14 të vdekur gjatë pelegrinazhit në Mekë, temperaturat deri në 47 gradë

Picture of ina-online
ina-online

16/06/2024

Gjatë pelegrinazhit në Mekë, 14 qytetarë jordanezë kanë humbur jetën, disa prej tyre si pasojë e goditjes së të nxehtit, ndërsa 17 të tjerë konsiderohen të zhdukur, njoftoi sot Ministria e Jashtme jordaneze, raporton Kosovapress.

Ambasadorja e Izraelit uron Bajramin e Vogël…Izraeli shpall një pauzë ushtarake përgjatë një rruge në Gaza për t…Kosova në pritje të raportit për masat nga BE-ja, optimizëm për heq…Moti gjatë javës, ja çka rekomandohet…The Sun: Shqiptarët e kthyen në kuqezi murin e famshëm verdhezi të …
Të paktën gjashtë vdekje ishin të lidhura me nxehtësinë, tha ministria të shtunën, duke shtuar se temperaturat në Mekë nesër do të arrijnë 47 gradë Celsius.

Nuk u specifikua nëse numri më i madh i vdekjeve të dielën ishte pasojë e vapës. Haxhi, i cili do të përfundojë të mërkurën, është një nga tubimet masive më të mëdha në botë dhe më shumë se 1.8 milionë haxhinj pritet të marrin pjesë në të këtë vit, njoftoi Autoriteti kryesor i Statistikave saudite.
Rrëmuja, zjarret në tenda, nxehtësia dhe faktorë të tjerë kanë shkaktuar qindra vdekje gjatë kësaj ngjarjeje të rëndësishme fetare në 30 vitet e fundit.

Lexo po ashtuPlatforma e rrjeteve sociale X pëson ndërprerje globaleMinistria saudite e Shëndetësisë lëshoi ​​një paralajmërim për temperaturë të lartë të enjten dhe i këshilloi pelegrinët të pinë shumë lëngje dhe të shmangin qëndrimin jashtë gjatë pjesës më të nxehtë të ditës nga ora 11:00-15:00.

Ministria e Jashtme jordaneze njoftoi sot se ka koordinuar me autoritetet saudite procedurën në rastin e vdekjes së pelegrinëve dhe në rastin e transportimit të trupave të të vdekurve në përputhje me dëshirat e familjeve të tyre.
Në vitin 2015, të paktën 2.070 njerëz u vranë në një rrëmujë të madhe dhe turmë që shpërtheu gjatë haxhit pranë Mekës./KP

TË FUNDIT
39 minuta
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
3 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
4 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
4 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
7 orë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pjetër Shala dënohet me 18 vjet burgim
4 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
1 ditë
"Grupi i Gërçecit", Prokuroria vepron
3 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
2 ditë
Ndërroi jetë biznesmeni shkupjan pasi që u gjet me plagë të rënda në periferi të Shkupit
1 ditë
Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian
39 minuta
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
1 ditë
Vazhdon zjarri masiv mbi Manastir, rrugët janë mbyllur
1 ditë
Vritet një ushtar i Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

Evzoni-border-station-800x445

Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

incidenti haracine

Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi

Vucic- Svecla

Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

INFO

NA NDIQ