10 ushqime bimore që përmbajnë yndyrë që kanë më shumë proteina sesa një vezë

Ne vazhdimisht jemi duke u këshilluar të sigurohemi që po marrim proteina të mjaftueshme, pasi kjo makronutriente përrallore përfitime të shumta shëndetësore.

Shumica prej jush menjëherë mendojnë për produktet shtazore kur dëgjoni për proteina, por ne jemi këtu për t’ju informuar se ekzistojnë burime të shumta proteinike vegjetariane, transmeton lajmi.net.

Vezët janë jashtëzakonisht të larta në proteina, por marrja e tepërt e tyre mund të shkaktojë zhvillimin e ndjeshmërisë ose alergjisë.

Proteinat përbëhen nga një varg aminoacidesh, secila prej tyre ka rolin e vet. Për shembull, aminoacidi fenilalanina përfundon si dopamina, një neurotransmetues që na bën të lumtur.

Aminoacidet mund të jenë të dy llojeve, thelbësore dhe jo thelbësore. Trupi ynë është në gjendje të krijojë aminoacide jo thelbësore nga ato thelbësore, të cilat duhet të merren përmes dietës sonë.

Trupi ka nevojë për proteina për arsye të shumta, dhe mungesa e tij do të shkaktonte prishjen e indeve të muskujve në mënyrë që të furnizojë aminoacidet e nevojshme.

Prona më e rëndësishme e proteinave është aftësia e saj për të riparuar dhe ndërtuar masë të muskujve. Gjithashtu krijon neurotransmetues si serotonin, dopaminën dhe melatoninën, të cilët dërgojnë sinjale në të gjithë trupin. Plus, ajo ka një rol në krijimin e antitrupave, hormoneve dhe enzimave.

Gjithmonë duhet të siguroheni që po merrni mjaftueshëm proteina, por jo në sasi të tepërt, shkruan naturalsolutionsmag. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), duhet të merrni një minimum prej të paktën 13g proteinë për peshë trupore çdo ditë për të qëndruar gjallë dhe për të parandaluar humbjen e muskujve.

Rekomandimi i tyre zyrtar për konsumin e proteinave është 30g, transmeton lajmi.net. Sidoqoftë, diapazoni juaj individual varet nga faktorë të ndryshëm, siç janë mosha, qëllimet, shpeshtësia e aktivitetit fizik, lloji, kohëzgjatja, etj.

Burimet më të njohura të proteinave përfshijnë mishin, peshkun dhe vezët. Gjithmonë sigurohuni që po konsumoni produkte organike me cilësi të lartë, pasi kafshët mund të ruajnë toksinat në yndyrën e tyre.

Ju mund të merrni sasitë e nevojshme të proteinave nga burimet bimore gjithashtu, dhe këto janë 10 burimet më të pasura, të cilat kanë më shumë proteina sesa vezët. Një vezë prej 50g ka 6g proteinë, dhe këto ushqime kanë më shumë proteina për 50g:

Klorella

Pesëdhjetë gram klorella përmbajnë 29g proteinë. Kjo algë detoksifikon trupin e metaleve të rënda dhe është i pasur me kalcium, hekur, magnez dhe vitaminë A.

Dulse

Ekzistojnë 16g proteina për 50g. Kjo perime deti është gjithashtu e lartë në kalium, jod dhe fibra.

Gjalpi i bajames

Ka 10g proteina për 50g dhe është gjithashtu e pasur me vitaminë E, mangan, biotinë, yndyrna të shëndetshme.

Fara liri

Farat e lirit përmbajnë 9g proteinë për 50g. dhe janë gjithashtu të pasura me fibra dhe omega-3, të cilat qetësojnë inflamacionin.

Kakao

Kakao ka 7g proteinë për 50g. Kakaoja përmban enzimat e gjalla të paprekura, kështu që ndihmon në tretje.

Zemrat e kërpit

Këto përmbajnë 16g proteina për 50g dhe janë gjithashtu të bollshme në yndyrë omega-3, Spërkatini ato në sallatat tuaja ose shtojini ato në smoothie, transmeton lajmi.net.

Maja ushqyese

Është i njohur edhe si Noosh, dhe 60g. prej saj kanë dajak 25g proteina. Është gjithashtu i lartë në B-12 dhe ka një djathë dhe arrë.

Spirulina

Ka 28g proteinë për 50g, shkruan Ky super ushqim dhe algat detoksifikon trupin dhe eliminon metalet e rënda, dhe gjithashtu është i lartë në vitamina B, kalium, vitaminë K, magnez.

Tahini

Në të vërtetë është farat e susamit të pjekura dhe të grimcuara, dhe 50g përmbajnë 10g proteina. Këto fara kanë veti të fuqishme anti-inflamatore dhe janë të bollshme në vitamina dhe minerale si mangan, magnez dhe zink.

Fara kungulli

50g nga këto fara përmbajnë 8g proteinë. Ata gjithashtu shkatërrojnë parazitët dhe janë të pasura me magnez. Mund t’i shtoni në sallata ose t’i hani si një meze të lehtë. /Lajmi.net/