“100 euro për marrjen e një frigoriferi”, NPK “Tetova” ofron shërbimin e mbledhjes së mbeturinave inerte nëpër shtëpi

Picture of INA
INA

10/06/2024

Ndërmarrja publike komunale “Tetova” më herët ka filluar të kryejë shërbimin e mbledhjes dhe transportimin e mbeturinave inerte nga amvisëritë, si mobilje, teknikë të bardhë dhe ngjashëm.

Deri më tani këto mbeturina kanë përfunduar në prona publike duke ndotur natyrën, veçanërisht lumenjtë në rajonin e Pollogut, ku qytetarët zakonisht i hudhnin këto mbeturina.

Nga Komuna thonë se problemi është tejkaluar, kushdo që dëshiron të deponojë mbeturinat e brendshme duhet të kontaktojë NPK “Tetova”.

E përderisa inspektorët e Tetovës filluan me kontrolle të forta dhe gjoba për hedhjen e mbeturinave të brendshme në vende të papërshtatshme, Komuna u bëri thirrje qytetarëve që të përdorin shërbimin e ndërmarrjes komunale për grumbullimin e këtij lloji të mbeturinave.

“Ne jemi duke identifikuar të gjithë shkelësit e ligjit dhe nuk do të ketë tolerancë, do të veprojmë sipas ligjit. Deri tani janë përgjigjur se nuk kemi ku t’i çojmë, tani nuk ka nevojë t’i çojmë gjëkundi. Nga NPK do të shkojnë në shtëpi për t’i marrë, por nëse i kapim duke i hedhur ku nuk e kanë vendin, do të ketë gjoba”, tha Bilall Kasami, kryetar i Komunës së Tetovës.

Disa nga qytetarët thonë se nuk janë të njohur me këtë lloj shërbimi komunal, disa e mirëpresin dhe thonë se kishin nevojë, por nuk e kanë shfrytëzuar sepse kushton shumë.

“Kjo metodë duhet të ishte futur shumë kohë më parë, por situata aktuale për mendimin tim nuk është normale. Ditën tjetër kam thirrur në NPK Tetova dhe i kam thënë të më marrin një frigorifer dhe ta çojnë në një deponi të përshtatshme, më thonë se shërbimi do të kushtojë 100 euro. Tani imagjinoni se duhet të bëj renovim dhe dua të blej mobilje dhe pajisje të reja, kështu që do të shpenzoj më shumë për të hequr mobiliet e vjetra sesa për të blerë të reja”, thotë për “Sloboden Peçat” një banor i Tetovës.
Kryebashkiaku Kasami bëri të ditur se çmimi do të rregullohet në të ardhmen.

“Është hera e parë që ofrohet një shërbim i tillë, e kemi nisur nga diku, nëse ka situata të tilla do të bëhet listë çmimesh dhe ne do të reagojmë. Do të shohim se cila është metodologjia në komunat tjera, por me siguri do të gjejmë një mënyrë për t’i përmbushur ato”, tha Bilall Kasami, kryetar i Komunës së Tetovës.

Tetova me dekada nuk e ka zgjidhur problemin e mbeturinave inerte, të cilat përfundojnë në lugina, lumenj dhe livadhe në vend të një deponi të përshtatshme dhe shpesh edhe në vetë kontejnerët, të cilët shkatërrohen nga mbeturinat e ndërtimit, mobiliet dhe pajisjet, e shpesh dëmtohen edhe kamionët nga këto mbeturina

TË FUNDIT
25 minuta
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
42 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
3 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

ME TE LEXUARA

14 orë
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
42 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
23 orë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
13 orë
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
25 minuta
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
21 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
12 orë
Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita
21 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
5 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme

LEXO MË SHUMË

mickoski ilir meta

Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi

mimoza

Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ