10 ushqime që forcojnë kockat dhe muskujt

Për të qenë në formë dhe për të forcuar kockat dhe muskujt, përveç aktivitetit të rregullt fizik, rëndësi ka edhe ushqimi. Disa ushqime mund të jenë veçanërisht të dobishme në këtë proces.

Edhe pse kalciumi dhe vitamina D mund të merren në suplemente, është më mirë t’i merrni ato përmes dietës tuaj natyrale. Kur bëhet fjalë për forcimin e kockave, këto janë ushqimet që duhet të hani më shpesh:
Kosi – është i pasuruar me vitaminë D dhe kalcium, i cili dihet se mbron nga osteoporoza.

Qumështi – ushqimi bazë në dietën e fëmijëve, të cilin shumë të rritur harrojnë ta pinë. Një gotë qumësht i skremuar përmban 30% të dozës së rekomanduar ditore të kalciumit. Blini qumësht të fortifikuar me vitaminë D dhe do të keni edhe më shumë përfitime.

Salmoni dhe toni – jo vetëm të mira për zemrën, por edhe për kockat. Ato përmbajnë gjithashtu sasi të mëdha të vitaminës D.

Spinaqi – përveç magnezit dhe vitaminës D, përmban edhe vitaminë K, e cila parandalon frakturat dhe rrit dendësinë e kockave.

Lëng portokalli – një studim i kryer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka treguar se ky lëng mbron edhe kockat por edhe qumështin. Është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C.

Të stërvitesh në palestër është ideale për ndërtimin e muskujve dhe qëndrueshmërinë, por nëse nuk ushqehesh mirë, mundi nuk do të shpërblehet. Ashtu si kockat tuaja kanë nevojë për vitaminë D dhe kalcium, muskujt tuaj kanë nevojë për proteina për të qëndruar të fortë dhe të shëndetshëm. Burimet më të mira të proteinave janë:

Mish pa dhjamë – domethënë mish që përmban një sasi të vogël yndyre. Këtu përfshihet mishi i pulës dhe i kuq.

Peshku – Salmoni është një burim i shkëlqyer i proteinave pa yndyrë.

Kos grek – Një filxhan kos grek përmban afërsisht 24 gram proteina. Hani atë me fruta të freskëta ose arra për të përmirësuar shijen.

Vezët – Edhe pse mund të shkurtoni kaloritë duke ngrënë vetëm të bardhat, e verdha është më e shëndetshme sepse përmban kalcium dhe proteina.

Gjalpë kikiriku – I shkëlqyer kur dëshironi një rostiçeri të shëndetshme dhe nuk keni kohë për të përgatitur një vakt më të madh. Mund ta përhapni në një mollë.