128 magjistra të papunë në Tetovë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2022

Në Tetovë 128 magjistra të shkencës për momentin janë pa punë. Ata janë paraqitur edhe në Agjencinë për punësim. Numri i atyre që kanë kryer fakultet dhe janë të paraqitur si të papunë është 2098. Në Tetovë për momentin si të papunë janë rreth 17 mijë persona nga ku mbi 15 mijë janë aktivë.

“Të dhënat e fundit flasin që numri i kërkuesve aktiv të punës është 15.671 persona. Të papunëve që paraqiten në mënyrë pasive që paraqiten në gjashtë muaj është 2461 persona”.

Vetëm si pasojë e pandemisë mbi 16 mijë qytetarë kanë humbur vendet e tyre të punës. Ky numër është vetëm i atyre që janë paraqitur në agjencinë punësim.

“Nga fillimi i pandemisë mars 2020 edhe deri më 31 dhjetor të 2021, si rezultat i pandemisë të dhënat të Agjencisë për punësim flasin se ai numër është diku 16 mijë persona”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

hysni-shaqiri-714x430-1

Shaqiri, deputeti që braktisi Parlamentin dhe iu bashkua UÇK-së sot feston ditëlindjen

INFO

NA NDIQ