15 mijë banorët e Haraçinës, kërkojnë çerdhe për fëmijë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2023

Janari i vitit 2023 i gjen banorët e Haraçinës pa çerdhe për fëmijë, edhepse objekti është gati tashmë. Familjet ku të dy prindërit punojnë, akoma detyrohen që të udhëtojnë dhjetëra kilometra për të dërguar fëmijët nëpër çerdhet e vendbanimeve të tjera.

“Sa më shpejtë më mirë është kjo gjë, mu rregullu çerdhja çdo gjë, por pse vonohet ai është tregim tjetër”.

“Nevojë ka për çerdhe, është në përfundim dhe mendojm se do të bëhet më mirë. Për mendimin tonë është e vonuar, por edhe tash është e mirëseardhur, çdo gjë, nuk është asnjëherë vonë”.

“Ka nevojë për çerdhe, ka njerëz që ka njerëz që fëmilët duhet t’I dërgojnë në çerdhe, pak ka qenë me vonesë, por falë Zotit që e kanë ndërtu, shpresoj ta kryejnë së shpejti.”

“Kemi nevojë për t’i dërgu në çerdhe fëmijët, por akoma nuk është gati dhe do të presim derisa të bëhet gati..”

“Për vitin e ri është deshtë të hapet, mirëpo komuna e ka prolongu ka thënë pas muajit mars.”

“Çerdhja si çerdhe, është shkatërrua një stadion për t’u rregullu një çerdhe. Domethënë ka shumë gjëra që duhet të rregullohen.”

Se fëmijët do të fillonin të shkonin në çerdhe që nga janari I këtij viti kanë qenë edhe pritjet e vetë kryetarit të komunës, Ridvan Ibraimi. Ai pajtohet se nuk është arritur gjithçka të shkojë sipas afatit.

“Punët ndërtimore të forta janë të rregulluara ose të mbaruara, kurse ka mbetur pjesa e mobilimit të cilën presim që sa më shpejtë të mobilohet çerdhja që për herë të parë po e realizojmë në komunën tonë, këtu edhe pjesa administrative ose themelimi I një subjekti të ri, jemi në fazë të përgatitjes së sistematizimit, kështu që po bëjmë punën tonë të duhur në kohë, pjesën tjetër e dijmë se varet nga pushteti qendror, jemi në kontakt të vazhdueshëm dhe mendojmë se secila palë do ta kryejë obligimet në kohë të duhur. Unë personalisht kam prit që janarin ta startojmë me çerdhe. Për fat të keq kjo nuk u arrit, nuk u arrit jo që komuna nuk deshi, por ishin pjesët ndërtimore” , deklaroi Ridvan Ibraimi, kryetar I komunës së Haraçinës.

Më herët edhe Ministrja e Punës dhe politikës sociale kishte deklaruar se çerdhja në komunën e Haraçinës do të hapet në vitin 2023. Në Komunën e Haraçinës jetojnë mbi 15 mijë banorë./Alst.mk

TË FUNDIT
27 minuta
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
38 minuta
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
1 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
1 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
2 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
8 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Dy të lënduar pas një aksidenti mes tri veturave në Prishtinë
4 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
1 ditë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
22 orë
Ish-ushtari i UÇK-së dërgohet në paraburgim ekstradues prej 30 ditësh
2 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

INFO

NA NDIQ