10 euro në muaj për fëmijët deri në 16 vjeç, Pozhari, Muratit: Po kujton se namin e ke bo, kursena nga kopallat!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2023

Analisti Xhevdet Pozhari, ka reaguar pas njoftimit nga ministri i Financave, Hekuaran Murati, se ka filluar aplikimi për shtesa prej 10 eurosh në muaj, për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare.

Pozhari është treguar kritik ndaj shumës në fjalë, duke thënë se me 10 euro në muaj, fëmijët munden të blejnë vetëm nga një kifle për 20 ditë, përcjell Bota sot.

“10 euro në muaj për fëmijët deri në moshën 16 vjeç.

Kallxoni Hekuran Muratit se me aq pare, për 20 ditë fëmijët munden me e ble veç kah një kifle. Se është t’u kujtu që namin e ka bo!

Ndërkohë, prindërve të këtyre fëmijëve çdo muaj nga paga ju ndalen taksat 20-30 fish ma shumë se sa ky 10 eurosh, me të cilat paguhen Hekurani me të tjerët. Këta që mundohen me na e shit si sukses kulmor të qeverisjes ndarjen e 10 eurove në muaj për fëmijë!

Allahile, na kurseni nga kopallat”, ka shkruar Pozhari, në një postim në Facebook.

Murati dje tha se po përmbushet në tërësi njëri nga premtimet kryesore të Qeverisë.

“Dhe, më në fund, përmbushet në tërësi njëri nga premtimet kryesore të Qeverisë sonë. Nga tani e tutje, të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare mund të përfitojnë nga shtesat mujore për fëmijë. Qeveria për Familjet”, ka shkruar ai./Botasot

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

vucic okb

VIDEO/Reagimi i Vuçiqit kur Osmani flet për Fahrije Hotin, Vasfije Krasniqin, Elhame Muçollin e Shyhrete Tahirin

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

Vjosa Osmani

Këshilli i Sigurimit në OKB diskuton sot për Kosovën, Osmani përballet me Vuçiç

INFO

NA NDIQ