Këshilli i Sigurimit duhet ta dënoj dhe të kërkoj përgjegjësi nga Serbia për agresionin në Veri të Kosovës

Picture of INA
INA

28/09/2023

Muhamer Pajaziti

Shtetet mike të Kosovës, SHBA dhe Anglia duhet ta inciojnë një draftë rezolutë dhe të inicojnë mbajtjen e një debati në Këshillin e Sigurimin të OKB-së, lidhur me agresionin serb në Veri të vendit.

Është me rëndësi që të dënohet nga e gjithë bota akti terrorist, i cili rrezikoi integritetin territorial të Kosovës, parimin e sovranitetit si dhe rregullat ndërkombëtare, njashtu edhe të brendshme.

Dhe është e qartë se duhet paditur dhe ndjekur personat që janë zënë , duke e kryer këtë mision, por të identifikohen edhe ata të cilët janë larguar në drejtim të panjohur deri më tani.

Serbia si shtet duhet të mbajë përgjegjësi për individët dhe grupin të cilin e ka involvuar në këtë mision, ku humbi jetën një efektiv i policisë së Kosovës.
Bota pa tjetër duhet të reagoj fuqishëm kundër këtij akti terrorist dhe të marrë të gjitha masat mbrojtëse.

Duhet të bëhen përpjekje të reja për të arritur marrëveshje të reja ndërkombëtare për ta luftuar terrorizmin, në formën e standardeve përgjithësishtë të njohura te sjelljes ndërkombëtare.

Komuniteti Ndërkombëtar duhet patjetër të punoj drejt njohjes së standardeve të përgjithshme të detyrimit të qartë që qëndron mbi çdo shtet, i cili duhet të bëjë gjithçka me forcat e veta dhe duke bashkëpunuar me shtete tjera të parandalojnë aktet terroriste.

Serbia nuk ka mundësi të arsyetoj aktin terrorist, duke gënjyer se po mbron qytetarët serb në Veri të Kosovës.

Ky argument bie, sepse komuniteti serb në Kosovë gëzon të drejta dhe liri që tejkalojnë edhe vendet e BE-së. Të gjithë e dijnë se rreth 4 për qind e serbëve në Kosovë janë të diskriminuar pozitivisht.

Nuk ka ligje në botë, asnjë ligj moral apo ndërkombëtar që mund ta arsyetoj një agresion të tillë.

TË FUNDIT
3 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
49 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
5 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
6 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

ME TE LEXUARA

18 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
18 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
2 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
8 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
1 ditë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës

LEXO MË SHUMË

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ