10 videot më të shikuara në YouTube

YouTube u bë pjesë e jetës sonë në vitin 2005 dhe shpejt u ngjit në vendin e dytë të faqeve më të vizituara të internetit, menjëherë pas Googleit. Edhe pse ka miliarda video nga fusha të ndryshme, muzika kryesisht mbizotëron në shikime dhe ka një zhanër veçanërisht interesant që bie në sy mes atyre me më shumë shikime.

Edhe pse mund të mendoni se top 10 videot më të ndjekura mbahen nga hitet e këngëtarëve të njohur, të cilat i kemi dëgjuar pafundësisht, realiteti është ndryshe.

Është e vërtetë që në këtë listë ka deri në pesë këngë për fëmijë, me hitin për fëmijë “Baby Shark Dance” në krye.

“Baby Shark Dance” – Pinkfong (11 miliardë shikime)

Është pothuajse e pamundur të gjesh dikë që nuk e ka dëgjuar këtë këngë, sidomos kur bëhet fjalë për njerëz që kanë fëmijë të vegjël. Është vepër e Pinkfongut, një kompanie koreano-jugore e quajtur SmartStudy, dhe katër vjet pas publikimit të saj, më saktë në vitin 2020, ka kaluar “Despaciton” dhe ka marrë titullin e videos më të shikuar. Në fillim të këtij viti, ajo u bë videoja e parë që tejkaloi 10 miliardë shikime dhe ato po rriten çdo ditë.

“Despacito” – Luis Fonsi ft. Daddy Yankee (8 miliardë shikime)

Hiti që doli më 2017 “infektoi” njerëz në të gjithë botën dhe siç mund ta dëgjonim në çdo cep atëherë, nuk është shumë ndryshe sot. Kënga mbante rekordin e videoklipit më të shikuar për një kohë të gjatë, ndërsa pesë vite më vonë ende konsiderohet si një nga hitet më të mëdha botërore.

“Johny Johny Yes Papa” – LooLoo Kids (6.5 miliardë shikime)

Tashmë në vendin e tretë është një tjetër këngë për fëmijë që e kthen melodinë e mirënjohur “Twinkle, Winkle, Little Star” në një rrëfim për “gënjeshtrat e fëmijëve” për ëmbëlsirat. Në qendër të vëmendjes është djali Johnny, i cili u kap nga i ati duke ngrënë ëmbëlsira kur nuk duhej.

“Shape of You” – Ed Sheeran (5.8 miliardë shikime)

Kënga hit e Ed Sheeranit nga albumi i tij i vitit 2017 “Divide” e goditi shpejt botën muzikore, siç dëshmohet nga fakti se ka mbi 5 miliardë shikime në YouTube. Gjithashtu, hitet e tij “Thinking Out Loud” dhe “Perfect” arritën sukses të madh, dhe janë ndër 30 më të shikuarat në YouTube – në vendin e 18 dhe 28.

“See You Again” – Wiz Khalifa ft. Charlie Puth (5.7 miliardë shikime)

Edhe nëse nuk e keni parë filmin “Fast & Furious”, ndoshta jeni njohur me këngën emocionale që është bërë në një nga markat e saj. Kënga në fakt është realizuar për nder të yllit të ndjerë të filmit, Paul Walker. Me Charlie Puth dhe aftësitë e tij vokale dhe piano, dhe tekstet e Khalifas, kënga është shumë emocionale.

“Bath Song” – Cocomelon Nursery Rhymes (5.7 miliardë shikime)

Pikërisht kur menduam se nuk do të kishte më këngë për fëmijë, “Bath Song” hyri në listë. Është një hit gazmor për higjienën që në fakt dërgon një mesazh të mrekullueshëm për të vegjlit. Ndan numrin e shikimeve me Sheeranin.

“Phonics Song with Two Words” – ChuChu TV (5 miliardë shikime)

Kjo është një tjetër video e krijuar për të vegjlit, e cila gjithashtu ka një rol të dobishëm në edukimin e tyre.

“Uptown Funk” – Mark Ronson ft. Bruno Mars (4.7 miliardë shikime)

Goditja e pagabueshme e Mark Ronsonit dhe Bruno Marsit vazhdon të grumbullojë shikime edhe sot. Melodia tërheqëse fitoi çmime të shumta.

“Learning Colors” – Miroshka TV (4.7 miliardë shikime)

Kjo synon gjithashtu mësimin e fëmijëve. Videoja ruse synon t’u mësojë atyre gjashtë, siç thonë ata, ngjyrat kryesore – e zeza, kafe, rozë, e bardhë, e kuqe dhe blu. Duket se doli të ishte mjaft e dobishme, ose, më mirë, interesante, pasi mblodhi një numër të jashtëzakonshëm shikimesh.

“Gangnam Style” – Psy (4.6 miliardë shikime)

Në vendin e dhjetë renditet kënga legjendare “Gangnam Style”, kënga ikonike e Koresë së Jugut që e katapultoi artistin Psy në famë botërore në vitin 2012. Duke krijuar dhjetëra ‘remixe’ në festivale dhe në klube. Jemi të sigurt që edhe sot kur e dëgjojnë mund të bëjë që shumë njerëz të kërcejnë.

Pjesa tjetër e listës, e cila në fakt përbëhet nga 30 video, përfshin gjithashtu “Dame Tu Cosita” nga El Chomba, “Sorry” nga Justin Bieber, “Dark Horse” nga Katy Perry, “Waka Waka” e Shakira, “Bailando” nga Enrique Iglesisas dhe të tjerë.