiptarë dhe 3 italianë, për trafikim ndërkombëtar të narkotikëve. 10 të arrestuarit jane ...
image
Rama: 3 vjet burg kush vjedh energjinë elektrike në Shqipëri
Kush vjedh energjinë elektrike do të dënohet me 3 vite burg, dhe ai që bashkëpunon në vjedhjen e energjisë do të dënohet me 5 vite ...
image
Gjebrea: Mos bleni prodhime serbe!
Kantautori i njohur, Ardit Gjebrea, ka bërë thirrje për bojkotimin e produkteve serbe, pas vendimit të fundit të UEFA-s dhe tensionimit të marrëdhënieve ...
image
​Fuga: Zgjohuni nga kjo marrëzi, kemi boll halle për t’u marrë gjithë kohën me një ndeshje
Profesori dhe filozofi Artan Fuga, ka ironizuar faktin që prej ditësh njerëzit merren me ndeshjen Serbi-Shqipëri. Ai thotë se shqiptarët, si këtu, ashtu edhe në Kosovë, ...
image
Corriere dela Sera: "L'America" e re e italianëve
“E di cila ka qenë fjala e parë e tim biri? "Babi", do të thotë baba në shqip. Ndoshta është një shenjë, por si ...
image
Dy të rinj humbin jetën në aksident, shkas shpejtësia (Video)
Një aksident i rëndë ka ndodhur natën e 23 tetorit në aksin rrugor dytësor Drithas-Pojan. Ngjarja ka ndodhur në orët e vona të së enjtes, përkatësisht ...
image
Ndërpret transmetimet televizioni UTV News në Shqipëri
Të gjithë ata që pasditen e së mërkurës kanë çuar televizionin e tyre tek UTV News, kanë parë në ekran "color bar"-in që lajmëron ...
image
Myslimani që shtroi drekën për Papa Françeskun në Tiranë
Filantropia e Kadri Morinës, biznesmenit shqiptar që shtrojë drekën për Papa Françeskun gjatë vizitës së tij në Tiranë, meriton më shumë vëmendje. Vizita e ...
image
Rama: Shqiptarët nuk bien në kurthin e politikës së vjetër të urrejtjes
Kryeministri Edi Rama thekson se incidentet në Beograd nuk do të nxisin shqiptarët për të rënë në kurthin e politikës së vjetër të urrejtjes mes vendeve të Ballkanit. ...
Next