150 vjetori i lindjes së Goce Dellçevit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2022

Sot shënohet 150 vjetori i lindjes së vizionarit dhe revolucionarit Goce Dellçev.

Janë planifikuar më shumë festime. Në mëngjes, presidenti Stevo Pendarovski dhe një delegacion qeveritar do të vendosin lule te varri i Goce Dellçevit në kishën e Shën Spas.

Më vonë, delegacioni qeveritar do të vendosë lule te monumenti i Goce Dellçevit në parkun e qytetit në Shkup, ndërsa në ora 11:00 te monumenti i Goce Dellçevit në sheshin Maqedonia në Shkup.

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në Muzeun e Luftës Maqedonase do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së ekspozitës me rastin e 150 vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit, të organizuar nga Arkivi Shtetëror dhe nën patronatin e Presidentit të Maqedonisë.

Në kuadër të këtyre përkujtimeve, në orën 13:00 delegacioni qeveritar i përbërë nga ministrja e Kulturës Kostadinovska Stojçevska dhe zëvendësministrja e Jashtme Fatmire Isaki do të vendosin kurorë lulesh te varri i Goce Dellçevit në kishën e Shën Spasit në kishën e Shën Spasit. së bashku me delegacionet nga Bullgaria.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

INFO

NA NDIQ