12 vite nga vdekja e ish presidentit Gligorov

ina-online
ina-online

01/01/2024

Delegacioni parlamentar dhe qeveritar do të vendosin lule sot, me rastin e 12 vjetorit nga vdekja e presidentit Kiro Gligorov.

Gligorov vdiq më 1 janar 2012 në Shkup në shtëpinë e tij në moshën 94 vjeçare.

Më 17 nëntor 1999, kur i mbaroi mandati i dytë presidencial, ai ishte 82 vjeç dhe në vitin 2000, Libri i Rekordeve Guinness e regjistroi Gligorovin si presidentin më të vjetër të një vendi në botë.

Në vitin 1991, ai udhëhoqi Maqedoninë, e cila në mënyrë paqësore fitoi pavarësinë nga ish-Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë, në të cilën Gligorov mbante poste të larta shtetërore. Më 8 prill 1993, Gligorov foli për herë të parë në gjuhën maqedonase në podiumin e Kombeve të Bashkuara kur Republika e Maqedonisë u bë anëtarja e 181-të e OKB-së.

Më 3 tetor 1995, ai i mbijetoi një sulmi me makinë bombë në rrugën “Maqedonia” pranë hotel “Bristol”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ