13 ushqimet për të rritur pjellorinë mashkullore

INA
INA

1 Korrik, 2023

Cilat janë ushqimet për të rritur pjellorinë mashkullore dhe shëndetin e spermës ?

Ushqimi që ka prova mjekësore që mbështesin fertilitetin mashkullor dhe shëndetin e përmirësuar të spermës, i cili përfshin formën, vëllimin dhe lëvizshmërinë , të tjera që janë testuar gjatë shekujve në mjekësinë e lashtë janë renditur më poshtë me përshkrimin e tyre.

Manaferrat
Manaferrat janë një burim i pasur i antioksidantëve dhe anti-inflamatorë si kuercetina dhe resveratroli i cili ndihmon në cilësinë dhe prodhimin e spermës.

Konsumimi i manave të tilla si mjedra, luleshtrydhet, manaferrat goji, boronicat dhe boronicat mund të jenë në gjendje të rrisin pjellorinë mashkullore duke përmirësuar cilësinë e spermës dhe prodhimin e saj.

Ushqime të pasura me zink
Zinku është thelbësor për të prodhuar libido dhe testosteron dhe personi me sindromën e infertilitetit mashkullor shpesh diagnostikohet me mungesë zinku. Gjithashtu mbron spermatozoidet nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira ose oksidimi kronik.

Burimi i pasur i zinkut janë arrat, fasulet, drithërat, produktet e qumështit dhe drithërat e fortifikuara. Të gjitha llojet e peshqve janë një burim i pasur i zinkut. Së bashku me arrat dhe fasulet e zinkut përmbajnë edhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore të cilat janë të rëndësishme për shëndetin.

Thjerrëzat
Thjerrëzat janë një burim i pasur proteinash dhe fibrash dhe siguron pjesën më të madhe të marrjes së proteinave për njerëzit vegan. Përveç kësaj, roli i thjerrëzave është i jashtëzakonshëm në prodhimin e spermës dhe përmirësimin e fertilitetit.

Thjerrëzat përmbajnë acid folik i cili vepron si enzima të rëndësishme në prodhimin e spermës dhe efekti i mungesës së tij mund të shkaktojë anomali në kromozome dhe ndikon në tiparet e pasardhësve.

Karotat
Gjendja kronike oksiduese dëmton spermën, prandaj është e nevojshme të konsumohen mjaft antioksidantë të cilët mund të jenë në gjendje të neutralizojnë ndikimin e radikalëve të lirë dhe të mbrojnë fertilitetin mashkullor.

Karota është një burim i pasur i vitaminës A, fibrave dhe beta-karotenit, një antioksidant që është thelbësor për mbrojtjen e spermës nga radikalet e lira. Karotat mund të konsumohen si fruta, perime, sallata, madje edhe smoothie.

Konsumimi i rregullt i tij përmirëson lëvizshmërinë dhe ndihmon në dërgimin e spermës në vezë dhe rrit mundësinë e fekondimit.

Farë kungulli
Mund të ndihmojë në rritjen e numrit të spermës, lëvizshmërisë, prodhimit dhe virilitetit. Mund të konsumohet si mbushje në sallata dhe kos, në të njëjtën kohë mund të shërbejë si ushqime të shkëlqyera nga të cilat ka shumë përfitime.

Farat e kungullit janë të pasura me antioksidantë, fibra, fitosterole dhe aminoacide dhe yndyrna esenciale. Antioksidantët ndihmojnë në mbrojtjen kundër dëmtimit të spermës nga radikalet e lira dhe nxisin prodhimin e spermës.

shegë
Ashtu si frutat e tjera, shega është e pasur me antioksidantë të cilët marrin pjesë në përmirësimin e cilësisë dhe prodhimit të spermës dhe në rritjen e pjellorisë. Mund të konsumohet ose si fruta ose lëng dhe smoothie.

Dihet se rrit dëshirën seksuale dhe siguron një përvojë të shëndetshme seksuale. Prania e vitaminave dhe mineraleve të tjera ndihmon në përmirësimin e funksionalitetit të trupit.

Xhensen
Xhenseni konsiderohet si ilaçi tradicional kundër infertilitetit mashkullor dhe disfunksionit erektil. Të dyja këto kushte jo vetëm që ndikojnë në riprodhimin dhe jetën seksuale, por gjithashtu rezultojnë në prishje të marrëdhënieve.

Me kalimin e viteve është përdorur edhe në gatim për shkak të vetive afrodiziake. Është i disponueshëm si i freskët ashtu edhe në pluhur dhe mund të konsumohet në formë çaji.

Midhjet
Prania e glikogjenit dhe taurinës në gocë deti stimulon sistemin riprodhues dhe zinku përmirëson lëvizshmërinë e spermës dhe dëshirën seksuale. Konsumimi i pemidhjeve mund të ndihmojë në marrjen e një eksperience të këndshme seksuale së bashku me përmirësimin e fertilitetit.

Asparagus
Asparagu është i pasur me vitaminë C dhe një burim i mirë i antioksidantëve që mbron spermën nga radikalet e lira. Konsumimi i tij gjithashtu përmirëson numrin e spermës dhe përmirëson lëvizshmërinë, gjë që rrit probabilitetin e fekondimit të vezëve.

Spinaqi
Spinaqi është një burim i pasur i fibrave dhe acidit folik i cili merr pjesë në prodhimin e spermës dhe rrit pjellorinë. Konsumimi i rregullt i spinaqit mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të duhur pasi perimet me gjethe jeshile janë të pasura me vitamina dhe minerale të tjera thelbësore.

Hudhra
Hudhra është e pasur me antioksidantë, selen dhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore. Ai gjithashtu përmban alicinë e cila stimulon qarkullimin e gjakut në organet seksuale.

Konsumimi i hudhrës ndihmon në rritjen e prodhimit të spermës dhe selenit ndihmon në përmirësimin e fertilitetit mashkullor. Vetitë antioksiduese të hudhrës janë përgjegjëse për shmangien e çdo lloj dëmtimi të spermës.

Banane
Është e qartë nga forma e bananes se ajo mund të ketë një rol në përmirësimin e fertilitetit mashkullor. Banania është e pasur me vitaminë B1, C dhe magnez që është thelbësore për prodhimin e spermës dhe lëvizshmërinë e saj.

Banania gjithashtu përmban enzimën bromelain e cila përmirëson numrin dhe lëvizshmërinë e spermës dhe rrit mundësinë e fekondimit të vezëve.

Konsumimi i bananeve gjithashtu mund të ndikojë në disponimin dhe dëshirën seksuale. Në të gjitha aspektet, banania është fruti i përsosur për përmirësimin e pjellorisë dhe rritjen e kënaqësisë seksuale.

Vezët
Vezët janë të pasura me proteina, vitaminë E dhe yndyrna dhe luajnë një rol të rëndësishëm në prodhimin e spermës, rrit numrin e spermës dhe prania e vitaminës E përmirëson lëvizshmërinë e spermës.

Vezët përmbajnë gjithashtu zink i cili përmirëson lëvizshmërinë e spermës dhe rrit probabilitetin e fekondimit. Konsumimi i tij gjithashtu mbron spermën nga radikalet e lira të cilat përndryshe e dëmtojnë atë ul mundësinë e fekondimit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Foshnja_2

Depresioni pas lindjes, ja se çfarë duhet të dini

mushkerite_sd

7 mënyra për të pastruar mushkëritë në mënyrë natyrale

Dhembe buzeqeshje

Këto janë gabimet që bëhen për kujdesin dhe shëndetin e dhëmbëve

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

Fatmir Mexhiti

Mexhiti: Derisa jam unë ministër, nuk do të ndodh të vonohet tenderimi ose prokurimet publike për ilaçet

ushqim per anemiket

Njihuni me ushqimet me vitaminë B5, kundër alergjive

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

INFO

NA NDIQ