10 milionë euro është vlera e dëmeve në Skenderaj nga vërshimet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23 Janar, 2023

Kryetari i Skenderajt, Fadil Nura ka thënë se 10 milionë euro është vlera e dëmeve të shkatuar nga vërshimet si pasojë e reshjeve të dendura të shiut.

Nura për Euroneës Albania ka thënë se janë 10 fshatra dhe qyteti të përfshira nga vërshimet.

“Kryesisht, janë 10 fshatra që janë goditur, përfshirë qyteti i Skënderajt. Është dëmtuar jashtëzakonisht infrastruktura publike. Bëhet fjalë për 11 ura të shkatërruara totalisht, jashtë përdorimit. Rrugë, ekonomi familjare, biznese, ekonomi bujqësore, ku vlerësimi është 10 milionë euro dëme në total.” – tha Nura.
Ai ka falënderuar Shqipërinë për ndihmën e dhënë.

“Dua të falenderoj në mënyrë të veçantë kryetarin e Bashkisë së Tiranës, i cili më ka marrë në telefon dhe ka ofruar gatimshërinë. Njëkohësisht, kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, i cili ka bërë hapa të caktuar në drejtim të ofrimit të ndihmës, përmes Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, e cila ka ofruar gjendje gatishmërie afër kufirit me Kosovën.” – theksoi Nura.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia kosoves terroristet veri

Lirohen katër të dyshuar për sulmin terrorist në Banjskë

8525710B-2B1C-4019-A336-2EA5EAD280CF

Shqipëria nuk mbështet deklaratën e Borrellit, qëndron krah Kosovës

epa10534672 Serbia's Defense Minister Milos Vucevic attends the first edition of the Shuman Security and Defence Forum organized by the European Union External Action (EEAS) at the European Parliament in Brussels, Belgium, 21 March 2023.  EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Vuçeviq: Serbia, e zhgënjyer me KFOR-in

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj pas takimit me Osmanin: Rreziku është prezent, të bashkëpunojmë me aleatët për të shpëtuar jetë

Screenshot_2023-09-27-12-57-46-259-edit_com.facebook.katana

Ministri Shveçla jep detaje të reja nga aksioni. Ja kush është njëri nga të vrarët

dacic

Daçiq “nuk e di” nëse Radoiçiq është në videon që nxori Sveçla

jusuf buxhovi

Mashtrimi i “konfliktit të grirë” me Serbinë dhe modeli i Donbasit?

Afrim Bunjaku

Qeveria jep 50 mijë euro për familjen e policit Afrim Bunjaku

shaip-kamberi

Kamberi – Vuçiqit: T’i vrasim 100 për 1 është autorësi e juaja

INFO

NA NDIQ