𝐑𝐮𝐟𝐢 𝐎𝐬𝐦𝐚𝐧𝐢 𝐝𝐡𝐞 𝐡𝐮𝐦𝐛𝐣𝐚 𝐞 𝐧𝐣ë 𝐬𝐡𝐚𝐧𝐬𝐢 𝐡𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐤!

Picture of INA
INA

09/07/2023

Shkruan: Naser Pajaziti

Rufi Osmani është një simbol i sakrificës për lirinë dhe të drejtat e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

Por, ai u tradhëtua, përjetoi thika pas shpine dhe goditje që i kushtuan edhe me jetë, jo vetëm nga politikanët, por edhe nga vetë shqiptarët, që nuk i dhanë mundësinë për t’i përfaqësuar në nivel të vendit!

Me rikthimin në skenën politike me subjektin e ri politik Rilindja Demokratike Kombëtare (RDK), ai ofroi programin më të denjë dhe më përfaqësues, duke piketuar zgjidhje reale dhe praktike në fushat ku edhe tani çalojnë shqiptarët dhe janë shumë prapa, sidomos në zhvillim ekonomik dhe financa, që janë bërthama e çdo shteti.

Kjo parti kishte programin e qartë për reforma në gjyqësorin e kalbur, me propozimet për hetime nga ndërkombëtarët për rastet e montuara. Por, shumë e shumë zgjidhje konkrete, me një ekip të profilizuar që tanimë janë personalitete të dëshmuara në jetën profesionale, ndër të cilët mund të përmendim profesorin Izet Zeqiri.

Por, nuk i dashtën, apo thënë ndryshe i vodhën!

Inxhinieringu i pushtetit të asaj kohe VMRO-DPMNE-BDI i kontrolluar nga nëntoka e linjave familjare dhe klanore vodhi votat në mënyrë masive. Kjo u dëshmua edhe me përgjimet masive, kur dëgjohen telefonatat e Janakievskit dhe të tjerëve, se si janë hapur thasët me vota, kutitë dhe proceserverbalet e manipuluara.

Por, sidoqoftë, profesori doli faqebardhë dhe u tërhoq nga skena politike, duke parë rrethanat e krijuara të një kllapie dhe kapje të tërbuar politike, që sot jemi dëshmitarë se si po dalin tana të zezat.

Profesorit duhej ti jepej rasti, sepse ai kishte vizionin e tij të qartë për të shtyer proceset përpara dhe rotacioni politik qeverisës do të ishte një mision i shëndosh për demokracinë brenda shqiptarëve.

Ai bashkë me bashkëmenditarët e tij politik të asaj kohe mbetet Mandela i politikës shqiptare në Maqedoni, që u sakrifikua për lirinë dhe të drejtën e përdorimit të flamurit kombëtar. Për çdo 9 korrik përkujtohet dita e kobshme e sakrificës, kur pushteti i asaj kohe e burgosi profesorin duke e dënuar me 14 vite, por duke mos arritur ta mposhtë idealin dhe vizionin e tij.

Rufi Osmani mbetet një figurë ikonike e politikës shqiptare që nuk ditëm ta mbajmë aty ku duhej të ishte në ballë të frontit të përfaqësimit politik dhe institucional.

TË FUNDIT
4 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
5 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
5 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
6 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
8 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
5 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
1 ditë
Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë
4 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
1 ditë
Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje
1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
18 orë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
8 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
8 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

LEXO MË SHUMË

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

kufi tabanoc

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

policia

MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

IMG_4571

Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri

INFO

NA NDIQ