1 mijë veta në Kosovë kanë prona në vlerë prej 5 miliardë

INA
INA

25 Maj, 2023

Munistri i Financave, Hekura Murati ka theksuar për ATV se një mijë persona në Kosovë kanë prona me vlerë 5 miliardë euro.

Këtë statistikë Murati e dha teksa po fliste për tatimin në pronë, ku gjatë muajve të kaluar ka pasur mospajtime ndërmjet Ministrisë së Financave dhe komunave.

”Momentin kur kanë filluar ankesat e qytetarëve, faji është hedhur te Ministria e Financave dhe është thënë se Qeveria është duke e vështirësuar jetën e qytetarëve, këso deklaratash kanë qenë nga disa kryetarë komunash”, ka thënë ai.

Më tutje, ministri i Financave ka thënë se ka propozuar ndryshim të ligjit për vitin tjetër, ndërkaq për këtë vit një falje borxhesh të tatimit në pronë prej 100 eurosh.

Por sipas tij, 100 euro nuk vlejnë për dikë që duhet të paguajë 50 milionë euro tatim në pronë.

Më pas Murati dha statistikën se janë 1000 persona në vend që kanë pronë mbi 5 miliardë euro.”Kanë qenë diku top 1000 mijë nëse nuk gaboj kanë qenë në vlerë 5 miliardë euro”, ka thënë Murati.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

lajcak escobar kurti

Përfundon takimi, Escobar dhe Lajçak 3 kushte për Kurtin

dash-1

Tentuan ta destabilizojnë Ballkanin, SHBA-ja sanksionon shtatë rusë

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

haradinaj-kurti

Haradinaj – Kurtit: Mos e bëj më asnjë hap pa amerikanë, je duke e fundosur suksesin e Kosovës

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Gazeta gjermane: Kush po bën lojë të gabuar në Kosovë?

xhaferi deputete te kosoves

Xhaferi takoi deputetë të Kuvendit të Kosovës: Bashkohuni dhe tejkaloni tensionet në veri

kfor-600x360

Mbërrijnë në Kosovë trupat shtesë të NATO-s

INFO

NA NDIQ