advertisement
Fillimi | Sport | Në pritje të mbrëmjes spektakolare të boksit Seferi - Stankoviq
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst

Në pritje të mbrëmjes spektakolare të boksit Seferi - Stankoviq

Në pritje të mbrëmjes spektakolare të boksit Seferi - Stankoviq

Matja e boksierëve profesionist që u bë sot në prag të mbrëmjes spektakolare dhe gala të boksit që do të zhvillohet ditën e dielë në ora 19.00, u bë në ambientet e librarisë në Çarshinë e vjetër në Shkup, para komisionit ndërkombëtar dhe supervizorit të WBO-së.
Nuri Seferi, peshoi 90.2 kg, ndërsa kundërshtari i tij, Nenad Stankoviq, 82.3 kg, që është epërsi në favor të Nuri Seferit.
Nga ana tjetër, Agron Xhila, peshoi 91.7 kg, përballë kundërshtarit të tij Nemanja Rugaçeviq, i cili ishte mbi 4 kg më i rëndë dhe peshoi 95.9 kg.
Sefer Seferi në matjen e sotme peshoi 93.7 kg, ndërsa kundërshtari i tij Bozai  mungoi në matje, meqenëse akoma nuk ishte akomoduar në vend.

Nuri Seferi ngjitet në ring për të mbrojtur titullin e kampionit WBO-Evropë, kundër një kundërshtari mjaft cilësor dhe me eksperiencë të mjaftueshme në arenën ndërkombëtare dhe profesioniste, Nenad Stankoviq nga Serbia. Ndeshja është paraparë të zgjasë 12 raunde.

Ndërkaq, në parameçet tjera, në luftërat që do të zgjasin nga 6 raunde, do të përballen Agron Xhila dhe Nemanja Rugaçeviq nga Serbia, ndërsa Sefer Seferi, do të përballet po ashtu në 6 raunde me hungarezin Bozai.
Pos këtyre ndeshjeve, në rung do të ngjiten edhe disa boksier amator, me perspektivë, si p.sh. Ajdin Ferati, kandidat për kampionatin botëror për junior në Erevan të Armenisë e ndonjë tjetër.

Pas matjeve, për gazetarët e pranishëm, u dha një konferencë shtypi nga organizatori dhe stafet menaxhuese të boksierëve që do të luftojnë për titullin e kampionit të WBO-Europë.
Nuri Seferi u shpreh se është i përgatitur mirë për këtë ndeshje, ndoshta si kurrë më parë, duke respektuar plotësisht kundërshtarin, por për 100 Vjetorin e Pavarësisë, dëshiron që shqiptarëve tu dhurojë një fitore që do të mbahet në mend.
Nga ana tjetër, Nenad Stankoviq nga Serbia tha: “Kam kënaqësi që ndodhen sot këtu, për tu takuar me Nuri Seferin në ring. Unë jam kampion bote në versionin GBU dhe luftoj për titullin WBO, por le të fitojë kush të jetë më i mirë. Pa dyshim se Nuri Seferi është boksieri më i mirë shqiptar. Unë nuk merrem me politikë dhe kjo mund të shërbejë si shembull e komunikimit dhe bashkëpunimit sportive, duke ofruar edhe revansh në Beograd, pavarësisht nga rezultati përfundimtar i ndeshjes”.

Në këtë ceremoni, ishte i pranishëm edhe presidenti i Federatës së Boksit Profesionist të Shqipërisë, Hamdi Uka, duke pas parasysh se Nuri dhe Sefer Seferi mbrojnë ngjyrat dhe Flamurin e Shqipërisë, ndërsa Agron Xhila ate të Zvicrës.  (M.Latifi/INA)

Gazetari Mehmet Latifi dhe Nuri Seferi, Shkup

 

 

 

Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (1 publikuar):

hiti në 08/10/2012 15:35:04
avatar
ju lumt veq vazhdoni
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

Tjera nga Sport
Previous
image
Enriques flet pas El Classicos së parë si trajner i Barcës
Trajneri i Barcelonës, Luis Enrique, në konferencë për gazetarë pas ndeshjes që skuadra e tij e humbi nga Reali, ka deklaruar se gabimet e shumta ...
image
FSHF publikon pikat që do të mbështetet për të apeluar vendimin e UEFA-s
FSHF nuk është kurësesi dakort me vendimin e marrë nga UEFA lidhur me ngjarjet e shkaktuara në Beograd gjatë ndeshjes Serbi – Shqipëri. FSHF është ...
image
Marina përshëndet Serbinë dhe UEFA “Kush na ka inatin iu **** nana"
Të gjithë shqiptarët por jo vetëm ata ishin të habitur dhe të zemëruar me vendimin e UEFA-s për ndeshjen Serbi-Shqipëri. Këtë pakënaqësi e kanë treguar edhe ...
image
Tifozët e Besiktasit e shfaqën flamurin shqiptar në Beograd
Tifozët e skudrës turke, Besiktasit e kanë vendosur flamurin Kombëtare të Shqipërisë, midis Beogradit, teksa ata ishin duke zhvilluar takimin kundër Partizanit. Përballja ndërmjet Partizanit dhe ...
image
Shqiptarët protestë: RIP UEFA, pranoi racizmin
  Qytetarët kanë zhvendosur reagimet e tyre nga rrjetet sociale, në rrugët e kryeqytetit. Pas vendimit të “qeverisë së futbollit”, shqiptarët ironizuan në faqen zyrtare të saj ...
image
Real Madrid si 'mbretër' sfiduan Barcelonën
Real Madrid e ka mposhtur Barcelonën në El Clasico me rezultat 3:1. Kjo është humbja e parë por ekipin katalunas në këtë sezon. ...
image
Ziejnë rrjetet sociale: Vendimi i UEFA baraz me fashizëm, e turpshme
Pas vendimit të sotëm të Komisionit të Disiplinës së UEFA-s për ndeshjen Serbi-Shqipëri, kanë nisur edhe reagimet e ashpra në rrjetet sociale. Sali Berisha UEFA ...
image
Vokrri: Vendimi i UEFA-s, skandaloz!
Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Fadil Vokrri, vendimin e UEFA për ndeshjen e ndërprerë në mes Serbisë dhe Shqipërisë, e ...
image
Meha: Padrejtësitë na bëjnë më të fortë, flamuri kuqezi do të valojë në Francë
Alban Meha është i pakënaqur me vendimin e Komisionit Disiplinor të UEFA-së. Mesfushori i Kombëtares shqiptare, Alban Meha, është i pakënaqur me vendimin e ...
image
Lorik Cana: Serbia të dënohet, presim fitoren në tavolinë
Kapiteni i Përfaqësueses shqiptare, Lorik Cana, ka folur para se UEFA të marë vendimin lidhur me ngjarjet e Beogradit. Ai u shpreh i sigurt ...
image
Besiktasi ia shuan ëndrrën evropiane Partizanit
Besiktasi e ka kompletuar “pokerin” (4:0) kundër Partizanit të Beogradit duke ia shuar ëndrrën serbëve për një kualifikim të mundshëm në rrethin tjetër ...
image
Ronaldo: Nuk luaj kundër Messit, luaj kundër Barcelonës
Cristiano Ronaldo ka thënë se është më i foksuar te Barcelona sesa te Lionel Messi.Ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo, dëshiron të koncentrohet vetëm për ...
image
Rakitic: Ëndërroj të luaj në “El Clasico”
Mesfushori kroat, i cili i realizoi 2 gola Realit në Santiago Bernabeu vitin e kaluar kur mbante veshur fanellën e Sevillias beson se ...
image
Messi: Dua fitore ndaj Realit
Superylli i Barcelonës, Lionel Messi ka thënë se synimi kryesor i tij është fitorja ndaj Real Madridit, jo thyerja e rekordit si golashënuesi ...
image
Real i fortë ndaj Liverpool, Anderlehti i Hasit pëson
Real Madridi ka shënuar fitore të lehtë në përballje me Liverpoolin. Skuadra mbretërore, Real Madridi, ka arritur të triumfojë lehtësisht kundër Liverpoolit. Mbretërit triumfuan 3:0 në takimin ...
Next